aA
Rusijos naikintuvas SU-27 tarptautiniuose vandenyse virš Baltijos jūros „nesaugiu ir neprofesionaliu“ būdu buvo perėmęs JAV oro pajėgų žvalgybinį lėktuvą, šeštadienį pranešė Pentagonas.
Pentagonas: Rusijos naikintuvas „nesaugiu“ būdu perėmė JAV oro pajėgų lėktuvą
© AP/Scanpix

„JAV orlaivis misiją vykdė tarptautiniuose vandenyse ir nebuvo įskridęs į Rusijos teritoriją“, – apie ketvirtadienį įvykusį incidentą sakė Pentagono atstovė spaudai Laura Seal (Lora Sil).

„Toks nesaugus ir neprofesionalus perėmimas kelia grėsmę, kad gali rimtai nukentėti visos į incidentą patekusių orlaivių įgulos“, – savo pranešime nurodė L.Seal apie pastarąjį incidentą.

„Svarbiausia, nesaugūs ir neprofesionalūs vieno piloto veiksmai gali be reikalo padidinti įtampą tarp šalių“, – pažymėjo ji.

Pentagonas nurodė, kad žvalgybinis lėktuvas RC-135 skrido įprastiniu maršrutu.

Incidentas įvyko netrukus po to, kai Rusijos šturmo lėktuvai Su-24, skraidydami poromis, pirmadienį ir antradienį ne vieną kartą praskrido labai arti valdomomis raketomis apginkluoto minininko „USS Donald Cook“.

Tie lėktuvai atrodė neginkluoti, bet vienas iš jų praskrido tik už 9 metrų nuo „Donald Cook“, kuris tuo metu buvo tarptautiniuose vandenyse už maždaug 70 jūrmylių (130 km) nuo Rusijos Kaliningrado srities krantų.

„Donald Cook“ į tas provokacijas neatsakė, tik nesėkmingai mėgino susisiekti su rusų pilotais per radiją.

„Per pastaruosius vienus metus buvo kartotinių incidentų, kai Rusijos kariniai lėktuvai pakankamai priartėdavo prie kitų oro ir jūros transporto (priemonių), kad sukeltų rimtą susirūpinimą saugumu, ir mums kelia susirūpinimą bet koks panašus elgesys“, – nurodė Pentagonas.

„Nesileis bauginami“

JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry ketvirtadienį griežtai pasmerkė pastaruosius Rusijos veiksmus ir pabrėžė, kad pagal „karinių veiksmų taisykles“ tie lėktuvai „galėjo būti numušti“.

„Smerkiame tokį elgesį. Jis neatsargus. Jis provokuojantis. Jis pavojingas. Ir pagal karinių veiksmų taisykles jie galėjo būti numušti“, – interviu televizijai „CNN Espanol“ sakė J.Kerry.

„Žmonės turi suprasti, kad tai rimtas reikalas ir kad Jungtinės Valstijos nesileis bauginamos atviroje jūroje, – pridūrė J.Kerry. – Mes duodame suprasti rusams, kaip tai pavojinga, ir viliamės, jog tai daugiau niekad nepasikartos“.

Minimi Rusijos manevrai prasidėjo pirmadienį, kai amerikiečių eskadrinis minininkas buvo už maždaug 70 jūrmylių nuo rusų bazės Kaliningrade.

Vienas JAV gynybos pareigūnas rusų lėktuvų veiksmus pavadino „agresyvesniais nei visa kita, ką matėme per kurį laiką“.

Eskadrinio minininko „USS Donald Cook“ komandoras Charlesas Hamptonas (Čarlzas Hemptonas) Lietuvos žurnalistams Klaipėdoje sakė, kad „labai žemi, labai greiti“ praskridimai „neatitinka ginkluotųjų pajėgų (veiksmų) tarptautiniuose vandenyse ir tarptautinėje oro erdvėje profesinių normų“.

Pasak karininko, Rusijos šturmo lėktuvo „Su-24“ priartėjimas tarptautiniuose vandenyse nebuvo netikėtas, nes amerikiečiai orlaivį fiksavo iš anksto, ir tokie incidentai atitinka scenarijų, kuriam yra paruošta laivo įgula.

Ch.Hamptonas kelis kartus pabrėžė, kad JAV prieštaravimus lemia ne baimė, o saugumo klausimai.

„Jungtinių Valstijų vyriausybės ir JAV karo laivyno prieštaravimai dėl Rusijos kariuomenės elgesio susiję ne su baime, o su saugiu ir profesionaliu elgesiu“, – sakė amerikiečių karininkas.

„Žemiau tiltelio sparno“

JAV kariškių Europos vadovybė (EUCOM) paskelbė filmuotą medžiagą, kurioje matyti, kaip karo lėktuvai praskrenda taip arti „USS Donald Cook“, kad vienas jūrininkas pasako: „Jis žemiau tiltelio sparno“. Tai reiškia, kad lėktuvas skrido žemiau už aukščiausią laivo tašką.

Rusijos gynybos ministerija atmetė kritiką dėl neva nesaugių jos oro pajėgų veiksmų, pareiškusi, kad jos lėktuvai laikėsi visų saugumo priemonių, skraidydami arti JAV minininko.

Šturmo lėktuvai Su-24, „aptikę laivą vizualinio matomumo zonoje ... pasuko nuo jo, laikydamiesi visų saugumo priemonių“, žurnalistams ketvirtadienį sakė Rusijos gynybos ministerijos atstovas generolas majoras Igoris Konašenkovas.

„Atvirai kalbant, tokios skausmingos mūsų kolegų amerikiečių reakcijos priežastis nesuprantama, – sakė I.Konašenkovas. – JAV eskadrinio minininko laisvo plaukiojimo Rusijos karinių jūrų pajėgų Baltijos laivyno bazės operatyvinio veikimo zonoje principas visiškai nepanaikina Rusijos orlaivių oro navigacijos laisvės principo.“

Atstovas pridūrė, kad trečiadienį įvykusiame incidente dalyvavę Rusijos lėktuvai vykdė įprastus mokomuosius skrydžius virš tarptautinių vandenų Baltijos jūroje.

Ryšiai tarp Rusijos ir Vakarų šiuo metu yra blogiausi nuo Šaltojo karo laikų – jie smarkiai pablogėjo, kai Maskva 2014 metais atplėšė nuo Ukrainos ir aneksavo Krymo pusiasalį, ir ėmė remti separatistų sukilėlius Rytų Ukrainoje.

Papildyta 14.34

Rusijos gynybos ministerija neigia, kad Su-27 buvo pavojingai priartėjęs prie amerikiečių lėktuvo
Maskva, balandžio 17 d. („Interfax“-AFP-BNS). Rusijos gynybos ministerijos atstovas generolas majoras Igoris Konašenkovas žurnalistams pareiškė, jog užsienio žiniasklaidos išplatinta informacija apie rusų lėktuvo Su-27 pavojingą priartėjimą prie amerikiečių žvalgybinio lėktuvo RC-135 virš Baltijos jūros balandžio 14 dieną neatitinka tikrovės.

„Balandžio 14 dieną priešlėktuvinės gynybos budinčiosios pajėgos virš Baltijos jūros akvatorijos aptiko nežinomą oro taikinį, kuris dideliu greičiu judėjo Rusijos valstybinės sienos link. Taikiniui identifikuoti iš Baltijos laivyno aviacijos budinčiųjų pajėgų ... buvo pasiųstas vienas naikintuvas Su-27, kuris jį apskridęs nustatė, kad tas objektas yra JAV karinių oro pajėgų žvalgybinis lėktuvas RC-135U“, – sakė I.Konašenkovas.

Pasak jo, po vizualinio kontakto su rusų lėktuvu Su-27 žvalgybinis lėktuvas RC-135U pakeitė kursą priešinga Rusijos sienai kryptimi.

„Visas rusų lėktuvo skrydis vyko griežtai pagal tarptautines oro erdvės naudojimo taisykles, jokių neįprastinių situacijų nebuvo“, – tvirtino Rusijos gynybos ministerijos atstovas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Pirmasis bandymas pakeisti pensijų kaupimą atsitrenkė į valdančiuosius (2)

Ketvirtadienį posėdžiavęs Seimas per pateikimą atmetė opozicionierių valstiečių pataisas...

Migranto išsiuntimas iš Lietuvos virto tikra drama: šaukėsi pagalbos, bet buvo įsodintas į lėktuvą (2)

Ketvirtadienio naktį į Nigeriją buvo deportuoti 4 žmonės. Šįkart prieš tai įvyko drama dėl...

Valdančiųjų užmojuose tirti VSD – aiškus politinis interesas: laukia intensyvus metas (1)

Seime ruošiamasi kurti komisiją dėl galimai neteisėtos Valstybės saugumo departamento (VSD)...

Šurajevo sukeltas triukšmas netyla: laukia dar vienas tyrimas, tik šį kartą – dėl Seimo narių (5)

Seimo Etikos ir procedūrų komisija spręs, ar pradėti tyrimą dėl dviejų Seimo narių, komikui...

Grasinimai trauktis į šešėlį finansų ministrės nejaudina: mokesčių reformos pagal tokius žmones nekuriamos (21)

Ilgai lauktą mokesčių reformą pristačiusi finansų ministrė Gintarė Skaistė ironizuoja, kad...

Verslas PliusJohn Ainger, Ewa Krukowska, Petra Sorge

ES sutarė dėl automobilių įkrovimo stotelių: svarbiausiuose keliuose – kas 60 kilometrų

Europos Sąjungos derybininkai susitarė per ateinančius kelerius metus visame regione įdiegti...

Karas Ukrainoje. Kuleba apie iš Kinijos gautus signalus: Kremlius piktinasi Ukrainos kariai vienu šūviu okupantams pridarė didžiulių nuostolių (1)

Ukrainos kariškiai pastarąją parą sunaikino dar 560 okupantų rusų. O iš viso nuo 2022 metų...

Arūnas Milašius. Lietuviškas Sizifo variantas už ES pinigus: pradžioje mėgaujamės naikindami, paskui kuriame iš naujo

Visi jau žinome, kad mums gresia mokesčių reforma. Kaip sako stambusis verslas, labai gera –...

Dėl gresiančio pavojaus gyvybei uždraudė vienus vaistus, skirtus kosuliui, peršalimui ir gripui gydyti

Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT), remdamasi Europos Komisijos (EK) sprendimu, naikina...