aA
Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas pažadėjo, kad jo šalis ryžtingai priešinsis religiniam ekstremizmui po ketvirtadienį įvykdyto išpuolio, kai peiliu ginkluotas vyras bažnyčioje nužudė tris žmones.
 Brahimo Aouissaoui motina
Brahimo Aouissaoui motina
© AFP / Scanpix

Tai buvo jau antra ataka šį mėnesį, siejama su islamistų terorizmu.

Prancūzija „neišsižadės mūsų vertybių“, sakė E. Macronas pietiniame Nicos kurorte, kur ketvirtadienį 30 cm ilgio peiliu ginkluotas tunisietis migrantas užpuolė Dievo Motinos bazilikoje buvusius tikinčiuosius ir per beveik pusvalandį trukusį išpuolį nužudė tris žmones.

„Jeigu mus ir vėl puola, tai tik dėl mūsų išpažįstamų vertybių, mūsų laisvės, to, kad savo šalyje galime laisvai tikėti. Neketiname to išsižadėti“, – po susitikimo su policija ir nepraprastųjų situacijų valdymo atstovais Nicos Notre-Dame bazilikoje sakė Prancūzijos prezidentas E. Macronas.

Nicos meras Christianas Estrosi, kuris lydėjo Prancūzijos prezidentą, ne viename pareiškime ir pasisakyme tviteryje pranešė, kad ketvirtadienį rytą moteriai buvo nupjauta galva, tačiau detalių, kaip nužudyti dar du žmonės, nepateikė, tik patikino, kad įtariamasis sulaikytas, rašo „Bloomberg“.

„Prancūzija ne nepagarbos ar atstūmimo valstybė, tai tolerancijos šalis, nesiklausykite tų, kurie bando įteigti priešingai. Islamo religija ir musulmonų kultūra – tiek Europos, tiek Prancūzijos istorijos dalis, mes ją gerbiame“, – parlamente kalbėjo Prancūzijos užsienio reikalų ministras Jeanas Yvesas Le Drianas.

Kai spalio 16 dieną Paryžiuje mokytojui Samueliui Paty, kuris per pilietinio ugdymo pamokas mokiniams rodė pranašą Mahometą vaizduojančias karikatūras, čečėnų kilmės jaunuolis nupjovė galvą, E. Macronas kalbėjo, kad Prancūzija įsitraukė į „egzistencinį“ karą, o per mokytojo atminimo pagerbimo ceremoniją pabrėžė, kad „mes tų karikatūrų neišsižadėsime“.

Prancūzijoje teisė į šventvagystę numatyta teisės aktuose kaip žodžio laisvės elementas, tačiau daugumai musulmonų bet koks pranašo Mahometo vaizdavimas yra labai įžeidžiantis.

Nicos mero Ch. Estrosi išsakyti komentarai parodė, kaip po tokių tragedijų tonas Prancūzijoje griežtėja.

„Gana yra gana. Atėjo metas Prancūzijai išsilaisvinti iš taikos metui aktualių įstatymų ir visiems laikams iš mūsų teritorijos išginti islamo fašizmą“, – kalbėjo miesto, kur įvykdytas išpuolis, meras.

Viena užpuoliko auka, 60 metų moteris, mirė bazilikoje, esančioje šio Viduržemio jūros pakrantės miesto širdyje. Netoliese buvo rastas 55 metų bažnyčios darbuotojo perrėžta gerkle kūnas. Trečia auka, 44 metų brazilė, mirė nuo sužalojimų šalia bazilikos esančiame bare, kur pasislėpė po užpuolimo.

Prancūzijos kabelinė televizija „BFM TV“ pranešė, kad paskutiniai moters žodžiai prieš mirtį buvo: „Pasakykite mano vaikams, kad juos myliu.“

Užpuoliką pašovė policininkai. Šaltiniai teisme pranešė, kad tai 21 metų tunisietis Brahimas Aouissaoui. Praėjusį mėnesį jis atvyko į Italiją, o iš ten pasiekė Prancūziją.

B. Aouissaoui, su savimi turėjęs Koraną ir tris peilius, sušuko „Allahu Akbar“ (Dievas visų didesnis), kai pasirodę policininkai šovė į jį ir sunkiai sužeidė, per spaudos konferenciją sakė prokuroras Jeanas-Francois Ricard'as.

Nicos meras Christianas Estrosi išpuolio vietoje žurnalistams sakė, kad užpuolikas „vis kartojo „Allahu Akbar“ net ir tada, kai jam buvo suleista vaistų“ ir jis buvo nuvežtas į ligoninę.

Naujas išpuolis buvo įvykdytas tebetvyrant įtampai po spalio viduryje Prancūziją sukrėtusio brutalaus mokytojo nužudymo. Spalio 16 dieną Paryžiaus priemiestyje Konflan Sent Honorine jaunas čečėnas Abdullakh Anzorovas nurėžė galvą istorijos, geografijos ir pilietinio ugdymo mokytojui Samueliui Paty.

Kelios dienos iki nužudymo S. Paty savo mokiniams kaip saviraiškos laisvės pavyzdį rodė pranašą Mahometą vaizduojančias karikatūras.

Pranašo atvaizdus islamas griežtai draudžia.

E. Macronas gynė karikatūras ir teisę pašiepti religiją, nors tai išprovokavo pasipiktinimą musulmonų pasaulyje.

Keliose musulmoniškose šalyse kilo protestų prieš Prancūziją banga ir pasigirdo raginimų boikotuoti prancūziškas prekes. Prie jų prisijungė ir Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas, pareiškęs, kad Prancūzijos lyderiui vertėtų „pasitikrinti psichiką“ dėl jo aštrios retorikos apie radikalų islamą.

„Užkirto kelią didesniam aukų skaičiui“

Už kvartalo nuo Dievo Motinos bazilikos esančios kavinės „Le Grand Cafe de Lyon“ padavėjas 32 metų Danielis Conilhas sakė, kad prieš 9 val. „nuaidėjo šūviai ir visi puolė bėgti“.

„Iš bažnyčios atėjusi moteris pasakė: „Bėkite, bėkite, kažkas bado žmones“, – pasakojo jis naujienų agentūrai AFP.

Prancūzijos kovos su terorizmu prokurorai atlieka tyrimą dėl kaltinimų, susijusių su „teroristiniu nužudymu“.

Policininkai, pašovę B. Aouissaoui, „neabejotinai užkirto kelią didesniam aukų skaičiui“, sakė J.-F. Ricard'as ir pridūrė, kad tyrėjai išpuolio vietoje rado krepšį, kuriame buvo dar du peiliai.

Po išpuolio, surengto artėjant Visų Šventųjų dienai, vyriausybė visoje šalyje paskelbė aukščiausio lygio parengtį dėl galimų teroristinių išpuolių.

Aukšto lygio parengtis

Prancūzijoje aukšto lygio parengtis dėl galimų teroristinių išpuolių galioja nuo 2015 metų sausio kruvinos atakos satyrinio savaitraščio „Charlie Hebdo“ redakcijoje, pradėjusios džihadistų išpuolių bangą, nusinešusią per 250 gyvybių.

Praėjusį mėnesį įtampa šalyje padidėjo, kai prasidėjo 13 vyrų ir moters, kaltinamų pagalba atakos prieš „Charlie Hebdo“ redakciją vykdytojams, teismas.

Savaitraštis teismo proceso pradžią pažymėjo pakartotinai publikavęs milijonus musulmonų visame pasaulyje papiktinusias pranašo Muhammado karikatūras, kurias kiek vėliau kaip mokomąją medžiagą per savo pamoką panaudojo mokytojas S. Paty.

Praėjus kelioms dienoms po teismo proceso pradžios 18-metis pakistanietis prie buvusios „Charlie Hebdo“ redakcijos Paryžiuje mėsos kapokle sunkiai sužeidė du žmones.

Nicoje E. Macronas paskelbė, kad bažnyčių stebėjimą vykdančių antiteroristinių pajėgų „Sentinelle“ karių skaičius bus padidintas nuo 3 iki 7 tūkstančių.

Anot prezidento, taip pat bus sustiprinta mokyklų apsauga.

Visgi kai kas sako, kad E. Macronas neteisingai puola Prancūzijos musulmonų bendruomenę, kuri turi 5–6 mln. narių ir yra didžiausia Europoje.

Prezidentas ketvirtadienį paragino visų tikėjimo žmones susivienyti ir „nepasiduoti skaldančiai dvasiai“.

Skausmingi prisiminimai

Po ketvirtadienio išpuolio buvęs Malaizijos ministras pirmininkas Mahathiras Mohamadas socialiniame tinkle „Twitter“ parašė, kad „musulmonai turi teisę piktintis ir nužudyti milijonus prancūzų už praeities skerdynes“.

Kiek vėliau tviteris pašalino šią žinutę.

Per dar vieną išpuolį ketvirtadienį peiliu ginkluotas Saudo Arabijos pilietis sužeidė Džidos mieste įsikūrusio Prancūzijos konsulato apsaugininką.

Tuo metu Prancūzijos pietrytinio Liono miesto policija pranešė sulaikiusi ilgu peiliu ginkluotą afganistanietį, kai šis mėgino įlipti į tramvajų.

Nicoje vis dar gyvi skausmingi prisiminimai apie džihadisto ataką, surengtą 2016 metų liepos 14-ąją, šaliai švenčiant Bastilijos paėmimo dieną. Tąsyk užpuolikas, nukreipęs į minią sunkvežimį, nužudė 86 žmones.

Prancūzijos musulmonų tikėjimo tarybos (CFCM) generalinis direktorius Abdallah Zekri pasmerkė išpuolį Nicoje ir paragino Prancūzijos musulmonus ketvirtadienį nešvęsti Maulido – Pranašo gimimo dienos, „solidarizuojantis su aukomis ir jų artimaisiais“.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(68 žmonės įvertino)
4.3971

Top naujienos

Gatvėje apklausti rusai reaguoja į Seimo sprendimą paskelbti juos teroristais: ta Lietuva kaip kokia Afrikos valstybė (2)

Lietuvos Seimo sprendimas Rusiją pripažinti teroristine valstybe neliko nepastebėtas. Kremliaus...

Armonaitė – apie laukiančią kovą Seime: turėjome tris galimybes (3)

Nors ir kompromisinis, nors ir maksimaliai konservatyvus, bet, kaip apie civilinės sąjungos...

Karas Ukrainoje. Iš rusų derybininko – naujas siūlymas, Ukraina atrėmė atakas Severodonecke (3)

Ukraina atmetė galimybę susitarti su Rusija dėl paliaubų ir pareiškė, kad nesutiks su...

Delfi PliusVytautas Bruveris, laida „Kaip pas žmones“, Virginija Spurytė

Ukrainai – amoralus Vakarų siūlymas: šurmulį sukėlė Vokietijos intelektualų laiškas (12)

Ukraina neturėtų bet kokia kaina siekti paliaubų su Rusija , kaip tai Kijevą esą ragina daryti...

Profesorius Labanauskas atsakė, kiek kiaušinių per dieną suvalgyti sveika (3)

Kiaušiniai kartas nuo karto vis sukelia naujų diskusijų – ar jie tikrai sveiki? Ar juos...

Užkalnis paliko Italiją sotus ir laimingas

Kodėl laimingas? Juk esu sakęs: nenoriu grįžti į Lietuvą po devynių mėnesių kelionių. Bet...

Delfi Plius DELFI

Po ukrainiečių paviešintų vaizdų – šokas šlovinusiems Rusijos kariuomenę: tai paskutinis lašas (19)

Rusijos karo tinklaraštininkus šokiravo jų šalies kariuomenės nekompetencija, Vladimirui Putinui...

Delfi PliusRegimantas Dima

Interviu su politiniu pabėgėliu baškiru: Rusijos tautos turi suvokti, kad su Putino režimo krachu atsivers galimybių langas

Baškirų pasaulyje yra apie 2 milijonus. Kompaktiškai jie gyvena Pietų Urale, rytiniame Europos...

Po naujo siūlymo Zelenskis atrėžė: mums nereikia tokių kompromisų (5)

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis perspėjo, kad Rusijos karą prieš jo šalį gali...

Valerijus Meladzė apleidžia sceną: vietoj šou verslo krypsta į netikėtą sritį

Žinomas atlikėjas Valerijus Meladzė nustebino savo gerbėjus pranešimu, kad daugiau laiko ketina...