aA
Rusija apribojo žvalgomuosius skrydžius virš Kaliningrado srities pagal „Atviro dangaus“ sutartį dėl Lenkijos inspektorių veiksmų, sutrikdžiusių oro susisiekimą regione, bet Maskva yra pasiruošusi leistis į kompromisus šioje srityje, penktadienį pareiškė Rusijos nacionalinio branduolinės grėsmės mažinimo centro vadovas Sergejus Ryžkovas.
Kremlius
Kremlius
© Itar-Tass / Scanpix

„Mūsų šalis buvo priversta imtis sutarties leidžiamos priemonės, kai kelios Vakarų šalys, visų pirma Lenkija, savo chaotiškais skrydžiais pagal šią sutartį sudarė sąlygas, dėl kurių tapo būtina ilgam laikui stabdyti visą reguliarų civilį ir komercinį oro eismą regione“, – sakoma S. Ryžkovo straipsnyje, paskelbtame Rusijos gynybos oficialiame leidinyje „Krasnaja zvezda“.

Jis pridūrė, kad vasarį per bendrą JAV, Latvijos ir Lietuvos inspektorių skrydį „Rusijos pusė netrukdė surengti patikrinimo iš oro Kaliningrado, [skrydžio] atstumui nesmarkiai viršijus 500 km parametrą, tuo pačiu patvirtinusi savo pasirengimą ieškoti kompromiso dėl didžiausio skrydžių nuotolio virš šio regiono“.

„Atviro dangaus“ sutartis buvo pasirašyta 1992 metų kovo 24 dieną Helsinkyje. Ją tuomet pasirašė 23 signatarės, Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) narės. Rusija šią sutartį ratifikavo 2001 metų gegužės 26 dieną. Dabar šios sutarties laikosi 34 pasaulio valstybės. Susitarimas leidžia joms vykdyti neginkluotus žvalgybinius skrydžius virš kitų šalių teritorijų.

„Atviro dangaus“ sutarties galiojimas yra neribotas. Bet kuri valstybė turi teisę iš jos pasitraukti, apie savo sprendimą pranešdama ne mažiau nei pusę metų iki pasitraukimo. Sutarties depozitarijai, Kanada ir Vengrija, nedelsiant apie tokį sprendimą turi informuoti kitas sutarties signatares.

Gavę pranešimą apie kurios nors valstybės planuojamą pasitraukimą iš sutarties depozitarijai, ne anksčiau nei po 30 dienų ir ne vėliau nei po 60 dienų, privalo surengti valstybių signatarių konferenciją, kad įvertintų pasitraukimo padarinius.

Gegužės 21 dieną JAV prezidentas Donaldas Trumpas pareiškė, kad jo šalis traukiasi iš „Atviro dangaus“ sutarties. Pasitraukimo procesas turėtų baigtis po pusmečio.

JAV Valstybės departamentas kaip pagrindines pretenzijas Rusijai dėl „Atviro dangaus“ sutarties laikymosi įvardijo 500 km skrydžių virš Kaliningrado srities atstumo apribojimą, taip pat „atsisakymą leisti žvalgomuosius skrydžius 10 km pločio koridoriuje palei sieną su Pietų Osetija ir Abchazija“.

S. Ryžkovas paaiškino, kad padėtis dėl Sakartvelas separatistinių regionų yra susijusi su skirtingu požiūriu į šių teritorijų statusą. Pagal „Atviro dangaus“ sutartį“ žvalgomieji skrydžiai rengiami „ne arčiau kaip už 10 km nuo [sutartyje] nedalyvaujančios valstybės sienos“.

Rusija Abchaziją ir Pietų Osetiją pripažįsta nepriklausomomis valstybėmis, o JAV ir dauguma kitų šalių – ne.

„Tačiau ir šiuo klausimu Rusijos pusė išreiškė pasiruošimą spręsti padėtį. Siūlome leisti skrydžius 10 km zonoje, jeigu Sakarvelas leis inspektoriams iš Rusijos vykdyti skrydžius virš jo teritorijos. Tačiau oficialusis Tbilisis, palaikomas JAV ir Didžiosios Britanijos, toliau blokuoja Rusijos siūlymą“, – rašo S. Ryžkovas..

Centro vadovas taip pat paminėjo, kad JAV prašė leisti surengti skrydį virš Rusijos rajono, kur tuo metu vyko dideli kariniai mokymai „Centr 2019“, bet Maskva „buvo priversta apriboti amerikiečių žvalgomojo skrydžio antrąją dalį, sutapusią su pratybų aktyviąja faze, kai buvo naudojama kovinė ir transporto aviacija“.

Anot S. Ryžkovo, Rusija taip pat yra pateikusi JAV pretenzijų dėl sutarties sąlygų nesilaikymo, pavyzdžiui, kai Rusijos lėktuvui nebuvo leista praskristi virš JAV teritorijos, kai buvo uždrausta stebėti salų teritorijas arba kai buvo nustatomas režimas, vertęs lėktuvų įgulas dirbti 14–18 valandų.

Vis dėlto pareigūnas išreiškė nuomonę, kad abipusės problemos yra išsprendžiamos. Pasak S. Ryžkovo, JAV pasitraukimo iš „Atviro dangaus“ sutarties tikroji pagrindinė priežastis – „amerikiečių noras užsitikrinti visą kosmoso kontrolę (ryšių, navigacijos, kosminių šiukšlių valdymo, Žemės stebėsenos ir kitas sistemas) ir tuo pačiu ateityje gerai užsidirbti, parduodant atitinkamas medžiagas“, taip pat neleisti inspektuoti Jungtinių Valstijų teritorijų.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(5 žmonės įvertino)
4.2000

Top naujienos

Vilniaus bažnyčioje – siaubingi išpuoliai: prie altoriaus – dar neregėtos orgijos (311)

Vilniaus centre esančioje Dievo Gailestingumo Šventovėje – siaubingi išpuoliai: jau daugiau...

Verslui Vyriausybės užmojai netikėti: kodėl bus galima į parduotuvę, bet ne į lauko kavinę ar sporto klubą (355)

Šalies verslo atstovai sutrikę – Vyriausybės siūlymai griežtinti pandemijos valdymą juos...

Atrankos dugne atsidūrusi ir apie stebuklą prabilusi Palšytė: prieš 2 savaites dar abejojau, ar pavyks taip šokti specialiai Delfi iš Tokijo (102)

Nuo rudenio neviešinta kojos operacija ir pusės metų pasiruošimo stebuklas leido 29 metų Airinei...

Justina Maciūnaitė | D+

NT ekspertai jau dabar gali pasakyti, kokių kainų rinkoje ir kokių būstų galite tikėtis

NT ekspertai sutaria, kad pandemija pakeitė gyventojų įpročius ir požiūrį į būstą. NT...

Kova dėl vietos finale: JAV – Australija gyvai (19)

Ketvirtadienį ryte Tokijo žaidynių pirmame pusfinalyje JAV rinktinė testuoja Australiją,...

Eugenija Grižibauskienė | D+

Top 15. Valymo paslaugas teikiančiose įmonėse – nuo svaiginančių iki vos skurdo ribą perlipančių algų (1)

Naujausiame portalo Delfi reitinge išvysite, kokius gi atlyginimus gauna valymo paslaugas...

Didžiųjų įmonių planai dėl grįžimo į biurus JAV: siaučiant virusui viskas keičiasi (12)

COVID-19 atvejų augimas paskatino JAV darbdavius stabdyti grįžimo į biurus planus ir įvesti...

Policija pradėjo tyrimą dėl grasinimo įvykdyti teroristinį nusikaltimą 12-koje objektų (38)

Lietuvos policija pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl grasinimo įvykdyti teroristinį nusikaltimą...

Roma Macijauskaitė | D+

Londone lietuvės nėrė į grožio verslą: tokios sėkmės nesitikėjome, mus net vadina raganaitėmis

Kiekvieno emigranto istorija vis kitokia. Diana ir Zoja jau gyveno Londone, kai susipažino...

ES ambasadorius: panašu, kad skrydžiai iš Irako į Minską kuriam laikui atšaukiami papildyta 22.23 val. (687)

Europos Sąjungos (ES) ambasadorius Irake Martinas Huthas sako, kad skrydžiai iš šios šalies į...