A. Lukašenka pareiškė, kad su opozicija kalbėsis tik tuomet, kai V. Putinas prie derybų stalo sės su dabar kalinamu opozicionieriumi Aleksejumi Navalnu.

„Paklausykite, man Vladimiras Putinas nieko nepatarinėjo. Daugiau nei valandą kalbėjomės, ir jokių patarimų neišgirdau. Galiu jums pavyzdį pateikti – vos tik Putinas su Navalnu prie derybų stalo susės, aš pradėsiu derėtis su Sviatlana (Cichanouskaja)“, – pareiškė A. Lukašenka.

BBC žurnalisto paklaustas, ar norėtų, kad V. Putinas su A. Navalnu susėstų prie derybų stalo, A. Lukašenka atsakė: „Tai jo problemos. Aš tokių žaidimų nežaidžiu. Man, jeigu domina mano požiūris, Navalnas – parsidavėlis. Ir Putinas su juo niekada nesės prie derybų stalo. Nes Navalnas ne opozicionierius, o Rusijos interesų išdavikas“.

A. Lukašenka tvirtino, kad su opozicija Baltarusijoje dialogas vyksta, tačiau tai esą „šalies patriotai“, o „ne išdavikai“.

„Tačiau yra bėgliai, išdavikai, kurie sėdi Lietuvoje, Lenkijoje ir pas jus. <...> Su jais mes jokių derybų nevesim“, – BBC žurnalistui kalbėjo A. Lukašenka.

Delfi primena, kad lapkričio 18 d. V. Putinas pareiškė, kad „situacija Baltarusijos viduje, paaštrėjusi po prezidento rinkimų, tarsi stabilizavosi, tačiau problemos niekur nedingo, tad Maskva pasisako už Baltarusijos vadžios ir opozicijos dialogą“.

Didelė dalis Baltarusijos opozicijos buvo suimta arba išvyko į Vakarus Minskui pernai malšinant masinius antivyriausybinius protestus.

V. Putinas ir toliau remia A. Lukašenką, vis labiau izoliuotą po susidorojimo su precedento neturinčiomis demonstracijomis prieš jo valdžią, kilusiomis praėjusią vasarą jam paskelbus pergalę prezidento rinkimuose. Šie rinkimai, kaip teigia Vakarai ir opozicija, buvo suklastoti.

A. Lukašenkos režimas įkalino šimtus žmonių ir privertė daugumą opozicijos, kurios atstovė skelbia laimėjusi tuos rinkimus, veikėjų palikti šalį.

Sakydamas kalbą Rusijos užsienio reikalų ministerijoje V. Putinas teigė, kad Baltarusijos vidaus situacija „nurimo“.

„Vis dėlto problemų yra. Visi puikiai tai žinome ir, aišku, raginame valdžią ir opoziciją palaikyti dialogą“, – kalbėjo V. Putinas, dažnai savo šalyje priimantis A. Lukašenką.

Kremliaus šeimininkas yra pagarsėjęs netolerancija gatvių protestams ir garsiai kalba apie įtarimus, kad juos kursto Vakarai, tuo metu Baltarusijos opozicija aktyviai siekia Vakarų lyderių prielankumo.

Sviatlana Cichanouskaja, kurią baltarusių opozicija ir daugelis Vakarų šalių laiko tikrąja rinkimų nugalėtoja ir kuri po to balsavimo buvo priversta išvykti į Lietuvą, sakė, kad su Maskva nepalaiko ryšio, bet pasveikino raginimą dėl dialogo.

„Asmeniškai aš nepalaikau ryšio su Kremliumi. Bet sveikinu raginimus dialogui“, – sakė ji nepriklausomam Baltarusijos portalui Zerkalo.io.

Tačiau S. Cichanouskaja pridūrė, kad jos sąlyga kalbėtis su režimu išlieka politinių kalinių paleidimas.

„Joks dialogas negali prasidėti kalėjime. Visi politiniai kaliniai turi būti paleisti, o smurtas sustabdytas. Mūsų sąlygos yra tos pačios“, – sakė ji.

Teisių gynimo grupės „Viasna“ duomenimis, Baltarusijoje šiuo metu yra 873 politiniai kaliniai.

V. Putinas, pagrindinis A. Lukašenkos politinis ir finansinis rėmėjas, taip pat ragina Minską ir Briuselį pradėti dialogą dėl migrantų krizės Baltarusijos ir Lenkijos pasienyje.

Šiais metais per Baltarusijos sieną į Lietuvą, Latviją ir Lenkiją pateko keli tūkstančiai migrantų, dauguma jų – iš Irako. Lietuvoje ir Lenkijoje dėl migrantų krizės pasienyje įvesta nepaprastoji padėtis, Latvijoje – ekstremalioji padėtis, pradėtos statyti pjaunančios vielos užtvaros, sustiprinta sienos apsauga.

Padėtis Baltarusijos ir Lenkijos pasienyje komplikavosi prie Lenkijos sienos iš Baltarusijos pusės susirinkus keliems tūkstančiams migrantų iš Vidurinių Rytų, norinčių patekti į ES. Lenkijos pareigūnai padėtį apibūdina kaip sunkiausią akimirką nuo krizės pasienyje pradžios.

Europos Sąjunga kaltina autoritarinį Minsko režimą migrantų srautų organizavimu ir vadina tai hibridine agresija keršijant už bloko sankcijas Minskui dėl represijų prieš opoziciją.

A. Lukašenka nepertraukiamai vadovauja Baltarusijai nuo 1994 metų.

Šaltinis
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (49)