Visuomenės nuomonės apklausos rodo, kad Lenkijos prezidento rinkimų kampanijai prieš sekmadienį vyksiantį balsavimą įžengus į paskutinę stadiją, atotrūkis tarp kandidatų, kuriuos iškėlusios dvi partijos veikiausiai formuos naująją koalicinę šalies vyriausybę, yra labai menkas.
Donald Tusk
© EPA-ELTA
Anot apklausų, už centro dešinės pakraipos Pilietinės platformos (PO) iškeltą Donaldą Tuską ketina balsuoti 40 proc., o už konservatorių partijos "Įstatymas ir teisingumas" (PiS) kandidatą Lechą Kaczynskį - 35 proc. rinkėjų.

Kadangi praėjusį mėnesį vykusiuose parlamento rinkimuose abi šios partijos surinko daugiausia balsų, tai patvirtina, jog buvusių komunistų valdyta šalis ryžtingai krypsta į dešinę.

48 metų D.Tuskas rinkėjams buvo pristatomas kaip jaunas, dinamiškas kandidatas ir talentingas derybininkas, vadovaujantis liberalią ekonomiką propaguojančiai partijai.

Aštuoneriais metais už D.Tuską vyresnis L.Kaczynskis, Varšuvos meras, kartu su broliu Jaroslawu (Jaroslavu) įkūręs "PiS", rinkimų kampanijos metu pabrėžė savo politinę patirtį ir korupcijos skandalų nesuteptą karjerą - būtent pastarąją valdžios bėdą Lenkijos rinkėjai viliasi pamiršti išsirinkę dešinįjį parlamentą bei prezidentą.

Analitikai prognozuoja, kad jeigu sekmadienį vyksiančiame pirmajame rinkimų rate niekas nelaimės absoliučios daugumos, po dviejų savaičių lemiamame antrajame rinkimų rate susigrums D.Tuskas ir L.Kaczynskis.

Likusieji kandidatai galimybių laimėti praktiškai neturi. Arčiausiai abiejų lyderių yra populistinei partijai "Savigyna" vadovaujantis populistas Andrzejus Lepperis, už kurį balsuotų 12 proc. rinkėjų, ir socialdemokratas Marekas Borowskis, apklausose surenkantis 11 proc. balsų.

Prieš dvi savaites vykusiuose parlamento rinkimuose pirmąją ir antrąją vietas nedideliu skirtumu laimėjus "PiS" bei PO, dabar abi partijos derasi dėl koalicinės vyriausybės formavimo, tad prezidento rinkimų kampanija vyksta gana ramiai.

Derybų dėl koalicijos sudarymo pradžią aptemdė tik keblumai, kuriuos sukėlė "PiS" pasiūlytas kandidatas į ministrus pirmininkus. Mat realiausiu kandidatu į premjerus buvo laikomas partijos lyderis Jaroslawas Kaczynskia, tačiau vietoj savęs į šį postą jis pasiūlė mažai kam žinomą ekonomikos ekspertą Kazimierzą Marcinkiewiczių.

PO, kaip ir daugelis kitų politinių partijų bei visuomeninių grupių, apkaltino "PiS" pasirinkus K.Marcinkiewiczių į ministrus pirmininkus kaip atsarginį variantą tam, kad nesukliudytų Lecho Kaczynskio galimybėms laimėti prezidento rinkimus.

Kodėl Jaroslawas atsisakė premjero posto, nenorėdamas sutrukdyti broliui tapti prezidentu, tebėra taktinė paslaptis. Lenkijos ministras pirmininkas turi daugiau galių negu prezidentas, ir Jaroslawas, būdamas visuotinius rinkimus laimėjusios partijos lyderis, buvo užsitikrinęs įtakingiausią Lenkijos valdžios postą.

Kai praėjusią savaitę "PiS" ir PO susirinko pirmojo derybų rato dėl koalicijos formavimo, susitikimas virto prezidento rinkimų kampanija.

Prieš prasidedant deryboms pasakytoje kalboje J.Kaczynskis teigė, kad Lenkijai atėjo metas kartą ir visiems laikams nusikratyti komunistinės praeities bei pridūrė, jog vienintelis būdas tai padaryti - atiduoti valdžią "PiS" ir "išrinkti prezidentu Lechą Kaczynskį".

Pilietinės platformos lyderis Janas Rokita "PiS" lyderiams sakė, kad K.Marcinkiewicziaus pasirinkimas ministru pirmininku sukėlė "pasitikėjimo koalicija problemą", nes "PiS" vadovas kelissyk tvirtino tapsiąs ministru pirmininku, jeigu jo partija iškovos daugiausia balsų.

Derybose nedalyvavo nei L.Kaczynskis, nei D.Tuskas.

D.Tuskas atsisakė dalyvauti dėl to, kad nebuvo L.Kaczynskio, o L.Kaczynskis nepasirodė todėl, jog "niekada nebuvo partijos aktyvistas" ir dėl šios priežasties, pasak dvynio brolio, prie derybų stalo jam neatsirado vietos.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Žvalgybos informaciją paviešinęs vokietis: Rusijos reakcija nustebino (332)

Melas, išsigalvojimai, siekis apšmeižti Rusiją. Tokių vertinimų praėjusį gruodį sulaukė...

Didžiausi žemvaldžiai: kas dalinasi Lietuvą (345)

Lietuvos plotas yra 65,3 tūkst. kv. km. (arba 6,53 mln. ha). Daugiau kaip pusė mūsų šalies...

Dramatiškame vaizdo įraše – vaikų pabėgimas iš „siaubo namų“

Interneto erdvėje pasirodė stebėjimo kameromis nufilmuotas vaizdo įrašas, iš kurio matyti, kaip...

Neįprastas eismo įvykis: kam draudimo bendrovė atlygins žalą? (34)

Įsivaizduokite, kad pasistatėte ir palikote automobilį įkalnėje, tačiau sugedo jūsų...

Pranckietis abejoja Karbauskio spaudos konferencijos būtinumu (120)

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis sako, kad Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS)...

Rusijos valdžia surado naują auką: tikina niekada gyvenime nematę „tokio šlykštaus dalyko“ (95)

Nauja Rusijos Federacijos Kultūros ministerijos Visuomeninės tarybos, kuriai vadovauja Jurijus...

Sukrečiantis motinos skausmas: dukra, nepaisant medikų pastangų, mirė nuo gripo komplikacijų (29)

Viena britė pasidalijo savo skausmu, kurį sukėlė aštuoniolikmetės dukters mirtis nuo vienos...

Išpuolis prieš policiją Mažeikiuose – padegtas patrulio automobilis (33)

Sausio 23 d., tarp 19.10 val. ir 20 val., Mažeikiuose, Juodpelkio g., prie daugiabučio namo...

Atsisakė nuosavo automobilio ir jau apskaičiavo, kiek galima sutaupyti (115)

Šiandien dažnas neįsivaizduoja savo gyvenimo be automobilio, o tarša, kurią sukelia automobilių...

Pigi naminė priemonė, kuri padės nuvalyti riebalus nuo orkaitės durelių (13)

Kiekviena šeimininkė žino, kad su laiku orkaitės stiklas apsineša išdavikišku riebalų ir...