aA
JAV teisėsauga pirmadienį pareiškė federalinius kaltinimus dėl nusikaltimo iš neapykantos vyrui, subadžiusiam penkis žmones vieno Niujorko rabino namuose ir savo dienoraščiuose minėjusį nacių lyderį Adolfą Hitlerį.
Užpuolimas rabino name – teroristinis aktas, sako Niujorko gubernatorius
Užpuolimas rabino name – teroristinis aktas, sako Niujorko gubernatorius
© AFP / Scanpix

37 metų Graftonas Thomasas savo ranka rašytuose dienoraščiuose reiškė antisemitines pažiūras, minėdavo „nacių kultūrą“ ir piešė svastikas, sakoma baudžiamajame ieškinyje, pateiktame federaliniam teismui.

Ieškinyje, pasirašytame vieno Federalinio tyrimų biuro (FTB) agento, sakoma, kad apytikriai gruodžio 28-ąją, išpuolio dieną, per kaltinamojo telefono interneto naršyklę buvo atidarytas straipsnis „Niujorkas stiprina policijos budėjimą žydų rajonuose po galimų antisemitinių atakų. Štai kas apie tai žinoma.“

Ieškinys buvo pateiktas tą pačią diena, kai Niujorko meras Billas de Blasio interviu radijui NPR pareiškė, jog Ameriką krečia antisemitizmo krizė.

„Visoje šalyje auga antisemitizmo problema. Ji įgauna vis smurtingesnę formą“, – kalbėjo jis ir pridūrė, kad buvo „paleistos neapykantos jėgos“.

„Tai iš dalies susiję su Vašingtono tikrove, – tvirtino meras. – Iš dalies tai susiję su socialiniais tinklais.“

B. de Blasio paskelbė virtinę priemonių šiai problemai spręsti, įskaitant didesnį policijos patruliavimą Niujorko žydų bendruomenėse, papildomas saugumo kameras ir daugiataučius bendruomenių saugumo patrulius.

„Mums jau tapo įpročiu tais atvejais, kai kur nors pasaulyje užpuolama žydų bendruomenė, pastiprinti svarbias žydų bendruomenės vietas Niujorke, – sakė meras. – Tačiau dabar tai darome daug didesniu mastu, ypač Brukline, kur yra svarbiausios pažeidžiamos vietos.“

Niujorko valstijoje vėlų šeštadienio vakarą rabino name, kur dešimtys žmonių buvo susirinkę švęsti Chanukos, įsibrovėlis mačete subadė ir sužeidė penkis žmones. Sekmadienį įtariamajam Niujorko teisme buvo pateikti penki kaltinimai dėl pasikėsinimo nužudyti.

Išpuolis buvo įvykdytas rabino Chaimo Rottenbergo name Niujorko valstijos Roklando apygardos Ramapo miesto Monsėjaus gyvenvietėje.

Roklando apygardos žydų bendruomenė procentiškai yra didžiausia tarp visų JAV apygardų: 90 tūkst. Roklando žydų sudaro 31,4 proc. gyventojų.

Psichikos sutrikimas

G. Thomasas buvo areštuotas dvi valandos po išpuolio, savo automobilyje už maždaug 50 kilometrų. Pranešama, kad jis tuo metu vis dar buvo išsitepęs krauju.

Laikraštis „The New York Times“ citavo įtariamojo draugę Taleeą Collins ir jo pastorę Wendy Paige, sakiusias, kad G. Thomasas serga psichikos liga.

Pirmadienį pateiktame ieškinyje sakoma, kad G. Thomas nuo lapkričio 9-osios iki gruodžio 16-osios savo interneto naršyklėje frazę „Kodėl Hitleris nekentė žydų?“ surinko keturis kartus.

Jie taip pat ieškojo Niujorke esančių „sionistų šventovių“, nurodoma dokumente, apie kurį pirmasis pranešė dienraštis „The New York Times“.

Pernai vienas baltųjų viršenybės šalininkas sinagogoje Pitsberge Pensilvanijoje nušovė 11 žmonių. Tai buvo daugiausiai aukų pareikalavusi ataka prieš JAV žydų bendruomenę.

Anksčiau šį mėnesį šeši žmonės, įskaitant du įtariamus užpuolikus, žuvo šaudant košerinio maisto prekių parduotuvėje Naujajame Džersyje. Pasak pareigūnų, šį išpuolį iš dalies paskatino antisemitizmas.

Balandžio mėnesį paskelbtoje pilietinių teisių grupės „Anti-Defamation League“ (Kovos su šmeižtu lyga) ataskaitoje sakoma, kad 2018 metais buvo įvykdyta 1 879 antisemitiniai išpuoliai ir šis skaičius beveik prilygo 2017-ųjų rekordui.

Prezidentas Donaldas Trumpas socialiniame tinkle „Twitter“ parašė, kad amerikiečiai „privalo visi susiburti ir kovoti su pikta antisemitizmo rykšte, stoti prieš ją ir ją išnaikinti“.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
2.3333

Top naujienos

Liuksemburge gyvenanti lietuvė apie motinystę svetur: čia vaikai į darželį vedami ir su temperatūra (163)

DELFI tęsia pasakojimus apie mamas, kurios nebijo keliauti su vaikais. Savo patirtimi ir patarimais...

Ypatingas įvykis Šiaulių tardymo izoliatoriuje: kalinys paėmė įkaite pareigūnę ir ištrūko į laisvę sulaikytas išėjęs už vartų (22)

Sausio 28-osios vakarą, apie 21 val., Šiaulių tardymo izoliatoriuje, režiminiame korpuse, vedamas...

Urbšys: „Agrokoncernas“ išnaudoja Lietuvos valstybę, siekdamas sau palankaus sprendimo ES Teisingumo Teisme (278)

Muitinės departamentas nustatė, kad Ramūno Karbauskio „ Agrokoncernas “ įveža rusiškas...

Tūkstančius žmonių Lietuvoje sukrėtęs gaisras slepia protu nesuvokiamas klaidas (105)

Alytaus padangų gaisre kovojusių ugniagesių sauga, sveikata ir darbo sąlygomis nebuvo tinkamai...

Vartojate pieną ir jo produktus? Mokslų daktarė įvardijo, kuo rizikuojate (228)

Pieno produktai žmonių vartojami jau daugiau nei 8 šimtmečius. Dėl savo sudėties karvių pienas...

Kanadietei pavyko įrodyti, kad dopingas perduodamas ir lytiškai santykiaujant (71)

Daugkartinė kanojų sprinto pasaulio čempionė Laurence Vincent-Lapointe išteisinta dopingo byloje...

Kokių darbuotojų ir už kiek ieško geriausi Lietuvos darbdaviai (166)

Darbo skelbimuose darbdavių rašoma eilutė – „laiku mokamas atlyginimas“ – kandidatams kelia...

Lietuvoje siautės smarkus vėjas

Trečiadienį Lietuva išliks ciklono veikimo zonoje, tad išsilaikys apniukę, daug kur su mišriais...

Karibus supurtė 7,7 balų žemės drebėjimas papildyta (2)

JAV nacionalinė orų tarnyba pranešė apie įvykusį 7,7 balo žemės drebėjimą netoli Jamaikos,...

Tragiškas vakaras Panevėžio rajone: „Audi“ pervažiavo vyrą (29)

Sausio 28-osios vakarą, apie 19.18 val., policija gavo pranešimą, kad Panevėžio r., Breiviškių...