aA
Rusija apribojo žvalgomuosius skrydžius virš Kaliningrado srities pagal „Atviro dangaus“ sutartį dėl Lenkijos inspektorių veiksmų, sutrikdžiusių oro susisiekimą regione, bet Maskva yra pasiruošusi leistis į kompromisus šioje srityje, penktadienį pareiškė Rusijos nacionalinio branduolinės grėsmės mažinimo centro vadovas Sergejus Ryžkovas.
Kremlius
Kremlius
© Itar-Tass / Scanpix

„Mūsų šalis buvo priversta imtis sutarties leidžiamos priemonės, kai kelios Vakarų šalys, visų pirma Lenkija, savo chaotiškais skrydžiais pagal šią sutartį sudarė sąlygas, dėl kurių tapo būtina ilgam laikui stabdyti visą reguliarų civilį ir komercinį oro eismą regione“, – sakoma S. Ryžkovo straipsnyje, paskelbtame Rusijos gynybos oficialiame leidinyje „Krasnaja zvezda“.

Jis pridūrė, kad vasarį per bendrą JAV, Latvijos ir Lietuvos inspektorių skrydį „Rusijos pusė netrukdė surengti patikrinimo iš oro Kaliningrado, [skrydžio] atstumui nesmarkiai viršijus 500 km parametrą, tuo pačiu patvirtinusi savo pasirengimą ieškoti kompromiso dėl didžiausio skrydžių nuotolio virš šio regiono“.

„Atviro dangaus“ sutartis buvo pasirašyta 1992 metų kovo 24 dieną Helsinkyje. Ją tuomet pasirašė 23 signatarės, Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) narės. Rusija šią sutartį ratifikavo 2001 metų gegužės 26 dieną. Dabar šios sutarties laikosi 34 pasaulio valstybės. Susitarimas leidžia joms vykdyti neginkluotus žvalgybinius skrydžius virš kitų šalių teritorijų.

„Atviro dangaus“ sutarties galiojimas yra neribotas. Bet kuri valstybė turi teisę iš jos pasitraukti, apie savo sprendimą pranešdama ne mažiau nei pusę metų iki pasitraukimo. Sutarties depozitarijai, Kanada ir Vengrija, nedelsiant apie tokį sprendimą turi informuoti kitas sutarties signatares.

Gavę pranešimą apie kurios nors valstybės planuojamą pasitraukimą iš sutarties depozitarijai, ne anksčiau nei po 30 dienų ir ne vėliau nei po 60 dienų, privalo surengti valstybių signatarių konferenciją, kad įvertintų pasitraukimo padarinius.

Gegužės 21 dieną JAV prezidentas Donaldas Trumpas pareiškė, kad jo šalis traukiasi iš „Atviro dangaus“ sutarties. Pasitraukimo procesas turėtų baigtis po pusmečio.

JAV Valstybės departamentas kaip pagrindines pretenzijas Rusijai dėl „Atviro dangaus“ sutarties laikymosi įvardijo 500 km skrydžių virš Kaliningrado srities atstumo apribojimą, taip pat „atsisakymą leisti žvalgomuosius skrydžius 10 km pločio koridoriuje palei sieną su Pietų Osetija ir Abchazija“.

S. Ryžkovas paaiškino, kad padėtis dėl Sakartvelas separatistinių regionų yra susijusi su skirtingu požiūriu į šių teritorijų statusą. Pagal „Atviro dangaus“ sutartį“ žvalgomieji skrydžiai rengiami „ne arčiau kaip už 10 km nuo [sutartyje] nedalyvaujančios valstybės sienos“.

Rusija Abchaziją ir Pietų Osetiją pripažįsta nepriklausomomis valstybėmis, o JAV ir dauguma kitų šalių – ne.

„Tačiau ir šiuo klausimu Rusijos pusė išreiškė pasiruošimą spręsti padėtį. Siūlome leisti skrydžius 10 km zonoje, jeigu Sakarvelas leis inspektoriams iš Rusijos vykdyti skrydžius virš jo teritorijos. Tačiau oficialusis Tbilisis, palaikomas JAV ir Didžiosios Britanijos, toliau blokuoja Rusijos siūlymą“, – rašo S. Ryžkovas..

Centro vadovas taip pat paminėjo, kad JAV prašė leisti surengti skrydį virš Rusijos rajono, kur tuo metu vyko dideli kariniai mokymai „Centr 2019“, bet Maskva „buvo priversta apriboti amerikiečių žvalgomojo skrydžio antrąją dalį, sutapusią su pratybų aktyviąja faze, kai buvo naudojama kovinė ir transporto aviacija“.

Anot S. Ryžkovo, Rusija taip pat yra pateikusi JAV pretenzijų dėl sutarties sąlygų nesilaikymo, pavyzdžiui, kai Rusijos lėktuvui nebuvo leista praskristi virš JAV teritorijos, kai buvo uždrausta stebėti salų teritorijas arba kai buvo nustatomas režimas, vertęs lėktuvų įgulas dirbti 14–18 valandų.

Vis dėlto pareigūnas išreiškė nuomonę, kad abipusės problemos yra išsprendžiamos. Pasak S. Ryžkovo, JAV pasitraukimo iš „Atviro dangaus“ sutarties tikroji pagrindinė priežastis – „amerikiečių noras užsitikrinti visą kosmoso kontrolę (ryšių, navigacijos, kosminių šiukšlių valdymo, Žemės stebėsenos ir kitas sistemas) ir tuo pačiu ateityje gerai užsidirbti, parduodant atitinkamas medžiagas“, taip pat neleisti inspektuoti Jungtinių Valstijų teritorijų.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(5 žmonės įvertino)
4.2000

Top naujienos

Po siaubo daugiabutyje teko skubiai kviesti visas tarnybas: šeima net dabar gyvena baimėje

Šeštadienio vakarą viena kėdainiečių šeima patyrė tikrą siaubą – ruošiantis miegoti...

Algio prostatos vėžys gydymui lengvai nepasidavė: gydytojai jo ligos istoriją vadina išskirtine

Algis Mameniškis džiaugiasi, kad sulaukęs 50-ies metų nusprendė atlikti prostatos specifinio...

Nerijus Povilaitis

Dėl rusų sukurto „technikos stebuklo“ internete pasipylė patyčios (1)

Apsišaukėliškos Donecko „liaudies respublikos“ kariškiai giriasi sukūrę „analogų...

Prieš 28 metus Justina nutraukė nėštumą: niekada nekalbėjau su vyru apie tai, kas įvyko

Justina (vardas pakeistas) prieš 28 metus pasirinko nutraukti nėštumą . Ji jau turėjo vieną...

Delfi Mokslas

Vandenyno gelmėse „Titaniko“ nuolaužas tyrinėję mokslininkai aptiko širdį veriantį radinį: atrodo lyg iš filmo

Mokslininkų komanda „Magellan“, tyrinėjanti nuskendusio „Titaniko“ nuolaužas vandenyno...

„Barcelona“ gali parodyti duris Mirotičiui, bet pasilikti Šarą

„Mirotičius – viena koja nebe „Barcoje“, – skelbia Barselonoje leidžiamas sporto...

Daiva Žeimytė-Bilienė, laida „Iš esmės“, Virginija Spurytė

Kunigą ir prokurorą demaskavęs vaikinas išryškino šokiruojančius dalykus: neabejoja, kad tai ne pabaiga (10)

Dvi iš eilės DELFI paviešintos istorijos, kuriose svarbius vaidmenis vaidina ir dvasininkas, ir...

Kas trečias vairuotojas linkęs prie vairo sėsti išgėręs: ekspertai pabrėžia, kad dėl to yra ir visuomenės kaltės

Apklausos rodo, kad kas trečias vairuotojas yra linkęs sėsti prie vairo net ir tuomet, kai...

Krikštynos, vestuvės ar jubiliejus: kaip rengtis išskirtinėmis progomis, kad nepadarytumėte grubios klaidos

Esate pakviesta į šventę ir nežinote, ką rengtis? O gal pati organizuojate krikštynas kaimo...

Verslas PliusAistė Žebrauskienė

Kaip sumažinti turimų paskolų naštą: paprastas sprendimas padės sutaupyti tūkstančius

Gyventojai, ėmę būsto paskolas prieš kelerius metus, šiuo metu kreipdamiesi į kitus bankus dėl...