aA
Popiežius Pranciškus ketvirtadienį paskyrė 14 naujų kardinolų, atstovaujančių įvairioms šalims, tarp jų Irakui, Pakistanui, Madagaskarui ir Japonijai, bet perspėjo juos vengti „rūmų intrigų“, jau daug metų persekiojančių Vatikaną.
© AP / Scanpix

Naujieji paskyrimai atspindi argentiniečio pontifiko pastangas palaipsniui didinti kardinolų kolegijos įvairovę mažinti joje europiečių vaidmenį.

Prieš paskyrimo ceremoniją Pranciškus perspėjo naujuosius kardinolus, kad jie turėtų nesivelti į Vatikano „rūmų intrigas“ ir susitelkti į „tuos, kas alksta, yra užmiršti, kalinami, sergantys, priklausomi arba apleisti“.

Tarp naujųjų Bažnyčios „kunigaikščių“ yra irakietis Louisas Raphaelis Sako, dažnai susitikdavęs su Pranciškumi aptarti padėties karo nuniokotoje šalyje ir mažėjančios krikščionių bendruomenės patiriamų sunkumų.

Pakistanui atstovauja Karačio arkivyskupas Josephas Couttsas, pasisakantis už dialogą tarp krikščionių ir musulmonų.

J. Couttsas kovoja, kad šalyje, kurioje dėl ekstremistinių musulmonų grupuočių pavojaus bažnyčios yra saugomos policijos, nebūtų piktnaudžiaujama įstatymais, numatančiais baudžiamąją atsakomybę už šventvagystę.

Tarp naujų kardinolų yra tik vienas afrikietis – Madagaskarui atstovaujantis Desire Tsarahazana, Toamasinos arkivyskupas.

„Žmonės kenčia, jiems reikia palaikymo“, – sakė šis dvasininkas, komentuodamas savo paskyrimą.

Pontifikas taip pat paskyrė kardinolu Japonijai atstovaujantį Osakos arkivyskupą Thomas Aquinas Manyo. Tarp trijų prelatų iš Lotynų Amerikos yra Huankajaus arkivyskupas Pedro Barreto iš Peru.

P. Barreto kovoja už Amazonės atogrąžų miškų gyventojų bendruomenių teises. Jis yra sulaukęs grasinimų mirtimi dėl savo griežtos kritikos prieš pasibaisėtinas darbo sąlygas neteisėtose kasyklose.

Tarp paskirtų kardinolų yra septyni europiečiai. Vienas jų – italas Giuseppe Petrocchi, prieš devynerius metus žemės drebėjimo smarkiai sugriauto L'Akvilos miesto arkivyskupas.

Kardinolams Bažnyčioje tenka svarbus vaidmuo: jie renka naują popiežių ir dažnai užima aukščiausias administracines pareigas.

Per ceremoniją Vatikano Šv. Petro bazilikoje kiekvienas naujai paskirtųjų atsiklaupdavo prieš popiežių, o Pranciškus uždėdavo jiems ant galvos purpurinius biretus – kampuotas kepuraites.

Sakydamas kalbą ceremonijos pradžioje L. R. Sako gyrė „popiežiaus ypatingą dėmesį nedidelei krikščionių bendruomenei Artimuosiuose Rytuose, Pakistane ir kitose šalyse, išgyvenančiose sunkų laikotarpį dėl karų ir tarpkonfesinės nesantaikos – ten tebesama kankinių“.

Irako šiaurėje trečdalis krikščionių šeimų sugebėjo grįžti į savo namus, žlugus džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ (IS) valdymui. Daugelis šių žmonių sulaukė pagalbos iš Bažnyčios, skyrusios paaukotų lėšų.

L. R. Sako vertinimu, dabar Irake gyvena 400–500 tūkst. krikščionių. Iki diktatoriaus Saddamo Husseino režimo griūties 2003 metais jų šalyje buvo apie 1,5 milijono.

81 metų popiežius Pranciškus, pirmasis Katalikų Bažnyčiai vadovaujantis Lotynų Amerikos dvasininkas, buvo išrinktas 2013 metais, kai jo pirmtakas Benediktas XVI atsistatydino, argumentuodamas, kad nebegali eiti pareigų dėl savo senyvo amžiaus.

Jeigu dabar vėl būtų sušaukta konklava rinkti naujo popiežiaus, joje galėtų dalyvauti 11 iš 14 naujų kardinolų, jaunesnių nei 80 metų.

Po naujųjų paskyrimų kardinolų kolegijos narių padaugėjo iki 226.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Gyvai / DELFI Diena. Kodėl iš tėvų atiminėjami vaikai ir ko imsis opozicija po dar vieno patirto fiasko Seime? (73)

Ar tikrai įgyvendinama vaiko teisių apsaugos reforma padės vaikams? Kas kaltas, kad vaikai iš...

Vilniuje vyksta masiniai patikrinimai – fiksuoja perpildytas grupes ir nelegalius darželius (89)

Nelegaliai veikiantys darželiai ir daugiau nei dvigubai viršijamos vaikų grupių normos – tokius...

Linas Kojala. Britų taksistas man paaiškino, kodėl įvyko Brexit (105)

„Klausyk, kiek tavo šalyje gyvena žmonių? Trys milijonai? Jungtinėje Karalystėje – beveik...

Skelbiama apie aptiktus nužudyto žurnalisto Khashoggi palaikus, „Skynews“ šaltiniai pateikė dar šiurpesnių detalių papildyta 15.20 (218)

Nužudyto žurnalisto Jamalo Khashoggi kūno dalys buvo rastos įmestos į šulinį Saudo Arabijos...

„Rolls-Royce“ lietuviams atvežė savo pirmąjį SUV: kainuoja 300 tūkst. eurų, bet klientams negana (86)

Dar prieš penkmetį „Rolls-Royce “ prisiekinėjo, kad visureigio neturės. Prieš porą metų...

Vilnius baigia išformuoti vaikų globos namus – šeimynoms perka būstus (6)

Vaikų socialinės globos sistemos pertvarka sostinėje stumiasi į priekį. Šiemet baigiami...

„Ikea“ laiko veltui negaišta: į kalėdinių prekių pirkėjus nusitaikė jau dabar įvertinkite kalėdinę kolekciją (19)

Nors atrodo, kad Kalėdos dar negreit, tačiau didieji prekybos tinklai pasiraitoję rankoves jau...

Pasibaisėjo istorija dėl Kaune atimtų vaikų: ar ir toliau tylėsime kaip avių banda? (81)

Manau, visos Lietuvos tėvai (ir ne tik tėvai, bet visi socialiai normalūs žmonės) seka temą apie...

Parkų darbuotojams nelieka nieko kito, kaip tik lankytojų prašyti praverti pinigines (2)

Lietuva garsėja savo kraštovaizdžiu ir gamta. Unikaliausi jos turtai puoselėjami saugomose...

Prie Dovilės Didžiūnaitytės žūties galimai prisidėjusio Ričardo Piniko vaizdo įrašas atsidūrė melo ekspertų rankose (59)

Netrukus bus metai, kuomet Klaipėdoje iš viešbučio iškrito garsi manekenė Dovilė...