Dabartinis lyderis Donald Trumpas ir pirmoji šalies ponia Melania sėdėjo priešakiniame klaupte Vašingtono nacionalinėje katedroje kartu su buvusiais prezidentais Baracku Obama, Billu Clintonu, Jimmy Carteriu ir jų žmonomis, o tuo metu garbės sargyba budėjo prie vėliava užkloto G. H. W. Busho karsto sausakimšoje bažnyčioje.

Velionio sūnus eksprezidentas George'as W. Bushas pasakė pakilią ir itin asmenišką pagyrimo kalbą, per kurią jis retkarčiais pajuokaudavo. Sūnus negailėjo liaupsių savo tėvui ir pirmtakui, kuris mirė penktadienį, būdamas 94 metų.

„Jis gimė turėdamas tik du nustatymus – „visu greičiu“ ir „miegoti“, – sakė G. W. Bushas.

„Mums jis buvo ryškiausia iš tūkstančio šviesos taškelių“, – pridūrė eksprezidentas, turėdamas omenyje savo tėvo garsųjį kvietimą savanoriauti.

„Kai bus rašomos istorijos knygos, jose bus pasakyta, kad George H. W. Bushas buvo didis Jungtinių Valstijų prezidentas“, – sakė jo sūnus.

G. W. Bushas kalbą sakė po jaudinamo airių tenoro Ronano Tynano pasirodymo. Šis G. H. W. Busho draugas taip pat dainavo jam paskutiniosiomis buvusio lyderio gyvenimo valandomis.

Trečiadienį valstybinių laidotuvių ceremonija buvo surengta po ankstesnes dvi dienas trukusio atsisveikinimo su G. H. W. Bushu, kai jo karstas buvo pašarvotas Kapitolijaus rotondoje.

Po G. H. W. Busho mirties D. Trumpas, regis, kuriam laikui sušvelnino savo įprastą provokuojamą elgesį ir prieš išvykdamas į katedrą per „Twitter“ rašė apie „didžio žmogaus pagerbimo dieną“.

„Laukiu galimybės pabūti su Bushų šeima, – parašė jis. – Tai ne laidotuvės, tai didžio žmogaus, pragyvenusio ilgą ir išskirtinį gyvenimą, pagerbimas. Jo trūks!“

Katafalkas su G. H. W. Busho karstu lėtai pravažiavo šalia Baltųjų rūmų – pastato, kuriame jis dirbo kaip 41-asis šalies prezidentas.

Laidotuvių procesijos limuzinų kolona išvežė vyresniojo Busho karstą iš Kapitolijaus, kur nuo pirmadienio vakaro su velioniu atsisveikino tūkstančiai gedinčių žmonių.

Jie atėjo pagerbti šalies vadovo, stovėjusio prie valstybės vairo gana neramiais laikais, Šaltojo karo pabaigoje, kuris savo manieromis nė iš tolo nepriminė karingumu ir pompastiškais pasisakymais išsiskiriančio dabartinio šalies karo vado.

Nemažai amerikiečių susirinko atiduoti paskutinę pagarbą G. H. W. Bushui Pensilvanijos prospekte, kuriuo jo karstas buvo vežamas į gedulingas pamaldas Nacionalinėje katedroje.

Įtemptos paliaubos

Nors šios ceremonijos leido Vašingtonui šiek tiek atsikvėpti nuo toksiškos retorikos, apėmusios šalies politikos sluoksnius, D. Trumpas ir jo pirmtakai demokratai atrodė paskelbę tik įtemptas paliaubas.

Į katedrą atvykęs D. Trumpas paspaudė rankas B. Obamai ir jo žmonai Michelle. Tačiau jis ignoravo B. Clintoną ir jo žmoną Hillary, nesugebėjusią jo įveikti per 2016 metų prezidento rinkimus.

H. Clinton sėdėjo akmeniniu veidu ir žvelgė tiesiai prieš save. Pora netgi nepersimetė žvilgsniais su D. Trumpu.

Tai pirmos JAV prezidento valstybinės laidotuvės po Geraldo Fordo mirties 2006 metais.

Į gedulingas pamaldas katedroje atvykusių garsenybių tarpe galima buvo išvysti Didžiosios Britanijos princą Charles'ą, Vokietijos kanclerę Angelą Merkel, Jordanijos karalių Abudullah su karalienę Rania, buvusį Lenkijos prezidentą Lechą Walesą, buvusius JAV viceprezidentus Dicką Cheney, Alą Gore'ą ir Joe Bideną, taip pat buvusius valstybės sekretorius Jamesą Bakerį, Coliną Powellą ir Condoleezzą Rice.

Iš viso pasaulio į Vašingtoną plūdo užuojautos žinutės, netekus 41-ojo JAV prezidento, skyrusio didelį dėmesį užsienio politikai ir Amerikos vietai pasaulyje.

Popiežius Pranciškus savo telegramoje pareiškė „nuoširdžią užuojautą“ Bushų šeimai.

Tačiau siekdamas Respublikonų partijos vairo D. Trumpas negailėjo tulžingos kritikos Bushams. Būtent jis šaipėsi iš Busho vyresniojo frazės apie „tūkstantį šviesos taškelių“ ir kritikavo prezidento sūnų dėl 2003 metų invazijos į Iraką – „blogiausio sprendimo mūsų šalies istorijoje“.

Tačiau po G. H. W. Busho mirties D. Trumpo elgesys pasikeitė, atrodo, kad jis siekia parodyti esąs išvien su šeima. Apie tai byloja nepompastiškas D. Trumpo ir JAV pirmosios ponios Melanios atėjimas atsisveikinti su velioniu Kapitolijuje prie jo karsto.

Valstybinių laidotuvių išvakarėse pirmoji pora susitiko su George'u W. Bushu ir buvusia pirmąja ponia Laura Bush prezidentūros svečių namuose.

„Padorumas ir geranoriškumas“

D. Trumpas trečiadienį paskelbė nacionalinio gedulo diena. Užsidarė daugelis federalinių įstaigų, taip pat Volstrito vertybinių popierių birža.

Kongresas irgi atidėjo balsavimus, nors šaliai gresia dalies federalinių įstaigų darbo sustabdymas, jeigu įstatymų leidėjai iki šeštadienio vidurnakčio nepriims reikiamų sprendimų dėl finansavimo.

Busho vyresniojo, tapusio antruoju Amerikos prezidentu, kurio sūnus irgi užėmė Ovalųjį kabinetą, mirtis paskatino amerikiečius prisiminti apie jo gyvenimą, pašvęstą tarnauti savo šaliai. G. W. H. Bushas laikomas vienu iškiliausių vadinamosios „didingiausios kartos“ atstovų.

Pastarosiomis dienomis, Jungtinėse Valstijose tvyrant itin giliam politiniam susiskaldymui, G. W. H. Bushas buvo prisimenamas kaip malonaus būdo ir kuklus šalies tarnas, siekęs sutaikyti priešingas stovyklas.

„Politikai galime pritarti arba nepritarti, – naujienų agentūrai AFP sakė Monica Harisson, aštuonerius metus dirbusi prezidento Ronaldo Reagano administracijoje.

„Tačiau jeigu gerbiame žmogaus asmenybę, manau, tai daug platesnis pagrindas padorumui ir geranoriškumui šalyje“, – pridūrė ji.

Per Antrąjį pasaulinį karą G. W. H. Bushas pelnė apdovanojimų kaip karo lakūnas ir vos nežuvo, kai jo lėktuvas buvo numuštas japonų pajėgų per vieną bombardavimo misiją.

Jis buvo Kongreso narys, pasiuntinys Kinijoje ir ambasadorius prie Jungtinių Tautų, Centrinės žvalgybos valdybos direktorius ir R. Reagano viceprezidentas, kol galiausiai pats perėmė Baltuosius rūmus.

Po ceremonijos Vašingtone G. W. H. Busho karstas bus parskraidintas į Hjustoną. Iki ketvirtadienį vyksiančios laidotuvių ceremonijos buvęs valstybės vadovas bus pašarvotas Šv. Martyno episkopalinėje bažnyčioje.

G. W. H. Bushas bus palaidotas jo vardu pavadintoje prezidentinėje bibliotekoje Teksaso mieste Koledž Steišene, šalia balandį mirusios savo žmonos Barbaros ir jųdviejų dukters Robin, kuri mirė nuo leukemijos būdama trejų metų.