2001-ųjų rugsėjo 11 dieną giedrame Manhatano danguje visi apimti siaubo stebėjo, kaip du užgrobti keleiviniai lėktuvai staiga įtraukia Jungtines Valstijas ir visą pasaulį į dramą, kurios atgarsiai tebejaučiami ir šiandien.
 • Rugsėjo 11 d. įvykių chronologija Niujorke
 • Rugsėjo 11-oji: kruopščiai suplanuota operacija

  Rugsėjo 11 d. įvykių chronologija Niujorke

  8 val. 46 min. vietos (14 val. 46 min. Lietuvos) laiku "American Airlines" lėktuvą "Boeing 767", kuris buvo užgrobtas vos pakilęs iš Bostono, islamistų kovotojai sudaužė į šiaurinį Pasaulio prekybos centro dangoraižį. Lėktuvas įsirėžė į pastatą per 19 aukštų nuo viršaus.

  WTC

  Po 17 minučių, žmonėms spėliojant, kad įvyko siaubinga avarija, 175-uoju reisu skridęs "United Airlines" lėktuvas, kuris taip pat pakilo iš Bostono, rėžėsi į pietinį Pasaulio prekybos centro dangoraižį, 33 aukštais žemiau stogo. Visi staiga suvokė, kad įvykdytas siaubingas teroro išpuolis; sukrėstas pasaulis ėmė atidžiai stebėti televizijos transliacijas iš Niujorko.

  Dabar, po "The New York Times" tyrimo žinoma, kad maždaug 1,1 tūkst. žmonių, kurie buvo viršutiniuose dangoraižių dvynių aukštuose, laukė siaubingas likimas. Tik 18 jų sugebėjo rasti vienintelius neužverstus laiptus, skubiai nusileisti žemyn ir išsigelbėti.

  Kai kurie žmonės užlipo ant atbrailų ir laukė gelbėtojų sraigtasparnių, bet jie dėl didelio karščio ir tirštų dūmų neturėjo jokios galimybės prie jų prisiartinti. Kiti nenorėdami užtrokšti nuo dūmų iš nevilties šoko pro langus.

  wtc50-n

  Per kelias minutes į pietinį Manhatano salos pakraštį išvažiavo visi neužimti Niujorko ugniagesiai. Priblokšti iki tol neregėto katastrofos masto, negalėdami koordinuoti visų pastangų, jie pradėjo gesinti gaisrą dangoraižyje: lipo viršun laiptais, susidurdami su pastate įkalintais ir siaubo apimtais žmonėmis, kurie ieškojo kelio ištrūkti.

  Dauguma jų tikriausiai nesuprato, kad siaubingas griaudėjimas reiškė, jog ką tik sugriuvo antrasis dangoraižis. Dėl prasto radijo ryšio daug jų neišgirdo įsakymo evakuotis - po dangoraižių griuvėsiais buvo palaidoti 343 ugniagesiai.

  Didžiuliams dūmų ir dulkių debesims pasklidus po Manhataną spėjimai apie žuvusių žmonių skaičių buvo šiurpūs - kai kas užsiminė, kad aukų gali būti daugiau kaip 6 tūkstančiai.

  Teroras Niujorke

  Po dviejų mėnesių fiziškai ir psichologiškai itin sunkių valymo darbų buvo oficialiai apskaičiuota, kad Pasaulio prekybos centre rugsėjo 11-ąją žuvo 2 819 žmonių.

  Galutinio žuvusiųjų skaičiaus niekada nesužinosime, nes Pasaulio prekybos centro teritorijoje glaudėsi daug benamių, be to, kai kurie žmonės dingo nepalikę nė menkiausio pėdsako.

  Pirmosiomis valandomis po didžiausio teroristų išpuolio pademonstruotas tuometinio mero Rudolpho Giuliani (Rudolfo Džulianio) tvardymasis ir tėviškas elgesys, pirmieji nurodymai ir sugebėjimas dirbti neįsivaizduojamos katastrofos akivaizdoje įėjo į istoriją.

  Vyras, kuris tapo "Amerikos meru", nurodė evakuoti visus žmones iš Pietų Manhatano - tai buvo precedento neturėjusi operacija.

  Teroras Niujorke

  Balti Pasaulio prekybos centro dangoraižiai dvyniai, 110 aukštų kapitalistinės galybės simboliai, virto milžiniškomis rūkstančių nuolaužų krūvomis, kurios prilygo maždaug 10 aukštų namui.

  Iš viso miesto, valstijos ir kitų šalies regionų į katastrofos vietą pradėjo plūsti tūkstančiai savanorių, ugniagesių, policininkų, šaltkalvių ir paieškos specialistų.

  Iš pradžių, priblokšti jų laukiančios užduoties masto, gelbėtojai ieškojo, kur įmanoma prieiti prie milžiniškos, kai kur tebeliepsnojančios griuvėsių krūvos ir pradėti darbą.

  Gydytojai skubiai važiavo į tragedijos vietą ir į ligonines padėti sužeistiesiems, paprasti niujorkiečiai stojo į eiles duoti kraujo, o dingusių žmonių šeimų nariai pradėjo karštligiškai ieškoti informacijos apie savo artimuosius.

  Teroras Niujorke
  © CNN

  Tačiau tą vakarą, taip pat ir kitomis dienomis, greitosios medicinos pagalbos automobiliai iš Manhatano vežė tik žuvusiuosius ar jų kūnų dalis.

  Dėl neįsivaizduojamo karščio ir siaubingos griūvančių dangoraižių jėgos iš kai kurių kūnų neliko nė pėdsako, ir jie niekada nebus rasti.

  Po katastrofos praėjus metams, po didžiausio masto DNR analizės Jungtinių Valstijų istorijoje, identifikuoti tik 1 370 žmonių palaikai. Identifikacija dar nebaigta.

  Sutemus 2001-ųjų rugsėjo 11-ąją Niujorko parkuose žmonės degino žvakes, o Pasaulio prekybos centro vietoje, kuri netrukus buvo pramintas Epicentru, buvo įrengti galingi prožektoriai. Gelbėjimo ir valymo darbai tęsėsi. Jie užtruko aštuonis mėnesius.

  Rugsėjo 11-oji: kruopščiai suplanuota operacija

  Rugsėjo 11 dienos išpuoliai prieš Pasaulio prekybos centrą ir Pentagoną buvo kruopščiai suplanuoti ir įvykdyti karišku tikslumu, teigia tyrėjai.

  Niekas tiksliai nežino, kada ir kur kilo mintis apie kruviniausią žmonijos istorijoje teroro aktą, tačiau, tyrėjo manymu, operacijos planavimas 1998 metais prasidėjo Vokietijoje.

  Egiptiečių studentas Mohammedas Atta Hamburge apsigyvena viename bute su 26 metų jemeniečiu Ramzi ben al-Shibhu. Kuopelei vadovauja M.Atta. Hamburgo technikos universitete jam tenka svarbiausias vaidmuo musulmonų studentų draugijoje. Rugsėjo 11 dieną jis valdė pirmąjį lėktuvą "Boeing", įsirėžusį į Pasaulio prekybos centrą.

  R.ben al-Shibhas yra operacijos koordinatorius, kurio užduotis "al Qaeda" vardu kuopelės nariams siųsti pinigus per Hashimą Abdulrahmaną, Jungtiniuose Arabų Emyratuose gyvenantį tarpininką.

  Tyrėjų manymu, R.ben al-Shibhas taip pat turėjo dalyvauti operacijoje, tačiau negalėjo to padaryti, nes JAV keturiskart atmetė jo prašymą išduoti JAV vizą.

  Bute Hamburge dažnai lankosi du vyriškiai: 25 metų Ziadas al-Jarrah, kuris pilotavo "United Airlines" lėktuvą, nukritusį Pensilvanijos laukuose, bei 23 metų Marwanas al-Shehhi iš Jungtinių Arabų Emyratų, nukreipęs antrąjį keleivinį lėktuvą į Pasaulio prekybos centrą.

  Tyrėjai spėja, kad "Hamburgo kuopelę" įsteigė sirų kilmės vokietis Mohammedas Haydaras Zammeris. Ryšininku tarp M.Attos ir "al Qaeda" karinių vadų Afganistane buvęs vyriškas dabar kalinamas Sirijoje.

  1999 metais teroristai keletą kartų apsilanko Jungtinėse Valstijose, taip pat surengia keletą slaptų susitikimų Europoje bei Azijoje.

  2000 metų sausio mėnesį Malaizijoje, surengiamas slaptas "al Qaeda" susitikimas. Jis vyksta Kvala Lumpūre, bute, priklausančiame 37 metų Yazidui Sufaatui, JAV išsilavinimą gavusiam mikrobiologui, kuris tapo Osamos bin Ladeno sekėju.

  JAV žvalgybos operatyvininkai pasiklausė telefono pokalbio Jemene ir sužinojo mažiausiai dviejų dalyvių pavardes - Khaledo Al-Midharo ir Nawafo al-Hazmi, kurie buvo tarp pagrobėjų, nukreipusių "American Airlines" lėktuvą į Pentagoną.

  Susitikime dalyvavo ir mažiausiai dar vienas "al Qaeda" atstovas, Hamburgo kuopelės koordinatorius Ramzi ben al-Shibhas. Centrinė žvalgybos valdyba (CŽV) paprašė savo kolegų Malaizijoje stebėti susitikimą.

  Nustačiusi, kad Kh.Al-Midharas ir N.al-Hazmi yra teroristai, CŽV juos įtraukė į stebimųjų sąrašus visame JAV pasienyje. Tačiau buvo jau per vėlu, abu vyriškiai jau pasiekė Kalifornijos miestą San Diegą, kur gyveno nuo 1999 metų lapkričio.

  Kh.Al-Midharas ir N.al-Hazmi gauna vairavimo teises ir užsirašo į lėktuvų pilotavimo mokyklą. CŽV nepasirūpina informuoti Federalinio tyrimų biuro (FTB) apie jų buvimą šalyje.

  2000 metų birželio 3 dieną M.Atta, pateikęs Jungtinių Arabų Emyratų pasą, pirmą kartą patenka į Jungtines Valstijas. Prieš penkias dienas čia atvažiavo jo bendras M.al-Shehhi. Jiedu abu užsirašo į skaidymo mokyklą Venecijos miestelyje, Floridoje. Ča jie gauna skraidymo teises bei treniruojasi pre komercinių skrydžių simuliatorių pultų. M.Atta tuo pačiu daug keliauja.

  Čekijos tarnybų žiniomis, 2000 metų gegužės mėnesį jis apsilanko Prahoje. Po metų jis čia susitinka su Irako ambasados aukšto rango žvalgybos pareigūnu Ahmedu al-Ani, kuris vėliau buvo išsiųstas iš Čekijos.Tačiau Jungtinės Valstijos kol kas nesurado jokių įrašų apie M.Atta keliones į Čekijos sostinę.

  2001 metų sausio 10 dieną M.Atta sugrįžta į Jungtines Valstijas iš Madrido. Praėjusį kartą jis šalyje išbuvo 32 dienomis ilgiau nei leido viza, tačiau JAV imigracijos pareigūnai to nepastebi ir jį įleidžia.

  Visi kiti pagrobėjai atvyksta į Jungtines Valstijas 2001 metais tarp balandžio 23 ir liepos 19 dienos.

  19 teroristų, FTB duomenimis, operacijai turėję 500 tūkst. dolerių, atsidarė 35 sąskaitas banke, į kurias pervedė 325 tūkst. dolerių. Manoma, kad likusieji pinigai buvo naudojami grynaisiais.

  2001 metų birželio 29 dieną M.Atta išsinuomoja kambarį Las Vegaso motelyke, kur slapta susitinka su Salemu Al-Hazmi, Hani Hanjouru bei savo buvusiais bendražygiais iš Hamburgo M.Al-Shehhi bei Z.al-Jarrah. Dalyvauja keturi rugsėjo 11-sios išpuolių vadai.

  2001 metų liepos mėnesį per susitikimą Ispanijos Taragonos mieste M.Atta, M.al-Shehhi bei koordinatorius R.ben al-Shibhas atlieka paskutinius pasirengimo išpuoliams darbus.

  Susitikime dalyvauja dar trys musulmonų kovotojai. Tarp jų yra Prancūzijoje gyvenantis alžyrietis Mohamedas Bensakhria, kurį Ispanijos valdžią įvardija kaip O.bin Ladeno patikėtinį Europoje. Jis vėliau buvo išduotas Paryžiui.

  Tyrėjai spėja, jog šiame susitikime buvo susitarta dėl išpuolių datos. Jie taip pat nutarė pervesti daugiau pinigų su "al Qaeda" siejamam marokiečių kilmės prancūzui Zacariui Moussaoui.

  Teigiama, kad rugpjūčio 1 ir 3 dienomis Z.Moussaoui Ahado Sabeto vardu iš R.ben al-Shibho gavo 15 tūkst. dolerių.

  JAV valdžios teigimu, Z.Moussaoui, šiuo metu kalėjime laukiantis sausio mėnesį prasidėsiančio teismo, turėjo pakeisti R.ben al-Shibhą ir tapti 20-uoju pagrobėju.

  1998 metų balandį Londone gyvenantis Z.Moussaoui pastebėtas "al Qaeda" stovykloje Afganistane. 2000 met spalį jis buvo Kvala Lumpūre, kur iš Y.Sufaato gavo 35 tūkst. dolerių ir rinkodaros konsultanto darbą Malaizijos įmonėje "Infocus Tech".

  Po apsilankymo Pakistane 2000 metų gruodį ir trumpo sustojimo Londone Z.Moussaoui 2001 metų vasario mėnesį keliauja į Oklahomą, kur mokosi pilotuoti lėktuvus.

  Rugpjūčio mėnesį Minesotos skraidymo mokyklos instruktoriams kyla įtarimų dėl keisto jo elgesio. Rugpjūčio 17 dieną jis suimamas ir įkalinamas.

  FTB jį apklausia, tačiau nieko nesužino, ir perduoda jį imigracijos tarnybai deportuoti, nes pasibaigęs jo vizos galiojimas.

  Po kelių dienų FTB agentė Fynikse, Arizonos valstijoje, paskelbia įspėjantį pranešimą, jog musulmonų kovotojai mokosi pilotuoti lėktuvus, kuriuos gali panaudoti išpuoliams. Į pranešimą niekas nesureaguoja.

  Paskutiniai pasirengimai. Tarp rugpjūčio 25 ir 29 dienos nuperkami 19 bilietų keturiems skirtingiems skrydžiams, tačiau vienai dienai - rugsėjo 11-ąjai.

  Rugsėjo pradžioje Prancūzijos žvalgyba informuoja Vašingtoną, kad Z.Moussaoui yra "al Qaeda" operatyvininkas, tačiau JAV valdžia nesiima jokių veiksmų.

  Likus šešioms dienoms iki išpuolių, R.ben al-Shibhas išvyksta iš Vokietijos į Pakistaną. Šiuo metu jo ieško kelių valstybių tarnybos.

  Atliekami paskutiniai darbai. Rugsėjo 8 dieną M.Atta ir M.al-Shehhi atvyko į Niujorką, kur įvedė Pasaulio prekybos centro koordinates į savo Palydovinės navigacijos sistemos įrenginius.

  Po trijų dienų, ginkluoti kartono rėžtukais ir religiniais vadovėliais arabų kalba, 19 "kankinių" įsėdo į lėktuvus ir leidosi į mirties skrydį.

 • BNS
  Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
  Populiariausios nuomonės
  Parašykite savo nuomonę
  arba diskutuokite anonimiškai čia
  Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
  Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

  Top naujienos

  Žvalgybos informaciją paviešinęs vokietis: Rusijos reakcija nustebino (34)

  Melas, išsigalvojimai, siekis apšmeižti Rusiją. Tokių vertinimų praėjusį gruodį sulaukė...

  Didžiausi žemvaldžiai: kas dalinasi Lietuvą (1)

  Lietuvos plotas yra 65,3 tūkst. kv. km. (arba 6,53 mln. ha). Daugiau kaip pusė mūsų šalies...

  Kinijoje pramogavusi mergina atsidūrė tragikomiškoje situacijoje: galiu būti pirma lietuvė, kuriai taip nutiko (313)

  Lietuvė Ieva Koncevičiūtė patyrė neeilinį nuotykį Kinijos regione Makao - tragikomiška...

  Rusijos priglaustas perversmo Lietuvoje veikėjas nerimsta: žada sukilimą ir teismą Grybauskaitei (766)

  Sausio 13-ąją savi šaudė į savus. Tankai žmonių netraiškė, tai tebuvo provokacija, kurią...

  Orai: žiema baigsis netikėtai (11)

  Savaitei įpusėjus ramūs orai baigsis ir į šalį atkeliaus kritulių banga, žiemiškas šaltis...

  Faktai, priversiantys suabejoti istorija: princesės Dianos žūtis nebuvo nelaimingas atsitikimas?

  Velso princesė Diana buvo mylima milijonų žmonių. Ji skleidė gėrį, grožį, graciją ir...

  Nušalusias kojas pastebėjo tik pavasarį: galūnės amputavosi pačios kokia odos spalva - pavojingiausia (31)

  Šiemet į kai kurias Lietuvos gydymo įstaigas žmonės dėl nušalusių kūno dalių nesikreipė –...

  Šeškų pavadavęs LaVaras nesusimovė: mače be gynybos „Vytautas“ pranoko „Dzūkiją“ (153)

  Ketvirtas „Big Baller Brand Challenge“ draugiškų rungtynių ciklo mačas Virginijui Šeškui...

  Antrąkart įkliuvo Aurimas Didžbalis: šįkart teigiamas dopingo testas – pasaulio čempionato metu (338)

  Tarptautinė Sunkiosios atletikos federacija pranešė, kad praėjusių metų pasaulio vicečempionas...

  Nuolatiniai teismai atlyginti žalą dėl duobėtų kelių padiktavo sprendimą (30)

  Panevėžio miesto savivaldybė patvirtino tvarką, pagal kurią gyventojams, juridiniams asmenims...