Kaip rašo straipsnio autorius Samas Jonesas, vakarų analitikai, karinių žinybų darbuotojai ir žvalgybos agentūrų nariai, kad ir nenoromis, pripažįsta, kad Kremliaus veiksmai buvo meistriški.

„Aš sužavėtas. Visa tai lengva paneigti. Tai buvo tiksliai ir gražiai suplanuota operacija... Beprotiška, bet itin veiksminga“, – pareiškė leidiniui Londono karališkojo jungtinių gynybos tyrinėjimų instituto direktorius Johnathanas Eyalas.

Konflikto Ukrainoje sprendimu gali tapti įrodymai, jog prie to prisidėjo Maskva. Bėda ta, kad Rusijos veiksmus čia įžvelgti dar sunkiau nei Kryme.

„Kryme buvo akivaizdi koncentruota jėga“, – pasakojo FT aukštas pareigas užimantis NATO pareigūnas. – Ukrainos rytuose veikia labiau specializuoti kariai. Jų nedaug, visai nedaug. Tokio profilio kariai atlieka savo darbą ir greitai dingsta, perduodami kontrolę separatistams.“

„Visi stebi, kas vyksta Ukrainoje, ir galvoja apie tankus bei tradicinį karinį potencialą, bet Rusijos valstybė visada aktyviai įsitraukdavo į specialiąsias tarnybas ir žvalgybos tarnybas“, – sako operatyvinės ir žvalgybos valdybos MI-6 buvęs direktorius Nigelas Inksteris. – Čia veikia būtent jie.“

Be to, Rusija seniai turi pranašumo prieš Ukrainą, kalbant apie agentūrų žvalgybą: „Ukrainos žvalgybos valdininkai tvirtina, kad nuverstojo Viktoro Janukovyčiaus vyriausybė infiltravo į savo gretas tiek agentų, kad jie dabar kelia grėsmę beveik trečdaliui visų ukrainiečių valstybės saugumo, kontržvalgybos ir karinės žvalgybos aukštų pareigūnų.“

Nereikėtų pamiršti ir apie kibernetinę erdvę – Rusiją daug kas įtaria sukūrus kompiuterinį virusą „Gyvatė“, kuris sugadino šimtus, o gal net ir tūkstančius Ukrainos IT sistemų ir suteikė operatyvininkams neribotą priėjimą prie duomenų.

„Mes tai (Rusijos veiksmus) vadiname įtakos operacija, – sakė aukštas NATO pareigūnas. – Rusija veiksmingai pritaikė visas priemones: informaciją, diplomatiją, politiką, karinį galingumą – tiek atvirą, tiek netradicinį – ir ekonomiką.“

„Kiek ironiška, kad nepaisant visų kaltinimų Rusijai, būtent NATO atrodo užstrigusi už geležinės uždangos – NATO, kuri bando skraidinti vis daugiau lėktuvų, rengti mokymus vis didesniam skaičiui karių ir siųsti visus didelius laivus kuo arčiau Rusijos“, – apibendrina straipsnio autorius.