aA
JAV žvalgybos priežiūros institucijos atstovas ketvirtadienį informavo įstatymų leidėjus apie tai, kokių veiksmų buvo imtasi gavus pranešėjo skundą, susijusį su prezidento Donaldo Trumpo veiksmais.
Donaldas Trumpas
© Sipa / Scanpix

Tuo metu aukšto rango kongresmenas demokratas išreiškė nerimą dėl administracijos nenoro leisti Kongresui susipažinti su tuo skundu.

Kaltinimai, kuriuos D. Trumpas atmetė pavadinęs „priekabiavimu prie prezidento“, gali įžiebti rimtą konfliktą tarp įstatymų leidėjų ir Nacionalinės žvalgybos direktoriaus (DNI) biuro, atsisakančio pateikti kokių nors detalių. Tai pakurstė įtarimus, kad aukščiausio rango žvalgybos pareigūnas nederamai bando apsaugoti prezidentą.

Dienraštis „The Washington Post“, remdamasis dviem neįvardytais buvusiais amerikiečių pareigūnais, pranešė, kad JAV žvalgybos pareigūno pateiktas skundas susijęs su D. Trumpo kontaktais su vienu užsienio valstybės lyderiu bei pažadu, kurį esą davė D. Trumpas.

Laikraštis to užsienio valstybės lyderio neįvardijo, tačiau remdamasis dviem gerai informuotais šaltiniais nurodė, kad skundas susijęs su Ukraina.

„The New York Times“ ketvirtadienį taip pat pranešė, kad „bent dalis“ pranešėjo skundo liečia Ukrainą. Laikraštis rėmėsi dviem neįvardytais šaltiniais.

Anot abiejų laikraščių, dvi savaitės iki skundo D. Trumpas kalbėjosi su gegužę Ukrainos prezidentu išrinktu Volodymyru Zelenskiu.

Adamas Schiffas
Adamas Schiffas
© AP / Scanpix

Pranešėjas pateikė skundą žvalgybos tarnybų generaliniam inspektoriui Michaelui Atkinsonui. Šis pripažino palaikęs skundą „skubaus dėmesio reikalaujančiu“ rimtu reikalu, apie kurį būtina pranešti Kongreso priežiūros komitetams.

Tačiau per tris valandas trukusį uždarą Atstovų Rūmų Žvalgybos komiteto posėdį M. Atkinsonas sakė, kad laikinasis Nacionalinės žvalgybos direktorius Josephas Maguire'as uždraudė jam pateikti Kongresui detalių apie šį skundą.

„Niekais paverčiamas visas tikslas, nes Nacionalinės žvalgybos direktorius priėmė beprecedentį sprendimą nepateikti to skundo Kongresui“, – po posėdžio žurnalistams sakė Žvalgybos komiteto pirmininkas demokratas Adamas Schiffas.

A. Schiffas neatskleidė informacijos šaltinio, tačiau nurodė, kad priimant sprendimą nepateikti skundo Kongresui dalyvavo Teisingumo departamentas.

„Nežinome, nes negalime gauti atsakymo į klausimą, ar Baltieji rūmai taip pat prisidėjo prie to, kad informacija nepasiektų Kongreso“, – sakė jis.

A. Schiffas ketvirtadienį paviešino M. Atkinsono laišką, kuriame žvalgybos tarnybų generalinis inspektorius rašo, kad jis ir laikinasis Nacionalinės žvalgybos direktorius „pateko į aklavietę dėl šio reikalo“.

„Pasitikėjimo krizė“

A. Schiffas laiške DNI trečiadienį pareiškė, kad jo sprendimas ignoruoti rugpjūčio 12-osios skundą prisidėjo prie platesnės „pasitikėjimo krizės“, kuri kelia grėsmę žvalgybos bendruomenės informatorių proceso vientisumui ir gali turėti „didelio masto pasekmių“.

D. Trumpas atmetė šiuos būgštavimus virtinėje tviterio žinučių ir pavadino visą istoriją „išgalvotomis naujienomis“. Jis sakė žinantis, kad kai kalba su užsienio lyderiais telefonu, jo gali klausytis „daug žmonių“ iš JAV agentūrų.

„Žinant visa tai, ar yra kas nors toks kvailas, jog patikėtų, kad aš pasakyčiau kažką netinkama užsienio lyderiui per tokį potencialiai „apkrautą“ skambutį“, – sakė prezidentas.

Donaldas Trumpas
Donaldas Trumpas
© Reuters / Scanpix

„Bet kokiu atveju daryčiau tik tai, kas yra teisinga ir gerai JAV!“ – pridūrė jis.

Atstovų Rūmų demokratė Jackie Speier po M. Atkinsono posėdžio išreiškė nerimą dėl to, ką ji pavadino „įstatymo pažeidimu“, susijusiu su tuo, kad informatoriaus skundas nebuvo perduotas Kongresui.

„Tai kelia didelį nerimą“, – sakė ji žurnalistams.

Tuo metu J. Maguire'as sutiko liudyti per atvirą posėdį Žvalgybos komitete kitą ketvirtadienį.

D. Trumpo santykiai su žvalgybos bendruomene nuo pat jo atėjimo į valdžią yra gana įtempti ir jis dažnai kritikuoja jos darbą.

Rugsėjo pradžioje trijų Atstovų Rūmų komitetų pirmininkai demokratai paskelbė pradėję tyrimą dėl galimai D. Trumpo ir jo advokato Rudy Giuliani daryto spaudimo Ukrainos vyriausybei siekiant sau politinės naudos, be kita ko, grasinant sustabdyti JAV paramą Kijevui saugumo srityje.

Jie tvirtina, kad JAV vadovas ir R. Giuliani spaudė Kijevą patraukti baudžiamojon atsakomybėn ukrainiečius, kurie liudijo prieš buvusį D. Trumpo rinkimų kampanijos vadovą Paulą Manafortą.

Be to, jų teigimu, Kijevas buvo spaudžiamas suteikti Vašingtonui kompromituojančios informacijos apie Joe Bideno sūnų. J. Bidenas yra pagrindinis pretendentas tapti JAV demokratų kandidatu prezidento rinkimuose ir mesti iššūkį D. Trumpui kitąmet vyksiančiame balsavime.

Hunteris Bidenas nuo 2014 metų dirbo vienoje Ukrainos dujų bendrovėje, kol jo tėvas buvo JAV viceprezidentu.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(14 žmonių įvertino)
3.2857

Top naujienos

Naujausi orų modeliai parodė, koks bus likęs gruodis: ar dar verta tikėtis šalčio (31)

Laidoje „DELFI diena“ sinoptikė Izolda Marcinonienė tikino, kad artimiausios dienos bus...

Europos plieno industrija išgyvena krizę: patiria nuostolius, atleidžia darbuotojus (13)

Europos plieno pramonė patiria dar vieną krizę: finansiniams nuostoliams ir darbo vietų mažinimui...

Palanga kaip reikiant pasistengė: sužibusi kalėdinė eglutė nutvieskė visą kurortą (10)

Švenčių laukimu pradedanti gyventi Palanga prieš pat eglutės įžiebimą pakvietė kurorto...

Naujas mokestis gresia šimtams tūkstančių: labiausiai pajus dyzelininių automobilių savininkai (360)

Valdantieji nepasiduoda ir ketina naująjį taršių automobilių mokestį įvesti kartu su 2020 metų...

Iš dviejų Europos čempionato pusfinaliuose dalyvavusių lietuvių į finalą prasibrovė tik vienas

Jungtinės Karalystės Glazgo mieste vykstančiame Europos trumpo (25 m) baseino plaukimo čempionate...

Landsbergienė traukiasi nuo savo verslo vairo – dirbs samdytas vadovas (383)

Privačių mokyklų UAB „ Karalienės Mortos mokykla “ bei darželių UAB „ Vaikystės sodas “...

Unikalios Kauno vietos – jų istorijos privers atkeliauti čia iš kitų miestų

Seniai buvote išvykę už savo miesto ribų? Galbūt pasiilgote kvapą gniaužiančio Lietuvos...

Vaikai ir dovanos: psichologė pasakė, kiek yra per daug ir kodėl nereikėtų gąsdinti, kad Kalėdų Senelis nieko neatneš

Ar jau pasirūpinote kalėdinėmis dovanomis? Jei dar ne, bent dalis jūsų jau apie jas galvoja....

Šaltam penktadienio vakarui – karštas itališkas užkandis

DELFI TV laidų vedėjas Arnas Mazėtis specialiame projekte „Italija namuose“ tęsia kulinarines...

Kaip nepalūžti metus rūkyti? Vaistininkė įspėjo dėl pakaitinių priemonių (9)

Mesti rūkyti tikrai nėra lengva, sako vaistininkė Kristina Staivė . Bet žmogus turi nuspręsti...