aA
Šeštadienį mirė popiežius Jonas Paulius II, kurio pontifikatas truko 26 metus. Tai trečiasis Katalikų bažnyčiai ilgiausiai vadovavęs popiežius. Istorikai teigia, kad didžiausias Šventojo tėvo nuopelnas - tai jo vaidmuo nuverčiant komunizmą Vidurio ir Rytų Europos valstybėse, tačiau kritikai pastebi, kad dėl jo konservatyvios politikos Katalikų bažnyčia nebuvo vieninga.
Kardinolai, dvasininkai, kunigai, religija, katalikybė, Vatikanas
Kardinolai
© AFP/Scanpix
„Mūsų mylimas Šventasis Tėvas Jonas Paulius II grįžo į Tėvo namus", pasakė arkivyskupas Leonardo Sandri, šeštadienį paskelbęs apie popiežiaus mirtį didžiulei Romos Šv. Petro aikštėje susirinkusiai miniai.

Minia šią žinią pasitiko plojimais - Italijoje tai yra pagarbos mirčiai ženklas. Po to stojo tyla, daugelis tikinčiųjų verkė, nesistengdami sulaikyti savo ašarų. Praėjus porai valandų po šio pranešimo, Šv. Petro aikštėje jau buvo susirinkę apie 130 tūkst. žmonių.

Jonas Paulius II mirė 22 val. 37 min. Lietuvos laiku, apsuptas vienintelės šeimos, kurią jis turėjo - savo artimiausių padėjėjų, tautiečių lenkų.

 • Popiežiaus mirties priežastys: septinis šokas ir sutrikusi širdies veikla
 • Jonas Paulius II - daugiausiai keliavęs visų laikų pontifikas
 • Vatikano procedūra po popiežiaus mirties
 • Vatikanui pastaruoju metu vadovauja keturi kardinolai ir arkivyskupas
 • Jono Pauliaus II popiežiavimo statistika

  Kardinolai, dvasininkai, kunigai, religija, katalikybė, Vatikanas
  © AFP/Scanpix

  Sužinoję apie Katalikų bažnyčios vadovo mirtį, Romos gyventojai pradėjo plūsti į Vatikaną, kad pagerbtų žmogų, kuris iš esmės pakeitė Vatikano įvaizdį ir paskleidė savo kompromisų nepripažįstantį žodį už Šventojo sosto sienų.

  Vatikane tylą trikdė tiktai Šv. Petro Bazilikos varpų gausmas.

  Visame pasaulyje žinia apie Jono Pauliaus II mirtį sukėlė įvairių tikėjimų ir net jokios religijos neišpažįstančių žmonių liūdesį. Žmonės teigia, kad vertina šio popiežiaus žmogiškumą, drąsą ir moralinį principingumą.

  Popiežius Jonas Paulius II kreipėsi į tikinčiuosius
  © EPA-ELTA

  Vasarį popiežiui buvo atlikta gerklų operacija, pasunkėjo kvėpavimas. Po atliktos tracheotomijos popiežius taip ir neatgavo jėgų, o praėjusį ketvirtadienį jam prasidėjo šlapimo takų infekcija, pakilo karštis, o vėliau sutriko širdies ir inkstų veikla.

  Šis lenkų kilmės pontifikas per savo tarnystės Katalikų bažnyčiai laiką nukeliavo per 1,25 milijonus kilometrų ir aplankė 130 pasaulio valstybių. Jam pavykdavo pritraukti milijonus žmonių.

  Pasak kai kurių Italijos laikraščių, paskutinis Šventojo tėvo ištartas žodis prieš mirtį buvo „Amen".

  Vatikanas paskelbė, kad tikintieji su pontifiku galės atsisveikinti Šv. Petro Bazilikoje anksčiausiai nuo pirmadienio popietės. Kol kas laidotuvių diena dar nepaskirta, tačiau spėjama, kad greičiausiai jos įvyks tarp trečiadienio ir penktadienio.

  Popiežius Jonas Paulius II
  © AFP/Scanpix

  Daugelis pasaulio valstybių paskelbė gedulą. Jono Pauliaus gimtinė Lenkija paskelbė šešių dienų gedulą, o komunistinė Kuba, taip pat Italija - trijų dienų gedulą.

  Praėjus dienai po popiežiaus Jono Pauliaus II mirties, Romos Šv. Petro aikštėjo nuskambėjo paties Šventojo Tėvo iš anksto parengtas paskutinis sekmadienio kreipimasis į žmones. Jį perskaitė arkivyskupas L.Sandri.

  Arkivyskupui skaitant šį kreipimąsi, sekmadienį Šv. Petro aikštėje susirinkusių tikinčiųjų minia neslėpė savo liūdesio, daugelis žmonių braukė ašaras.

  Savo paskutiniame kreipimesi Jonas Paulius II teigė, kad krikščionims vilties šaltinis yra Jėzaus mirtis ir prisikėlimas.

  "Visai žmonijai, kuri šiandien atrodo tokia pasimetusi ir kurioje dominuoja blogio jėgos, savanaudiškumas ir baimė, mūsų prisikėlęs Viešpats suteikia mums meilę, kuri atleidžia, sutaiko ir atveria sielą vilčiai", sakoma paskutiniame pontifiko kreipimesi į pasaulio žmones.

  Popiežiaus mirties priežastys: septinis šokas ir sutrikusi širdies veikla

  Popiežius Jonas Paulius II mirė nuo septinio šoko ir negrįžtamo širdies veiklos sutrikimo, teigiama sekmadienį Vatikano paskelbtame pontifiko mirties liudijime.

  Žmonės Šv. Petro aikštėje Vatikane
  © Reuters/Scanpix

  Mirties liudijimą pasirašė popiežiaus asmeninis gydytojas Renato Buzzonetti. Dokumente sakoma: "Aš šiuo dokumentu tvirtinu, kad Vatikano miesto gyventojas ir Vatikano pilietis, Jo Šventenybė Jonas Paulius II, gimęs 1920 m. gegužės 18 d. Vadovicuose, mirė 2005 m. balandžio 2 d. 21 val. 37 min. (vietos laiku) savo apartamentuose, Vatikano Apaštalo rūmuose, nuo septinio šoko ir negrįžtamo širdies ir kraujagyslių veiklos sutrikimo".

  R.Buzzonetti liudijime taip pat nurodyta, kad popiežius sirgo Parkinsono liga, turėjo didelių kvėpavimo sutrikimų ir gerybinės prostatos hipertrofijos.

  Jonas Paulius II - daugiausiai keliavęs visų laikų pontifikas

  Popiežius Jonas Paulius II buvo daugiausiai keliavęs visų laikų pontifikas. 1978 metais pirmąkart per 455 metus išrinktas pirmasis popiežius ne italas pasaulio taikos žinią ir religinį konservatyvumą skelbė 129 pasaulio valstybėse ir dalyvavo 104 kelionėse į užseinį.

  Popiežius iš viso Italijoje ir už jos ribų nukeliavo 1 247 613 km, o tai prilygsta 3,24 atstumams nuo Žemės iki Mėnulio.

  Keletas popiežiaus kelionių į užsienį:

  Pirmoji kelionė: 1979 metų sausio 25 - vasario 1 dienomis į Dominikos Respubliką, Bahamų salas ir Meksiką.

  Antroji kelionė: 1979 metų birželio 2-10 dienomis į savo tėvynę Lenkiją.

  Baltijos šalyse popiežius lankėsi 1993 metų rugsėjo 4-10 dienomis.

  2004 metais popiežius išvyko tik į dvi keliones: birželio 5-6 dienomis į Šveicariją, rugpjūčio 14-15 dienomis į Lurdą Prancūzijoje. Kartu tai buvo paskutinės jo kelionės.

  Vatikano procedūra po popiežiaus mirties

  Mirus popiežiui, Romos Katalikų bažnyčia vykdo procedūras, kuriomis užbaigiamas vienas pontifikatas ir pradedamas kitas.

  Sekmadienį 10.30 val. Romos Šv. Petro aikštėje kardinolas Angelo Sodano laikė Rekviem mišias už popiežių.

  Pirmadienio rytą vyks pirmoji bendroji kardinolų kongregacija. Tai aukščiausia sprendimus priimanti Katalikų bažnyčios institucija tarpuvaldžio laikotarpiu. Jos pirmoji užduotis yra pasirengti laidotuvėms, kurios turėtų vykti ketvirtą šeštą dieną po Jono Pauliaus II mirties.

  Tikimasi, kad mirusio popiežiaus palaikai į Šv.Petro Baziliką bus atnešti ne anksčiau kaip pirmadienio popietę. Tikintieji su šį pasaulį palikusiu pontifiku galės atsisveikinti tris dienas.

  Popiežius Jonas Paulius II, Vatikanas
  © AFP/Scanpix

  Jono Pauliaus II įpėdinį rinksianti kardinolų konklava prasidės Vatikano Siksto koplyčioje 15-20 dienų po Šventojo Tėvo mirties. Per visą konklavos laiką Vatikane turintys būti kardinolai paskiria tikslią konklavos datą. Tačiau dabar bus pirmas kartas, kai per konklavą kardinolai negyvens koplyčioje ar gretimuose kambariuose, bet apsistos naujojoje rezidencijoje Vatikane.

  Teisę balsuoti turi 117 jaunesnių nei 80 metų kardinolų. Tik du iš jų buvo paskirti ne Jono Pauliaus II. Kad naujas popiežius būtų išrinktas, už jo kandidatūrą turi balsuoti ne mažiau kaip du trečdaliai plius vienas kardinolas. Po balsavimo išrinktas popiežius turi pasirinkti sau vardą. Po šios procedūros jis apsirengia popiežiaus rūbais, kurie paprastai yra iš anksto pasiūti, jie būna kelių dydžių. Tuomet popiežius atsisėda į sostą Siksto koplyčioje ir priima kitus kardinolus, kurie eina prie jo išreikšti pagarbą ir nuolankumą.

  Kad naujas popiežius išrinktas, žmonės sužino iš baltų dūmų, kurie pasklinda iš koplyčios kamino. Taip naudojant tam tikrą cheminę medžiagą yra sudeginami balsavimo lapeliai. Jeigu balsavimas nebaigtas, yra naudojama kita medžiaga, ir tuomet iš koplyčios kamino sklinda juodi dūmai.

  Netrukus kardinolų kolegijos dekanas išeina į Šv. Petro Bazilikos pagrindinį balkoną ir miniai susirinkusiųjų paskelbia "Habemus Papam" ("Mes turime popiežių"). Tuomet balkone pasirodo naujasis popiežius ir palaimina minią.

  Vatikanui pastaruoju metu vadovauja keturi kardinolai ir arkivyskupas

  Dar popiežiui tebesergant kasdieniais didžiausios pasaulio Bažnyčios sostinės - Vatikano - reikalais pradėjo rūpintis keturi katalikų kardinolai ir asmeninis popiežiaus sekretorius arkivyskupas, kurie šias priedermes vykdo ir po Jono Pauliaus II mirties.

  Visi keturi kardinolai laikomi realiais kandidatais, galinčiais Šventajame Soste pakeisti mirusį popiežių.

  Žemiau pateikiame penkių įtakingiausių velionio Jono Pauliaus II padėjėjų dosjė:

  Popiežius Jonas Paulius II, Vatikanas
  © Reuters/Scanpix

  Kardinolas Angelo Sodano, 77 metų italas: Vatikano valstybės sekretorius (ministras pirmininkas) ir antrasis pagal įtaką po popiežiaus asmuo Bažnyčios hierarchijoje. Buvęs Bažnyčios diplomatas. Vasario mėnesį sukėlė sąmyšį viešai pareiškęs, kad popiežius galėtų atsistatydinti.

  Kardinolas Josephas Ratzingeris, 77 metų vokietis: vadovauja Tikėjimo doktrinos kongregacijai ir yra pagrindinis Katalikų bažnyčios doktrinos sergėtojas. Jo griežtas ortodoksines pažiūras ir geležinę ranką, saugančią Bažnyčią nuo sektantiškumo, palankiai vertina konservatyvieji katalikai, tuo tarpu liberaliuosius jo nuostatos erzina.

  Kardinolas Giovanni Battista Re, 71 metų italas: Vyskupų kongregacijos prefektas; jam patikėta sudaryti naujų vyskupų sąrašus ir teikti juos tvirtinti popiežiui. Šis ypatingą pasitikėjimą Bažnyčios vidaus sluoksniuose užsitarnavęs žmogus vertinamas kaip nepranokstamas administratorius, tačiau turi nedaug ganytojiškos patirties.

  Kardinolas Camillo Ruini, 74 metų italas: popiežiaus vikaras ir Romos vyskupas, Italijos vyskupų konferencijos pirmininkas. Būtent dėl šių dviejų aukštų postų laikomas įtakingiausiu Italijos kardinolu ir pagrindiniu veikėju, dedančiu visas pastangas, kad Bažnyčia išsaugotų savo įtaką Italijos politikai.

  Arkivyskupas Stanislawas Dziwiszas, 65 metų lenkas: asmeninis velionio popiežiaus sekretorius. Jis buvo atsakingas už visus susitikimus su popiežiumi ir ypač didelę įtaką įgijo pablogėjus Jono Pauliaus II sveikatos būklei, tačiau galimu kandidatu į pontifikus nelaikomas.

  Jono Pauliaus II popiežiavimo statistika

  Pateikiame šiek tiek statistinių duomenų apie popiežiaus Jono Pauliaus II popiežiavimo laikotarpį, kuris prasidėjo 1978 metų spalio 16 dieną. Šis popiežius Katalikų bažnyčiai vadovavo 26 metus, penkis mėnesius ir 15 dienų - tai trečiasis pagal ilgumą pontifikatas per visą du tūkstančius metų gyvuojančios Katalikų bažnyčios istoriją.

  Mergina Miuncheno bažnyčioje meldžiasi už Popiežių Joną Paulių II-ąjį
  © Reuters/Scanpix

  Manoma, kad ilgiausiai Šventajame Soste išbuvo pirmasis popiežius šv. Petras, kurio valdymas tęsėsi mažiausiai 34 metus. Viduramžiais būta nemažai popiežių, kurie Bažnyčiai vadovavo po mėnesį ar dar trumpiau.

  Pavyzdžiui, 757 metais išrinktas Steponas II mirė likus keturioms dienoms iki oficialios paskelbimo popiežiumi ceremonijos. Mūsų laikais trumpiausiai Šventąjį Sostą valdė Jono Pauliaus II pirmtakas Jonas Paulius I, netikėtai miręs 33-ąją pontifikato dieną.

  Per savo popiežiavimo laikotarpį Jonas Paulius II:

  - visų ganytojiškų kelionių po Italiją ir užsienį metu iš viso nukeliavo 1 247 613 kilometrų, arba 3,24 karto sukorė atstumą nuo Žemės iki Mėnulio;

  - 104 kartus buvo išvykęs į apaštalines užsienio keliones;

  - aplankė 129 pasaulio šalis ir teritorijas;

  - surengė 146 ganytojiškas keliones po Italiją;

  - 301 kartą aplankė Romos parapijas;

  - apaštalinėse užsienio kelionėse už Vatikano ribų praleido 822 dienas, arba dvejus metus ir tris mėnesius;

  - perskaitė daugiau kaip 20 tūkst. kreipimųsi;

  - perskaitė daugiau kaip 100 tūkst. kreipimųsi puslapių;

  - Vatikane surengė 1 161 bendrąją audienciją, kurioje apsilankė apie 17,8 mln. žmonių;

  Tikinčiojo rankose - Jono Pauliaus II nuotrauka
  © Reuters/Scanpix

  - išleido 114 didelės apimties bažnytinių dokumentų, tarp jų 14 enciklikų, 45 ganytojiškus laiškus, 14 apaštalinių paraginimų ir 11 apaštalinių konstitucijų;

  - beatifikavo (paskelbė palaimintaisiais) 1 338 žmones - daugiau nei visi jo pirmtakai per pastaruosius keturis amžius kartu paėmus;

  - kanonizavo (paskelbė šventaisiais) 482 palaimintuosius - daugiau nei visi jo pirmtakai per pastaruosius keturis amžius kartu paėmus;

  - paskyrė 231 kardinolą, iš kurių 183 šiandien dar yra gyvi, o 117 dar nėra sulaukę 80 metų amžiaus ir galės dalyvauti konklavoje, kuri rinks naująjį popiežių; iš minėtųjų 117 kardinolų 115 yra paskyręs Jonas Paulius II, ir tik du paskyrė 1963-1978 metais popiežiavęs Paulius VI;

  - susitiko su daugiau nei 1 600 politinių lyderių, iš kurių 776 buvo valstybių vadovai, o 246 - ministrai pirmininkai;

  - didžiausia minia - keturi milijonai tikinčiųjų - į popiežiaus aukojamas mišias atėjo 1995 metais Maniloje;

  - mažiausia minia - maždaug 200 tikinčiųjų - į popiežiaus aukojamas mišias atėjo 1989 metais Šiaurės šalyse;

  - popiežiaus aplankytas vietovė trumpiausiu pavadinimu buvo Danijos miestas Omė, kuriame jis lankėsi 1989 metų birželį;

  - popiežiaus aplankyta vietovė ilgiausiu pavadinimu, sudarytu iš vieno žodžio, buvo Meksikos miestas Agvaskalientesas, kuriame jis lankėsi 1990 metų gegužės 8 dieną.

 • www.DELFI.lt
  Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
  Įvertink šį straipsnį
  Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  (0 žmonių įvertino)
  0

  Top naujienos

  Lietuva – „juodojoje zonoje“: ekspertas sako, kad nuo blogojo scenarijaus galime ir išsisukti (16)

  Nors pagal sergamumo kovidu situaciją, Lietuva yra „juodojoje zonoje“, ekspertas, Lietuvos...

  Ušackas apie įtampą tarp Rusijos, Ukrainos ir Vakarų: Putinas kol kas laimi (61)

  Augant įtampai tarp Rusijos ir Ukrainos bei Vakarų valstybių, ekspertai sutaria, kad ES privalo...

  Tomas Sinickis. Koks turi būti pensinis amžius? (12)

  Pastarųjų dienų diskusijos dėl tinkamo senatvės amžiaus yra juokingos ir betikslės. 72 metai,...

  Kremliaus režimo juokdariai paspendė spąstus: į juos pateko ir Lietuvos parlamentaras (108)

  Kremliaus režimui artimi populiarūs Rusijos komikai Vovanas (Vladimiras Kuznetsovas) ir Lexusas...

  Vilniečiai jau turi kuo džiaugtis: sostinėje pražydo sakuros

  Vilniuje jau pražydo sakuros. Panašu jau atėjo tas metas, kai vilniečiai ir miesto svečiai...

  Europos sergamumo koronavirusu žemėlapyje – netikėtumas: gerokai pasikeitė pirmavusios šalys (87)

  Pagal sergamumą COVID-19 liga praėjusią savaitę Europoje pirmavusios Vengrija ir Estija...

  COVID-19 žemėlapis Lietuvoje: į kurias savivaldybes šiuo metu keliauti saugiausia? (11)

  Epidemiologai ne kartą yra sakę, kad mažiausiai koronavirus o galėsim bijoti, kai 70 procentų...

  Ekspertai: valstiečių veiksmai nėra spontaniški, tai – didesnės strategijos dalis (182)

  Politologai sutartinai vertina tai, kad Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS )...

  Rusija atitraukia karius: skelbiama, kad „tikslas pasiektas“ papildyta (1015)

  Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu nurodė atitraukti karius nuo „pietinių Rusijos...

  Baisi nelaimė Vilniuje: iš daugiaaukščio iškritęs žuvo 11 metų berniukas (111)

  Ketvirtadienį, 15.07 val., Vilniaus policija gavo pranešimą, kad Karoliniškėse, V. Vaitkaus g.,...