aA
Šeštadienį Krokuvoje savo namuose mirė 93 metų Nobelio premijos laureatas, Lietuvoje gimęs poetas, romanistas ir eseistas Czeslawas Miloszas (Česlovas Milošas), praneša Lenkijos žiniasklaida. Ilgą laiką buvęs pasipriešinimo totalitarizmui simboliu, 1980 m. Cz.Miloszas buvo apdovanotas Nobelio literatūrine premija už viso gyvenimo kūrybinius nuopelnus.
Czeslawas Miloszas
© ELTA
Tuo metu Lenkijoje jau brendo judėjimas "Solidarumas", vėliau metęs drąsų iššūkį sovietiniam režimui.

Cz.Miloszas, kurį kamavo širdies liga, savo namuose Krokuvoje mirė šeštadienį, apie 11 val. vietos (12 val. Lietuvos) laiku, apsuptas artimiausių giminaičių, praneša PAP.

"Jis buvo išduotosios kartos, negalėjusios ginti laisvės ir orumo, narys, - apie Cz.Miloszą sakė judėjimo "Solidarumas" įkūrėjas ir kadenciją baigęs Lenkijos prezidentas Lechas Walesa (Lechas Valensa). - Tačiau jis kovojo, siūlė, drąsino, ir mes galiausiai pasiekėme (šiuos tikslus)".

Lietuvos Prezidentas Valdas Adamkus ir užsienio reikalų ministras Antanas Valionis pareiškė užuojautą dėl Nobelio literatūros premijos laureato, iš Lietuvos kilusio lenkų poeto Czeslawo Miloszo mirties.

"V.Adamkus liūdi dėl netekties ir reiškia užuojautą poeto giminėms bei artimiesiems", - BNS sakė Prezidento spaudos tarnybos vadovas Marius Lukošiūnas.

"Cz.Miloszas buvo tiltu tarp lietuvių ir lenkų tautų bei visada bus tolerancijos simboliu", - BNS V.Adamkaus žodžius citavo M.Lukošiūnas.

"Išėjo paskutinis LDK (Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės) pilietis, bet jis amžiams išliks Lietuvos ir Lenkijos kultūrų jungtimi", - sakoma A.Valionio užuojautos laiške Lenkijos UR ministrui Wlodzimierzui Cimoszewicziui (Vlodzimiežui Cimoševičiui).

Be Nobelio literatūrinės premijos Cz.Miloszas yra pelnęs dar kelis prestižinius apdovanojimus: 1953 m. jis buvo apdovanotas Europos literatūros prizu, 1976 m. gavo Guggenheimo premiją, 1978 m. - Noištato tarptautinį literatūrinį prizą.

Cz.Miloszas gimė 1911 m. birželio 30 d. Šeteniuose, dabartiniame Kėdainių rajone, ir čia praleido dalį savo vaikystės.

1920 m. Cz.Miloszas atsikraustė į Vilnių, kur lankė Žygimanto Augusto gimnaziją ir studijavo teisę Stepono Batoro universitete, kurį baigė 1934 m. Pirmąjį savo poezijos rinkinį jis išleido dar besimokydamas, 1933 metais.

Po karo Lenkijoje įsigalėjus komunistams, Cz.Miloszas iš pradžių rėmė sovietinį režimą ir 1945-1950 m. dirbo Lenkijos atstovybėse Niujorke bei Vašingtone, tačiau netruko nusivilti komunizmo idėjomis ir 1951 m., gavęs paskyrimą į Paryžių, pasiprašė politinio prieglobsčio.

Apie šį žingsnį Cz.Miloszas sakė: "Taip pasielgiau, kai lenkų rašytojams tapo privalomi sovietiniai modeliai".

1953 m. Cz.Miloszas savo esė "Pavergtas protas" negailestingai užsipuolė lenkų rašytojus, kolaboravusius su komunistiniu režimu, ir pribloškė tiek sovietinį bloką, tiek Vakaruose gyvenusius kairiųjų pažiūrų intelektualus.

Po beveik dešimties Prancūzijoje praleistų metų 1960 m. Cz.Miloszas persikraustė į Jungtines Valstijas, kur Kalifornijos Berklio universitete dėstė literatūrą, kūrė poeziją ir vertė iš anglų kalbos į lenkų kalbą įvairius kūrinius.

Nepaprastai intelektualiose šio autoriaus eilėse dažnai kalbama apie dvasinę šiuolaikinio pasaulio krizę arba polemizuojama su tautinėmis lenkų tradicijomis.

"Niekas nebuvo taip įsigilinęs į mūsų rašytinę kultūrą ir niekas nepajėgė taip kalbėti apie tai, ką mums teko patirti praeityje, kaip Miloszas", - teigė garsus lenkų rašytojas fantastas Stanislawas Lemas (Stanislavas Lemas).

1980 m. atsiimdamas Nobelio premiją, kai iki komunizmo griūties dar buvo likę devyneri metai, Cz.Miloszas tarsi nuspėjo ateityje laukiančius pokyčius: "Nepaisant baimės ir pavojų, prieš žmonijai peržengiant naujo suvokimo slenkstį, mūsų laikai bus prisimenami kaip darbą neišvengiamai lydinčių skausmų etapas".

Praėjusiame dešimtmetyje Lenkijai nusimetus komunistinį jungą ir pasukus demokratijos keliu, Cz.Miloszas grįžo ir apsigyveno Krokuvoje.

Į gimtąją Lietuvą literatas grįžo tik 1992 m. gegužės mėn. 26 dieną, po daugiau nei penkiasdešimties metų pertraukos. 1991 metais poetui buvo suteiktas Vytauto Didžiojo universiteto garbės daktaro vardas, 2001 metais jis tapo Vilniaus miesto garbės piliečiu.

Paskutinį kartą Cz.Miloszas Lietuvoje lankėsi 2000 metais, kur vyko trijų Nobelio premijos laureatų - Cz.Miloszo, lenkų poetės Wislawos Szymborskos (Vislavos Šymborskos) ir vokiečių rašytojo Gunterio Grasso (Giunterio Graso) - bei lietuvių poeto Tomo Venclovos susitikimas.

Nobelio premijos laureatas, Berklio universiteto profesorius Cz.Miloshas yra pasakęs: "Esu pasaulio pilietis, mano tautybė - vilnietis".

Cz.Miloszo kūrybinius nuopelnus dalijasi keturios šalys: Lietuva, Lenkija, Prancūzija ir JAV.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Paslaptys, gaubiančios Evos Peron mirtį: slapta lobotomijos operacija ir keletui metų dingę palaikai (2)

Apie žavingą ir prieštaringai vertinamą buvusią pirmąją Argentinos ponią Evą Peron (su meile...

Profesionalaus požemių valdovo iškilimas: už ką „Google“ geekai kloja po 500 dolerių per vakarą

Žiniukų (angl. geeks) kultūra, „Keisti dalykai“ („Stranger Things“) ir trumpų projektų...

Dzūkijos TOP 10 lankytinų objektų: naujų vietų suras net ir visko matę (16)

Dzūkus nuo seno miškas rengė ir maitino, ne veltui yra posakis „jei ne grybai ir ne uogos,...

Mokslininkus suglumino paslaptingas statinys Rusijoje: turi daugiau klausimų nei atsakymų (18)

Po Derbente, Rusijoje, stovinčia Naryn-Kala tvirtove yra paslaptinga požeminė patalpa, užkastas...

Į Palangą plūstant žmonėms – pareigūnų perspėjimas: šįkart būkite ypač budrūs (45)

Atrodo, kad artimiausiomis dienomis oras Palangoje turėtų būti labai geras. Žmonės skuba...

Kaip išleistuvių šventei puošėsi prestižinės gimnazijos dvyliktokai (117)

Penktadienio popietę prestižinės Vilniaus Žvėryno gimnazijos abiturientai oficialiai...

NHL žvaigždė iš Rusijos nuožmiai sukritikavo Putiną ir paragino jį „kabinti pačiūžas“ (3)

Vladimiras Putinas žinomas kaip ledo ritulio gerbėjas, ir Rusijos rinktinės žaidėjai dažnai...

Aiškėja daugiau kraupios avarijos detalių Kėdainių r.: BMW, įtariama, skriejo milžinišku greičiu (63)

Šeštadienį netoli Kalnaberžės įvyko kraupi avarija , pirminiais duomenimis, milžinišku...

Nuo avarijos per plauką: šioje Vilniaus vietoje klysta visi vairuotojai, kurie žiūri į kelio ženklus (62)

Eismas turėtų vykti taip, kad vairuotojams nereikėtų spręsti galvosūkiu – taip sako ne vienas...

Žmogaus elgesys prie stalo išduos viską: atkreipę į tai dėmesį – perprasite iš karto (6)

Per pirmą pasimatymą visi stipriai jaudinamės. Kiekvienas nori pasirodyti iš kuo geriausios...