Trumpai apžvelgiame, kaip pasaulis pasitinka 2020 metus.

Kiribatis


Ramiojo vandenyno salų valstybė Kiribatis buvo tarp pirmųjų šalių, pasitikusių naują dešimtmetį. Kiribatis užima 3,2 tūkst. koralinių atolų, išsidėsčiusių daugiau kaip 7 769 900 kv. km plote abiejose pusiaujo pusėse.

Prasidedant naujiems metams šalis atsidūrė kovos su klimato kaita fronto linijoje: kenčia nuo sausros ir kylančio vandenynų lygio.

2020-aisiais planuojama vykdyti Pasaulio banko, Azijos plėtros banko, Žaliojo klimato fondo (Green Climate Fund) ir Kiribačio vyriausybės finansuojamą projektą dėl saugaus, taip pat ir klimato atžvilgiu, geriamojo vandens užtikrinimo pagrindinėje Taravos saloje, kurioje gyvena dauguma iš 110 tūkst. šalies gyventojų.

Samoa


Samoa Naujųjų metų išvakarės buvo niūresnės nei paprastai. Nors vidurnaktį nuo Vaea kalno prie sostinės Apijos buvo leidžiami fejerverkai, metų pabaiga buvo liūdesio ir mirusiųjų atminimo metas.

Tymų epidemija šioje valstybėje 2019-ųjų pabaigoje nusinešė 81 gyvybę, daugiausia – jaunesnių nei penkeri metai vaikų.

Valstybėje, kurioje gyvena kiek mažiau nei 200 tūkst. žmonių, buvo užregistruota daugiau kaip 5,6 tūkst. tymų atvejų. Dabar epidemija suvaldyta, o vietos laikraštis „Samoa Observer“ savo „Metų žmogumi“ išrinko su ligos protrūkiu kovojusius sveikatos apsaugos darbuotojus.

„Išgyvenome didžiulį liūdesį ir sielvartą, – rašė laikraštis. – Nuo pirmojo mirties atvejo skausmas tik didėjo. Tačiau tarp didelės nevilties ir ašarų taip pat matėme šalies atsaką, kuris atskleidė geriausias žmonijos savybes.“

Pietų Korėja


Tūkstančiai Pietų Korėjos gyventojų susirinko šaltose Seulo centro gatvėse stebėti tradicinės skambinimo varpu ceremonijos netoli sostinės merijos. Varpo dūžiais buvo palydėti sunkūs politinių skandalų, smunkančios darbo rinkos ir žlungančios diplomatijos su Šiaurės Korėja metai.

Tarp garbingų asmenų, pakviestų vidurnaktį skambinti varpu „Bosingak“, buvo beisbolininkas Hyun-Jin Ryu ir viena didžiausių televizijos žvaigždžių 2019-aisiais tapęs veikėjas – pingvinas Pengsoo.

Kasmet rengiama „taikos varpo“ ceremonija netoli sienos su Šiaurės Korėja buvo atšaukta dėl karantino priemonių, įvestų kilus afrikinio kiaulių maro protrūkiui.

Naujoji Zelandija


Didieji Naujosios Zelandijos miestai Naujuosius pasitiko tradiciniais fejerverkais. Oklande nuo telekomunikacijų ir apžvalgos bokšto „Sky Tower“ miesto centre buvo iššauta pusė tonos fejerverkų.

Naujosios Zelandijos gyventojai senuosius metus palydėjo be gailesčio.

Kovo 15 dieną užpuolikas dviejose mečetėse Kraistčerčo mieste Pietų saloje nužudė 51 žmogų, o dar dešimtis sužeidė. Gruodžio mėnesį per ugnikalnio išsiveržimą Baltojoje saloje prie rytinių Šiaurės salos krantų žuvo mažiausiai 19 turistų ir gidų.

Australija

Daugiau nei milijonas žmonių susirinko pasitikti Naujųjų metų miglos apgaubtame Sidnėjaus uoste ir aplinkinėse teritorijose, nepaisydami besitęsiančios krūmynų gaisrų krizės, apėmusios Naująjį Pietų Velsą, Australijos tankiausiai apgyvendintą valstiją.

Fejerverkai virš Sidnėjaus garsiųjų lankytinų vietų dėl smarkaus vėjo buvo atidėti 15 minučių, tačiau žiūrovai akivaizdžiai mėgavosi šou: valstijai žūtbūt reikėjo atitraukti dėmesį nuo stichinės nelaimės.

Didžiausią žalą gaisrai, per pastaruosius kelis mėnesius sunaikinę per 1 tūkst. namų ir pareikalavę 12 žmonių gyvybių, padarė būtent Naujajame Pietų Velse.

Kai kurios bendruomenės atšaukė Naujųjų metų fejerverkus, tačiau populiarųjį šou Sidnėjaus uoste buvo leista surengti išimties tvarka, nepaisant draudimo naudoti fejerverkus kai kuriuose šalies dalyse siekiant išvengti naujų miškų gaisrų.

Japonija

Japonijoje žmonės suplūdo į šventyklas ir šventoves melstis palydint besibaigiančius 2019-uosius ir pasitinkant pirmuosius naujojo imperatoriškojo laikotarpio Reiva (Reiwa) metus.

Pagal senojo stiliaus Japonijos kalendorių, susijusį su imperatoriškosios sistemos taisyklėmis, Reiva prasidėjo gegužę, kai imperatorius Akihito atsisakė sosto, o jo sūnus Naruhito tapo naujuoju valdovu.

Nors Reiva 2020 metais įžengs į savo antruosius metus, sausio 1 dieną vis tiek bus švenčiami pirmieji šios eros Naujieji metai – svarbiausia šventė Japonijoje.

„Turime naują erą, todėl tikiuosi, kad viskas bus geriau, nors 2019-ieji taip pat buvo geri metai, nes neįvyko nieko bloga“, – sakė 38 metų Masashi Ogami (Masašis Ogamis), prekiavęs saldžiųjų ryžių vynu prie Tokijo Zodžodži šventyklos įsikūrusiame kioske, prie kurio susirinko minia švenčiančių žmonių.

Kituose kioskuose buvo pardavinėjami kepti lakštiniai ir cukruoti obuoliai, taip pat žiurkės – ateinančių metų zodiako gyvūno – pavidalo figūrėlės ir amuletai. Kadangi kinų kalendorių pirmieji yra žiurkės metai, šis gyvūnas japonams asocijuojasi su nauja pradžia.

Pirmaisiais naujojo dešimtmečio metais Tokijuje vyks 2020-ųjų Olimpinės žaidynės – įvykis, suteikiantis daug vilčių tiek sostinei, tiek visai šaliai.