Prieš mėnesį pagrindine rinkimų kampanijos tema tapo Rusijos invazija į Vengrijos kaimynę Ukrainą.

Šešios pagrindinės opozicinės partijos iškėlė bendrą rinkimų sąrašą. Šios partijos yra pasiryžusios nutraukti „antiliberalią“ revoliuciją, kurią V. Orbano partija „Fidesz“ Vengrijoje vykdo pastaruosius 12 metų. Šalies valdantieji nuolat konfrontuoja su Europos Sąjungos institucijomis, spaudžia žiniasklaidą ir teismus bei imasi priemonių prieš LGBT bendruomenę.

Vieningo opozicinio aljanso kandidatas į ministrus pirmininkus yra konservatorius Peteris Marki-Zay.

Vyriausybės teigimu, galutinis rezultatų vaizdas greičiausiai paaiškės apie vidurnaktį. Manoma, kad rinkėjų aktyvumas bus itin didelis ir viršys 70 proc.

Naujausių apklausų rezultatai skiriasi. Vienos apklausos prognozuoja, kad „Fidesz“ ir opozicija surinks apylygiai balsų, o remiantis kitomis apklausomis, premjero partija laimės nedidele persvara.

Rusijai prieš kiek daugiau nei mėnesį pradėjus karą Ukrainoje, V. Orbanas laikosi neutralios, o kartais netgi antiukrainietiškos pozicijos. Jis atsisakė praleisti kaimynei Ukrainai skirtus ginklus per Vengrijos teritoriją.

Be to, šį sekmadienį vengrai balsuos ir referendume, susidedančiame iš keturių klausimų, kuriais siekiama užsitikrinti visuomenės paramą valdančiųjų įstatymui, iš esmės draudžiančiam nepilnamečius informuoti apie LGBT asmenis.

Sekmadienio naktį Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis kreipėsi į Vengrijos premjerą V. Orbaną ir pareiškė, kad Ukrainos valdžia nemato jokių jo pastangų sustabdyti karą.

„Noriu kreiptis į žmogų, kuris, atrodo, ne iki galo supranta, kas vyksta. Ne tik Ukrainoje, bet ir Europoje. Jis praktiškai vienintelis Europoje atvirai remia Putiną. Mes iš Budapešto nieko ypatingo neprašėme. Mes net negavome to, ką daro visi kiti. Daro taikos labui. Mes negavome net gyvybiškai svarbios ginkluotės tranzito, nematome moralinės lyderystės. Nematėme jokių pastangų sustabdyti karą! Kodėl?“ – į V. Orbaną kreipėsi V. Zelenskis.

„Visa Europa nori taikos. Visa Europa nenori, kad kovos laukas persikeltų iš Mariupolio į Budapeštą, iš Charkivo į Krokuvą, iš Černihivo į Vilnių. Visa Europa bando sustabdyti karą. Tad kodėl oficialusis Budapeštas prieštarauja visai Europai, visoms civilizuotoms šalims? Dėl ko?“ – klausė Ukrainos prezidentas.

Jis pabrėžė, kad svarbiausia visgi yra žmonių nuomonė, o vengrai ukrainiečius palaiko.

Pasak V. Zelenskio, V. Orbanas kontaktuodamas su Maskva „kažkur pametė savo sąžinę“.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (6)