Buvęs Jungtinės Karalystės iždo kancleris užėmė antrąją vietą po Liz Truss varžytuvėse dėl Konservatorių partijos lyderio ir ministro pirmininko posto vietoj skandalų persekiojamo Boriso Johnsono. Tačiau L. Truss po audringų 45 dienų poste pasitraukė, o B. Johnsonas atsisakė pabandyti sugrįžti ir R. Sunakas pirmadienį laimėjo varžybas dėl Konservatorių partijos lyderio posto.

Jis pradės eiti pareigas, kurių mažiau nei prieš du mėnesius negalėjo užimti.

Pergalė konservatorių lyderio rinkimuose reabilitavo R. Sunaką, praėjusios kampanijos metu teisingai perspėjusį, kad L. Truss ekonominiai planai mažinti mokesčius yra neapgalvoti ir sukels chaosą.

Praėjusią savaitę L. Truss atsistatydino po to, kai jos mokesčių mažinimo paketas išgąsdino finansų rinkas, nusmukdė svaro vertę ir pakirto jos autoritetą.

R. Sunakas yra pirmasis nebaltaodis JK ministras pirmininkas ir pirmasis hinduistas šiame poste. Būdamas 42 metų, jis taip pat bus jauniausias ministras pirmininkas per daugiau kaip 200 metų. Šį gabų politiką dėl jaunatviškos išvaizdos, elegantiškų kostiumų ir sklandžių, užtikrintų manierų britų žiniasklaida praminė „patraukliuoju Rishiu“ (angl. Dishy Rishi).

„Principo reikalas“

Norėdamas laimėti, R Sunakas turėjo įveikti oponentų kaltinimus, kad jis yra perbėgėlis, nes pasitraukė iš B. Johnsono vyriausybės, kai šią įtraukė etikos skandalai. Liepos 5 dieną beveik vienu metu atsistatydinę R. Sunakas ir sveikatos apsaugos sekretorius Sajidas Javidas sukėlė grandininę reakciją. Per 48 valandas iš vyriausybės pasitraukė apie 50 jos narių, tad ir pats B. Johnsonas buvo priverstas palikti postą.

R. Sunakas tai vadino principo reikalu ir sakė, kad nori ištaisyti „pasitikėjimo nuosmukį“ politikoje. Jis taip pat apkaltino L. Truss, kad ši, žadėdama nedelsiant sumažinti mokesčius, siūlė „pasakas“, kai, jo manymu, svarbesnis prioritetas buvo pažaboti sparčiai augančią infliaciją.

„Verčiau pralaimėsiu, kovodamas už dalykus, kurie, mano įsitikinimu, yra teisingi mūsų šaliai, ir būdamas ištikimas savo vertybėms, nei laimėsiu remdamasis melagingu pažadu“, – interviu transliuotojui BBC sakė R. Sunakas.

R. Sunakas gimė 1980 metais Sautamptone, pietinėje Anglijos pakrantėje, viduriniosios klasės šeimoje. Abu jo tėvai yra indų kilmės, gimę Rytų Afrikoje. R. Sunakas sako, kad iš tėvo – šeimos gydytojo – ir motinos vaistininkės paveldėjo darbštumą.

„Užaugau dirbdamas parduotuvėje, pristatydamas vaistus, – sakė jis per kampaniją. – Dirbau padavėju indų restorane toje pačioje gatvėje.“

Elitas

Jis papasakojo, kaip tėvai taupė, kad galėtų jį išleisti į Vinčesterio koledžą – vieną brangiausių JK internatinių mokyklų.

Ten jis bendravo su elito atstovais. Neseniai buvo atkapstytas įrašas iš vieno 2001-ųjų televizijos dokumentinio filmo apie klasių sistemą, kuriame tuomet 21 metų R. Sunakas sakė, kad turi „draugų aristokratų, draugų iš aukštesnės klasės, draugų iš, žinote, darbininkų klasės, na, ne darbininkų klasės“.

Baigęs vidurinę mokyklą R. Sunakas Oksfordo universitete studijavo politiką, filosofiją ir ekonomiką – mokslus, kuriuos renkasi būsimieji ministrai pirmininkai. Vėliau jis Stanfordo universitete įgijo verslo administravimo magistro laipsnį.

R. Sunakas dirbo investiciniame banke „Goldman Sachs“ apribotos rizikos fondo valdytoju ir gyveno JAV, kur susipažino su žmona Akshata Murty. Jiedu turi dvi dukras.

Grįžęs į JK, R. Sunakas 2015 metais Ričmonde Jorkšyre buvo išrinktas į parlamentą. Per 2016 metais įvykusį referendumą dėl „Brexito“ jis pasisakė už išstojimą iš Europos Sąjungos – tai buvo rizikingas karjeros žingsnis, nes prieštaravo konservatorių vyriausybės politikai.

Darbai vyriausybėje

Kai netikėtai buvo nubalsuota už pasitraukimą iš Bendrijos, R. Sunako karjera įsibėgėjo. Jis dirbo keliuose jaunesniųjų ministrų postuose, o 2020 metų vasarį, prieš pat prasidedant pandemijai, B. Johnsonas jį paskyrė iždo kancleriu.

Nors yra mažų mokesčių ir mažo valstybės kišimosi šalininkas, buvusios ministrės pirmininkės Margaret Thatcher (Margaret Tečer) gerbėjas, jis vis dėlto skyrė milijardus vyriausybės lėšų, kad pandemijos metu žmonės ir įmonės galėtų išsilaikyti. Dėl atostogų programos, pagal kurią buvo mokami atlyginimai milijonams laikinai atleistų darbuotojų, jis tapo populiariausiu vyriausybės nariu. Šį statusą R. Sunakas dar labiau įtvirtino įrašais socialiniuose tinkluose, nors jie, konkurentų ir kritikų teigimu, labiau pasitarnavo jo paties, o ne vyriausybės vardui.

Tačiau R. Sunakui per daugelį metų teko patirti ir sunkumų. Kritikai teigė, kad 2020 metų vasarą sušvelninus dėl pandemijos įvestus apribojimus, kampanija už žmonių sugrįžimą į restoranus prisidėjo prie dar vienos COVID-19 bangos.

Kiti teigė, kad dėl didelių R. Sunako šeimos turtų ir praeities sąsajų su Silicio slėniu jis yra atitrūkęs nuo paprastų žmonių problemų.

Klausimai

Jis taip pat susidūrė su klausimais apie savo ir žmonos finansus. A. Murty yra Indijos technologijų milžinės „Infosys“ įkūrėjo, milijardieriaus, dukra, o poros turtas, remiantis „The Sunday Times Rich List“ duomenimis, siekia 730 mln. svarų sterlingų (901 mln. eurų).

2022 metų balandį paaiškėjo, kad A. Murty JK nesumokėjo mokesčių nuo užsienyje gautų pajamų. Tokia praktika buvo teisėta, tačiau ji neatrodė gerai tokiu metu, kai R. Sunakas didino mokesčius milijonams britų. Jis taip pat buvo kritikuojamas už tai, kad dvejus metus po to, kai tapo JK finansų ministru, neatsisakė savo amerikietiškos žaliosios kortos.

R. Sunakas dėl visko buvo išteisintas, tačiau atskleisti faktai vis tiek pakenkė. Policija jam, B. Johnsonui ir dešimtims kitų asmenų skyrė baudas už tai, kad 2020 metais jie dalyvavo vakarėlyje ministro pirmininko biure pažeisdami apribojimus, įvestus koronaviruso pandemijos įkarštyje. Pasipiktinimas tais vakarėliais tokiu metu, kai britai privalėjo likti namuose, prisidėjo prie B. Johnsono nuopuolio. R. Sunakas yra sakė, kad sudalyvavo atsitiktinai ir trumpam.

Per savo pirmąją partijos lyderio rinkimų kampaniją jis prisistatė kaip brandžių sprendimų ir fiskalinio sąžiningumo kandidatas, kritikavo L. Truss planus mažinti mokesčius ir didinti skolinimąsi, žadėjo suvaldyti infliaciją.

Dabar tai padaryti sunkiau nei bet kada.

Šaltinis
Temos
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją