Jis priminė ir apie Maskvos požiūrį į Minsko susitarimus, papasakojo, kaip jie turi būti vykdomi, taip pat kalbėjo apie tai, kokias pataisas, jo galva, Ukraina turi įtraukti į savo konstituciją ir kokius įstatymus priimti.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, klausydamas V. Putino kalbos, nesugebėjo sutvardyti šypsenos.

V. Zelenskis pareiškė per pokalbį akis į akį suvokęs, kaip sunku susitarti su Rusijos lyderiu V. Putinu. Šią mintį Ukrainos prezidentas išsakė per spaudos konferenciją, surengtą Paryžiuje įvykusio Normandijos susitikimo rezultatams aptarti.

„Susitikimas tete-a-tete [su V. Putinu] turėjo trukti 20 minučių, tačiau užsitęsė maždaug valandą. Ar galima su juo susitarti? Susitarti sunku. Labai sunku. Buvo akimirkų, kai dėl ko nors sutardavome tam tikrais klausimais“, – akcentavo V. Zelenskis.

Kiek anksčiau V. Zelenskis yra minėjęs, kad V. Putinas linkęs ypač įsigilinti į kiekvieną klausimą, iki menkiausių detalių jį išnagrinėti.

Paklaustas, kokį asmeninį įspūdį susidarė apie Rusijos prezidentą, V. Zelenskis nurodė, kad apie tai kalbėti dar gerokai per anksti: praėjo per mažai laiko.

DELFI primena, kad V. Putinas ir V. Zelenskis susitarė dėl visiško ugnies nutraukimo Rytų Ukrainoje, tai numatyta įgyvendinti iki metų pabaigos. Pirmadienį V. Putinas ir V. Zelenskis susitiko pirmą kartą.

Tačiau Ukrainos prezidentas, kurio prioritetas, kaip pats sako, yra išspręsti konfliktą ir nutraukti karą, perspėjo, kad ne vienos paliaubos su Rusijos remiamais separatistais jau yra žlugusios.

V. Zelenskis patikino, kad „reikia tikrų faktų“.

Abu lyderiai, taip pat deryboms tarpininkavusi Vokietijos kanclerė Angela Merkel ir Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas pripažino, kad pažanga politiniais klausimais, siekiant užbaigti penkerių metų konfliktą, buvo mažesnė, nei viltasi.

Nebuvo išspręstas rinkimų separatistų kontroliuojamose teritorijose klausimas: V. Zelenskis teigia, kad, pirma, Kijevas turi atgauti pasienio su Rusija kontrolę ir tik tada gali įvykti rinkimai, o V. Putinas reikalauja, kad viskas vyktų atvirkštine tvarka.

Tačiau A. Merkel teigė, kad derybos vis dėlto padėjo „pergalėti sąstingį“. Lyderiai susitarė dėl „realistinių dalykų“; „žinoma, ir toliau eisime šiuo keliu“, sakė Vokietijos kanclerė.

E. Macronas gyrė V. Zelenskį už jo „politinę drąsą ir ryžtą“ ir teigė tikėjęsis didesnės pažangos, tačiau tai esą bus galima pasiekti per antrą viršūnių susitikimą po keturių mėnesių.
Lyderiai taip pat susitarė dėl kalinių apsikeitimo, nuspręsta, kad iki metų pabaigos abi pusės turėtų paleisti visus sulaikytuosius dėl konflikto.

Taip pat sutarta patraukti karius iš dar trijų teritorijų konflikto zonoje ir įsteigti daugiau išvažiavimo ir įvažiavimo punktų, kuriais galėtų naudotis gyventojai.

V. Putinas pareiškė, kad procesas juda tinkama linkme: „Pažengėme daugeliu klausimu.“

Kaip vyko „Normandijos ketverto“ susitikimas:

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (616)