aA
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas trečiadienį pareiškė, kad jei Jungtinės Valstijos po pasitraukimo iš Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų sutarties (INF) apsiginkluos trumpojo ir vidutinio nuotolio raketomis, Rusija pasielgs taip pat.
Vladimiras Putinas
© Reuters / Scanpix

Tuo pat metu jis pavadino iš principo suprantamais argumentus, kad tik JAV ir Rusija negamina tokio pobūdžio ginklų.

„Tai tiesa, iš tiesų. Daugelis kitų valstybių – tikriausiai tokių yra apie dešimt – gamina tokius ginklus, o Rusija ir JAV pačios dvišaliu pagrindu save suvaržė. Dabar mūsų partneriai amerikiečiai turbūt mano, kad padėtis taip pasikeitė ir kad JAV reikia turėti tokių ginklų. Koks bus mūsų atsakymas? Paprastas – tokiu atveju mes irgi tai darysime“, – kalbėjo prezidentas.

Jis priminė, kad 2002 metais JAV vienašališkai pasitraukė iš Priešraketinės gynybos sistemų apribojimo sutarties, kuri buvo vienas iš kertinių tarptautinio saugumo akmenų.

„Visgi jie nepasidrovėjo ramių ramiausiai iš jos pasitraukti, beje, be jokių konkrečių argumentų – tiesiog pasitraukė ir tiek. Dabar vėl tai vyksta, tačiau galvojama, kam būtų galima suversti kaltę dėl šio, mano požiūriu, neapgalvoto žingsnio“, – sakė V. Putinas.

Rusijos lyderis pažymėjo, jog JAV Kongresas Vašingtonui dar nepaskelbus apie ketinimą pasitraukti iš INF skyrė lėšų tokių raketų vystymui ir gamybai.

„Taigi, sprendimas priimtas seniai, tik patylomis. Jie galvojo, kad mes to nepastebėsime, kad tai – šių raketų vystymas – jau įtraukta į Pentagono biudžetą. Tiktai po to (JAV) paskelbė, kad pasitraukia“ iš INF sutarties, aiškino V. Putinas.

„Svarbiausias pasiteisinimas – kad mes kažką pažeidžiame. Tuo pačiu, kaip įprasta, nebuvo pateikta jokių įrodymų dėl mūsų pažeidimų“, – pridūrė jis.

Savo komentarais prezidentas antrino Rusijos užsienio reikalų ministrui, kuris kiek anksčiau atmetė kaltinimus Maskvai kaip „nepagrįstus“.

Nusitaikys į JAV sąjungininkus

Rusija taikysis į šalis, kuriose dislokuotos JAV raketos, jei Vašingtonas įgyvendins savo planą pasitraukti iš Šaltojo karo laikų branduolinių arsenalų mažinimo susitarimo, trečiadienį pasakė Rusijos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo viršininkas generolas Valerijus Gerasimovas, rašo „Bloomberg“.

„Jei bus anuliuota Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų sutartis (angl. Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty, INF), mes nepaliksime šio žingsnio be atsako, – pasakė jis susirinkusiems karo atašė Maskvoje. – Jūs kaip kariuomenės profesionalai turite suprasti, kad atsakomieji Rusijos veiksmai bus nutaikyti ne į JAV teritoriją, bet į šalis, kuriose dislokuotos vidutinio nuotolio raketos.“

V. Gerasimovas apkaltino JAV, kad ši neva perkelia kaltę dėl susitarimo baigties Rusijai.

JAV pranešė, kad pasitraukusi iš susitarimo ji neplanuoja dislokuoti iš sausumos paleidžiamų branduolinių raketų Europoje. Anksčiau Rusija jau grasino taikytis į Europos šalis, kurios priėmė JAV priešraketinės gynybos sistemas.

Maskva trečiadienį atmetė JAV kaltinimus, kad Rusija pažeidžia Šaltojo karo laikų branduolinių ginklų kontrolės sutartį, iš kurios Vašingtonas žada pasitraukti.

„Vėl kartojami nepagrįsti kaltinimai“, - pareiškė Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Marija Zacharova.

Taip ji pakomentavo antradienį JAV valstybės sekretoriaus Mike'o Pompeo paskelbtą pareiškimą, kad Rusija „esmingai pažeidžia“ Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų sutartį (INF).

„JAV nepateikė jokių įrodymų, kad Rusija kokiu nors būdu pažeidžia ar tinkamai nevykdo šio susitarimo nuostatų“, – sakė M. Zacharova.

Davė 60 dienų

Jungtinės Valstijos antradienį perspėjo Rusiją pasitrauksiančios iš svarbios Šaltojo karo laikų branduolinių ginklų kontrolės sutarties, jeigu Maskva per 60 dienų neužtikrins jos sąlygų laikymosi.

„Jungtinės Valstijos šiandien skelbia Rusiją materialiai pažeidžiančią sutartį ir po 60 dienų suspenduos mūsų įsipareigojimus, imdama atitaisomosios priemonės, nebent Rusija sugrįš prie visiško ir patikrinamo (sutarties sąlygų) laikymosi“, – paskelbė JAV valstybės sekretorius Mike'as Pompeo, turėdamas omenyje 1987 metų Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų sutartį (INF).

„Rusijos veiksmai smarkiai pakerta Amerikos, taip pat mūsų sąjungininkų ir partnerių nacionalinį saugumą. Jungtinėms Valstijoms nėra prasmės toliau laikytis sutarties, varžančios mūsų gebėjimą atsakyti į Rusijos pažeidimus“, – pridūrė jis.

JAV ir NATO sako, kad Rusijos raketų sistema 9M729, dar žinoma kaip SSC-8, pažeidžia INF sutartį, draudžiančią Amerikai ir Rusijai turėti nuo žemės paleidžiamų raketų, galinčių nuskrieti 500–5 500 kilometrų.

Spalį JAV prezidentas Donaldas Trumpas paskelbė, kad Junginės Valstijos ketina pasitraukti iš šio pakto ir pradėti plėsti savo branduolinį arsenalą, „kol žmonės ateis į protą“.

Vis dėlto pirmadienį D. Trumpas pareiškė norintis susitikti su Kinijos prezidentu Xi Jinpingu bei Rusijos lyderiu Vladimiru Putinu ir aptarti su jais, kaip galima būtų „sustabdyti dideles ir nevaldomas ginklavimosi varžybas“.

INF sutartis buvo pasirašyta JAV ir tuometės Sovietų Sąjungos, todėl ji nenumato suvaržymų kitoms didelėms karinėms galybėms, pavyzdžiui, Kinijai.

Tuo metu Rusija dar kartą paneigė, kad kokios nors jos turimos raketų sistemos pažeidžia INF sutarties sąlygas, ir pažėrė kaltinimų pačioms Jungtinėms Valstijoms.

„Mes nepažeidėme (sutarties); tai melas. Raketos 9M729 (veikimo) atstumas – iki 500 km; ji atitinka sutartį dėl vidutinio ir mažo nuotolio raketų“, – naujienų agentūrai „Interfax“ sakė Rusijos parlamento aukštųjų rūmų Gynybos ir saugumo komiteto narys Francas Klincevičius.

„Mūsų raketos nepažeidžia, o jų – pažeidžia. Dvejopos paskirties (raketų leidimo) įrenginys MK41, AGM158 – raketa, nustatyta universalaus antžeminio paleidimo įrenginio režimu, taip pat universalusis bepilotis aparatas, galintis priskristi su dideliu užtaisu, apeidamas viską. Visas šias sistemas jie (amerikiečiai) jau dislokavo karinėse bazėse Europoje“, – pridūrė F. Klincevičius.

Išsaugoti paktą „gali tik Rusija“

INF susitarimą 1987 metais pasirašė tuometis JAV prezidentas Ronaldas Reaganas ir paskutinis Sovietų Sąjungos lyderis Michailas Gorbačiovas. Šia sutartimi buvo išspręsta krizė, kilusi SSRS nutaikius į Vakarų sostines balistinių raketų su branduolinėmis kovinėmis galvutėmis.

Kadangi INF sutartis yra JAV ir tuometinės Sovietų Sąjungos dvišalis susitarimas, jis nenumato kokių nors apribojimų kitoms karinėms galybėms, pavyzdžiui, Kinijai.

M. Pompeo per antradienį įvykusį susitikimą su NATO valstybių užsienio reikalų ministrais pareiškė, kad Jungtinėms Valstijoms nėra jokio pagrindo „ir toliau užleisti šį gyvybiškai svarbų karinį pranašumą“ savo varžovams.

Po to susitikimo NATO taip pat paskelbė, kad nuo Rusijos priklauso, ar bus išsaugotas INF susitarimas.

D. Trumpo administracija nepatenkinta Maskvos sprendimu dislokuoti nuo žemės paleidžiamas sparnuotąsias raketas „Novator 9M729“. Vašingtonas teigia, kad ši ginkluotė pažeidžia INF sutartį, kuria draudžiamos raketos, pajėgios nuskrieti 500–5 500 kilometrų.

Pasak NATO, šios branduolinį užtaisą galinčios nešti rusiškos raketos yra mobilios, sunkiai pastebimos ir galinčios netikėtai smogti Europos miestams, tad yra veiksnys, iš esmės keičiantis saugumo padėtį žemyne.

JAV Valstybės departamentas antradienį paskelbė, jog pateikė Maskvai „daugiau nei pakankama informacijos, kad Rusija galėtų esmingai užsiimti šiuo klausimu“.

Ši informacija apima raketų bandymų istorijos detales, taip pat raketų ir jų leidimo įrenginių vystymo ir gamybos bendrovių pavadinimus, patikslino Valstybės departamentas.

Vašingtono ir Maskvos santykiai taip pat labai įtempti dėl kaltinimų, kad Maskva kišosi į 2016-ųjų JAV prezidento rinkimus.

Abiejų valstybių nesutarimus sunkina faktas, kad Rusija palaiko Sirijos pilietiniame kare prezidento Basharo al Assado režimą, o Ukrainos konflikte – prorusiškus separatistus.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Audringas savaitgalis Kijeve: vietos, dėl kurių čia keliauja tūkstančiai lietuvių (422)

Tūkstančiai lietuvių keliaują į Ukrainos sostinę ieškodami ten pigių pramogų, restoranų ir...

„Bayern“ vedlys įsidėmėjo „Žalgirio“ pasiųstą žinutę, žvaigždė – agresyvų kauniečių stilių specialiai Krepšinis.lt iš Miuncheno (2)

Penktadienio vakarą Eurolygos 12-ojo turo rungtynėse Miunchene akis į akį susirems dvi vienodą...

Traumą patyrusiam Valančiūnui atlikta operacija – „Raptors“ pasikvietė kitą centrą (23)

Absoliutūs NBA lygos lyderiai Toronto „Raptors“ (23/7) neribotam laikui neteko savo centro iš...

Dėl atnaujintos gatvės pasiskundę Kauno vairuotojai tokio valdininkų atsakymo nesitikėjo (109)

Kauno centre esanti Kęstučio gatvė yra svarbi miesto transporto linija. Lygiagrečiai Laisvės...

Šaltiniai policijoje: Strasbūro šaulys nukautas (75)

Šaltiniai iš Prancūzijos policijos praneša, kad Strasbūro šaulys nukautas. Jis buvo sandėlyje...

„Valstiečiai“ kandidatu į Vilniaus merus išsirinko Sinkevičių (147)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos Vilniaus skyrius ketvirtadienio vakarą nusprendė, kad...

Iš Europos – vieningas smūgis Rusijai (320)

Europos Sąjungos lyderiai ketvirtadienį dar pusmečiui pratęsė ekonomines sankcijas Rusijai,...

Klausiamas dėl pažymų Skvernelis įkando Grybauskaitei, konservatoriams ir prisiminė dešimtmečio įvykius (1222)

Klausiamas dėl mįslingo kreipimosi į specialiąsias tarnybas ir pareiškimų apie galimą Kremliaus...

Evelina Anusauskaitė-Young: man sakė, kad su tokia figūra niekada nebūsiu popmuzikos atlikėja (181)

Lietuvą Evelina Anusauskaitė-Young paliko prieš penkerius metus, tačiau susidomėjimas ja, regis,...