Speciali „Realnoje kino“ laida skirta iki šiol neviešintiems faktams apie priešlaikinius Rusijos prezidento rinkimus. Juos teko rengti, kai 1999 metų gruodžio 31 dieną Borisas Jelcinas pareiškė: „Traukiuosi. Padariau viską, ką galėjau“.
Tada Rusijos saugumo biuro vadovas Vladimiras Putinas buvo paskirtas laikinai eiti šalies vadovo pareigas. Tuo metu didžiausia neeilinių rinkimų intriga buvo tokia – ar V. Putinas laimės jau pirmame ture ar prireiks pakartotinio balsavimo.
„2018 metais Putino jau nebėra. Tai jau nebe žmogus iš kraujo ir kūno. Tai kažkoks drakonas. Švarco Drakonas, kurio net pats Putinas asmeniškai nebegalėtų įveikti. Taigi, Putinas kaip toks, mano nuomone, valdžios nebeturi. Net jei vieną rytą jis prabustų ir suprastų padaręs visą rinkinį klaidų, kurias būtina taisyti, jis negalėtų įveikti Putino – to Rusiją valdančio drakono, kuris, kad ir kaip būtų apmaudu, valdys ją ir toliau dar labai ilgai.
Tai ir baisiausia. Iš esmės, kai pats vertinu tuos įvykius ir galvoju apie savo filmą, noriu jį vertinti plačiau nei tas konkretus istorinis laikotarpis, vaizduojamas filmuotoje medžiagoje. Viliuosi, kad tie, kuriems 2018 metais yra 18 metų, tie, kurie gimė XXI amžiaus pradžioje, pažiūrėję mano filmą, pajutę ir supratę, ką noriu jiems pasakyti, visgi išdrįs pakeisti šios absoliučiai į sutemas panirusios Rusijos šiandienos paradigmą“, – kalba režisierius Vitalijus Manskis.
V. Manskio kadruose – viena vienintelė istorijos diena. 2000 metų kovo 25-oji. Keli filmo epizodai aprašyti currenttime.tv svetainėje.
M. Gorbačiovo ir B. Jelcino „susitikimas“
Kadre rodomas Jelcinas, žiūrintis televizorių. Ekrane – „Žinių“ vedėjas Nikolajus Svanidzė pristato Michailą Gorbačiovą: „Kai šis žmogus stojo prie valstybės valdžios vairo, mūsų rinkimai pirmą kartą liovėsi buvę kažkokiu mėgėjišku spektakliu ir iš tikrųjų ėmė pasitarnauti liaudžiai“.
B. Jelcinas kosėja.
V. Manskis sako, kad tai buvo labai netikėta B. Jelcino akistata su jį pakeitusiu Rusijos lyderiu. B. Jelcinas praktiškai užėmė M. Gorbačiovo vietą. B. Jelcino valdymo metais buvęs Sovietų Sąjungos prezidentas išnyko net iš televizorių ekranų. Galbūt dėl šios priežasties jis pats iš anksto pradėjo galvoti apie tinkantį įpėdinį.
„Ir ilgai mes tai dar žiūrėsime?“ – klausia B. Jelcinas. Dukra Tatjana Djačenko perjungia kanalą.
Susisiekusi su Glebu Pavlovskiu ir sužinojusi pirminius rezultatus, Tatjana sako, kad „jau galima mažais gurkšneliais gerti šampaną“.
Kitame kadre rodoma, kaip B. Jelcinas dideliais gurkšniais išmaukia visą šampano taurę.
Paskutinius B. Jelcino prezidentavimo metus, kai jo sveikata jau kėlė nemažai klausimų, visuomenės sąmonėje įsitvirtino sąvoka „šeima“, kuriai ir buvo priskiriamas šalies valdymas.
„Tatjanai šiame procese teko toli gražu ne antraeilis vaidmuo“, – kadrus komentuoja režisierius. Anot kūrėjo, akivaizdu, kad be jos įpėdinio istorija galėjo ir nebūti tokia sėkminga, „todėl tai buvo ir jos pergalė“.
„Mes laimėjome“, – sako T. Djačenko, supratusi, kad greičiausiai antrojo turo rinkimuose neprireiks.
Visi gurkšnoja šampaną.
„Tėti, o tu įsivaizduoji, kodėl pasielgei taip, kaip manei esant teisinga? Pastatei žmogų, žmonės į jį pasižiūrėjo ir konstatavo – tikrai tinkamas“, – kalba Tatjana.
„Jis blogo žmogaus nebūtų siūlęs. Kiek ilgai rinkosi tinkamiausią!“ – priduria Naina Jelcina.
„Per keturis mėnesius įvertinau net 20 kandidatūrų“, – atsako B. Jelcinas, tačiau vardyti sąrašo neketina.
Kaip B. Jelcinas laukė ką tik prezidento rinkimus laimėjusio V. Putino skambučio
Po V. Putino pergalės rinkimuose B. Jelcinas telefonu kalba su Valentinu Jumaševu ir jam dėkoja.
„O jei dabar paskambinti Vladimirui Vladimirovičiui?“ – klausia balsas iš už kameros.
B. Jelcinas skambina. Jo prašo palaukti.
B. Jelcinas laukia.
Vėl skambutis.
„Jis išėjo į gatvę. Tuoj jam pranešime. Jis perskambins“, – B. Jelcinas persako, ką jam sakė telefonu.
Eina laikas.
„Jau pusantros valandos vaikštinėja“, – samprotauja B. Jelcinas. Naina mano, kad V. Putinas – „pirtyje“.
V. Putino skambučio B. Jelcinas taip ir nesulaukė.
B. Jelcinas atsisveikina su žurnalistais: „Jei laimės V. Putinas, masinio informavimo priemonėms bus be kalbų užtikrinta laisvė. Lesinas šypsosi: „Mes ją tikrai užtikrinsime, tą laisvę“.
„Reikia išgerti ir eiti miegoti“
Savą kino kroniką V. Manskis baigia pristatydamas tuos, kurie aktyviausiai dalyvavo V. Putino rinkimų štabo veikloje.
Pasibaigus spaudos konferencijai, V. Putinas grįžta į savo rinkimų štabą.
„Reikia išgerti ir eiti miegoti. Tai mūsų visų sėkmė, mūsų visų pergalė“, – sako jis ir dėkoja visiems už gerą darbą. Visi susidaužia taurėmis.
Štabe lankosi televizijos kanalo NTV, kuris po metų bus privertas užsidaryti, komanda, savo vaizdo pasakojimą komentuoja režisierius. Vedantysis Dmitrijus Kiseliovas pristato Borisą Nemcovą.
„Mes iš tikrųjų nieko nežinome apie V. Putino ekonominę programą. Tą programą jis dar tik ketina pristatyti, greičiausiai tai bus padaryta jau po inauguracijos, o tai reiškia, kad tiek šalies ekonomika, tiek šalies žmonės atsidūrę nežinioje. Tai reiškia, kad mes balsavome širdimi, neturėdami žalio supratimo, kas laukia rytoj“, – per interviu televizijai sako B. Nemcovas.
Tas rytojus, kaip komentuoja V. Manskis, užtruko daug metų. 2015 metų rudenį viename viešbutyje Vašingtone aptinkamas milijonieriaus Lesino kūnas su galvos trauma. Tų pačių metų žiemą į opoziciją perėjęs B. Nemcovas nušaunamas prie pat Kremliaus mūrų.
„Unikalus dalykas, bet dauguma prie V. Putino triumfo prisidėjusių žmonių, stovėjusių petin į petį su daugkartiniu prezidentu, šiandien priklauso opozicijai arba buvo atleisti, kaip kad prezidento administracijos vadovas Aleksandras Vološinas. Net žmona Liudmila panoro skirtis. Vienintelis, kuris nesitraukia ir po šiai dienai, yra Dmitrijus Medvedevas. Jis pertraukoje tarp antros ir trečios kadencijos prezidento poste pakeitė V. Putiną“, – sako režisierius.
Kadrai baigiasi visų V. Putino rinkimų štabo narių nuotrauka atminčiai.
DELFI primena, kad kovo 18 d. Rusijoje vyksta prezidento rinkimai. Net neabejojama, kad Rusijos vadovu ketvirtąjį kartą taps V. Putinas.