aA
Europos Sąjungos narės antradienį ginčijosi dėl priėmimo į jų klubą taisyklių, Prancūzijai išprovokavus pyktį savo pastangomis atidėti Albanijos ir Šiaurės Makedonijos priėmimą į Bendriją.
Amelie de Montchalin
Amelie de Montchalin
© Sipa / Scanpix

Prancūzijos Europos reikalų ministrė Amelie de Montchalin per pasitarimą Briuselyje tvirtino, kad Paryžius ne vienintelis nori, kad ES taisyklės būtų sustiprintos prieš priimant Vakarų Balkanų kandidates.

„Nekeliamas klausimas dėl Vakarų Balkanų europinės perspektyvos – ji yra pageidaujama ir palaikoma, – kalbėjo politikė. – Šiandien svarstome politines deklaracijas dėl principo. Jos yra pateiktos Europos Komisijai, kad būtų apsvarstytos nuo dabar iki 2020 metų sausio.“

Tačiau vienas Europos diplomatas po šių uždarų derybų perspėjo: „Prancūzijos izoliacija, ypač Šiaurės Makedonijos klausimu, išlieka akivaizdi.“

„Triuškinama dauguma valstybių narių toliau palaiko siūlymą skubiai pradėti derybas dėl narystės su Albanija ir Šiaurės Makedonija, – sakė diplomatas, pageidavęs likti anonimu. – Konkrečiai, diskusijos dėl procedūros reformavimo neturėtų būti pasitelkiamos sprendimams vilkinti arba sudarinėti kliūtis.“

Suomijos Europos reikalų ministrė Tytti Tuppurainen, kurios šalis šiuo metu pirmininkauja ES, sakė, jog Prancūzijos siūlymai nebuvo nuodugniai svarstomi.

„Surengėme derybas prie apskritojo stalo apie esamą padėtį ir, aišku, išklausėme prancūzų pasiūlymo... Buvo jį sveikinusių šalių, bet buvo ir šalių, kurioms kilo nuogąstavimų“, – kalbėdamasi su žurnalistais pabrėžė ji.

Suomių ministrė sakė, kad naujos sudėties Europos Komisija, turinti pradėti darbą ateinantį mėnesį, bus paprašyta pateikti pasiūlymus dėl galimybių reformuoti stojimo į ES procedūrą.

„Dėl Prancūzijos pasiūlymo nebalsavome, – sakė T. Tuppurainen. – Šiandien norėjome pareikšti savo visišką įsipareigojimą regionui ir visišką įsipareigojimą plėtros politikai.“

Tačiau vienas prancūzų diplomatinis šaltinis tvirtino: „Buvo atliktas žingsnis plėtros proceso reformos link.“

Italijos Europos reikalų ministras Vincenzo Amendola sakė, kad „mums nekyla jokių rūpesčių aptarti bet kokį dokumentą“, bet „centrinis uždavinys“ turėtų būti pastangos atverti derybas dėl Albanijos ir Šiaurės Makedonijos narystės.

Šešios šalys savo laiške kadencija baigiančiam Europos Komisijos pirmininkui Jeanui-Claude'ui Junckeriui pažadėjo „konstruktyviai įsitraukti į pastangas, kad šis procesas būtų pagerintas“.

Prancūzija tai laiko debatų dėl plėtros proceso pradžia.

Vis tik Austrija, Čekija, Italija, Lenkija, Slovakija ir Slovėnija pabrėžė, kad „Europos konsolidacija negali būti užbaigta be Vakarų Balkanų“.

Šios šalys paragino kitas nares atverti derybas dėl Albanijos ir Šiaurės Makedonijos narystės ateinančių metų kovą.

„Balkanų bomba“

Anksčiau šį mėnesį Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas sukėlė nerimą Vakarų Balkanuose, kai duodamas interviu savaitraščiui „The Economist“ išdėstė savo griežtą poziciją.

Jis teigė, kad Bosnija yra „tiksinti bomba“, kuriai grėsmę kelia iš Sirijos grįžtantys islamistai kovotojai, taip pat tvirtino, kad kitos ES narės irgi nori atmesti Albanijos narystę, bet slapstosi už Prancūzijos pečių.

„Rytoj jų paklauskit, ar jos nori atverti duris Albanijai. Pusė jų pasakys „ne“, – tvirtino Prancūzijos lyderis. Vis tik E. Macronas pripažino, kad Šiaurės Makedonijos atvejis kitoks – ši šalis „nieko negąsdina“.

„Tačiau nenoriu jokių naujų narių, kol nesame reformavę pačios Europos Sąjungos“, – kalbėjo Prancūzijos prezidentas. Jis taip pat ragino dėti pastangas užtikrinti geresnį ES narių bendradarbiavimą bankininkystės ir valdymo srityse.

Italų ministras V. Amendola po antradienio derybų tiesiogiai paminėjo E. Macrono interviu, pareiškęs: „Siekiant būti pasauline galybe, akivaizdu, kad plėtra, aukštesnės galios suvienijimas, yra esminis dalykas.“

Prancūzijos išdėstyti siūlymai dėl galimos priėmimo į ES procedūros pakeitimų numato, jog Balkanų šalys turėtų įsidiegti kai kurias Bendrijos taisykles dar prieš prisijungdamos prie bloko institucijų.

Dokumente teigiama, kad tai sustiprintų pastangas pagerinti teisinės valstybės normų laikymąsi ir kovą su korupcija, bet kitos narės nerimauja, kad tokiu būdu Bendrijoje būtų formuojamas autsaiderių, nevisaverčių narių ratas.

J.-C. Junckerio Europos Komisija ir Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas protestavo dėl galutinių narystės derybų su Skopje ir Tirana atidėjimo, argumentuodami, kad šios šalys jau atitinka ES kriterijus.

ES narystės siekiančios Vakarų Balkanų valstybės – Albanija, Bosnija ir Hercegovina, Kosovas, Juodkalnija, Šiaurės Makedonija ir Serbija – gegužės 6–7 dienomis dalyvaus Zagrebe organizuojamame viršūnių susitikime su ES lyderiais.

Briuselyje daugelis baiminasi, jog jeigu Paryžius ir kitos narės toliau kaišios pagalius į ratus Vakarų Balkanų valstybių užmojams, šiose valstybėse gali sustiprėti Rusijos arba Kinijos įtaka.

Kai kuriose gali kilti vidaus politinių neramumų, jeigu ES lyderiai neišpildys savo pažadų užtikrinti glaudesnius ryšius, nors kandidatės Briuselio reikalavimu vykdė reformas.

Pavyzdžiui, Šiaurės Makedonija pakeitė savo pavadinimą, kad patenkintų Graikijos nacionalistų reikalavimus.

Europos Komisijos atstovė Mina Andrejeva sakė, kad Briuselis kol kas nėra gavęs oficialaus prašymo priėmimo į ES procedūrai pakeisti.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(8 žmonės įvertino)
3.0000

Top naujienos

Pasaulį bauginanti kovido atmaina jau Lietuvoje: prasideda ypač akylus situacijos stebėjimo laikas (239)

Sparčiau plintanti ir nepilnai pasiskiepijusiems pavojingesnė „delta“ koronaviruso atmaina jau...

Danai efektingu stiliumi pasiuntė rusus namo ir patys prasibrovė į aštuntfinalį (540)

Pirmas dvejas Europos futbolo čempionato rungtynes pralaimėjusi Danijos rinktinė vis tiek...

Dailius Dargis | D+

Nauji faktai tamsioje Karpavičiaus testamento istorijoje: čia figūruoja ne tik tamsiaplaukė moteris, bet ir žinomi spalvingos reputacijos veikėjai

Šiemet rugpjūtį sueis lygiai dveji metai, kai netikėtai po sunkios ligos mirė vienas iš...

Artinasi audringos orų permainos: prognozėse – smarkios liūtys, perkūnija ir net kruša (2)

Antradienio dieną didesnėje šalies dalyje didžiąją dienos dalį laikysis gana saulėti ir...

26-erių Dovilė pribloškė net gydytojus: jie stebėjosi, kaip su tokiomis diagnozėmis galiu gimdyti (60)

26-erių metų Dovilė Vickutė atrodo taip pat, kaip ir jos bendraamžiai. Net sunku įtarti, kad ši...

Norite šią vasarą būti pačios madingiausios ir stilingiausios? Nepadarykite grubios klaidos – šiuos drabužius turite užmiršti (17)

Sezonai keičiasi, o dažnai spintoje drabužiai lieka tie patys. Stilistė Jomantė Vaitkutė...

Latvija vėl laukia lietuvių: ką būtina žinoti vykstantiems ir ką verta pamatyti (116)

Nuo birželio 16 dienos Latvija atsivėrė svečiams iš užsienio, tad lietuviai vėl gali...

„Žalgiryje“ – dar vienas naujokas: dėjimais ir blokais Izraelyje išsiskyręs vidurio puolėjas (35)

Kauno „Žalgirio“ priekinę liniją naujajame sezone sustiprins galingai Izraelio lygoje...

Pasaulio reitingo lyderiai pamokė suomius, darbo apsaugai suteikė į aikštę išbėgusi mergina (3)

Europos futbolo čempionate B grupės kovas pergalingai užbaigė lyderė Belgija, 2:0 (0:0) įveikusi...

Į Nausėdą nusprendė kreiptis atviru laišku: užkliuvo Švedijoje įteiktas apdovanojimas (346)

Aktorius, režisierius, rašytojas Arkadijus Vinokuras atviru laišku kreipėsi į prezidentą...