Jungtinė malajų nacionalinė organizacija (UMNO) patyrė šokiruojamą pralaimėjimą per praėjusius visuotinius rinkimus 2018 metais, rinkėjams pasipiktinus didžiuliu korupcijos valstybiniame fonde 1MDB skandalu.

Skandalo centre buvęs Najibas Razakas šiuo metu atlieka 12 metų laisvės atėmimo bausmę už korupciją.

Tačiau pernai UMNO sugebėjo sugrįžti į valdžią, pasinaudodama politinėmis vidaus kovomis dviejose Najibą Razaką pakeitusiose vyriausybėse.

Per rinkimus bus kovojama dėl 222 vietų parlamente. Šioje Pietryčių Azijos valstybėje yra 21 mln. įregistruotų rinkėjų.

Naujienų agentūra AFP aptaria penkis svarbius klausimus, susijusius su šiais rinkimais, sušauktais 10 mėnesių pirma laiko.

Ar Najibas išeis į laisvę?

Esama tam tikro susirūpinimo, kad UMNO pergalės atveju Najibas Razakas galėtų išeiti į laisvę, o visi kiti jam reiškiami kaltinimai korupcija galėtų būti panaikinti.

„Jei jie laimės ir suformuos vyriausybę, jų pirmas tikslas bus paleisti Najibą“, – praėjusį mėnesį sakė ekspremjeras Mahathiras Mohamadas.

„Rinkėjai iš esmės spręs, ar Najibas ir partijos UMNO prezidentas Ahmadas Zahidas Hamidi nebus baudžiami pagal jiems pateiktus kriminalinius kaltinimus“, – sakė Bridget Welsh iš Notingamo universiteto Malaizijoje.

Najibui Razakui pateikta dar dešimtys kaltinimų, galinčių nulemti ilgesnius laisvės atėmimo metus.

Opozicijos lyderis Anwaras Ibrahimas ragino rinkėjus „gelbėti šalį nuo nesibaigiančių politinių krizių ir korupcijos“.

Ar Najibas vis dar įtakingas?

Nors yra už grotų, Najibas Razakas vis tiek galėtų paveikti rinkimus.

Jis yra „reikšminga politinė figūra“ ir gali paveikti savo UMNO ištikimus šalininkus bei kitus rinkėjus, nes turi milijonus sekėjų socialinėje žiniasklaidoje, sakė Tasmanijos universiteto ekspertas Jamesas Chinas.

Najibo Razako „Facebook“ puslapis yra aktyvus ir turi maždaug 4,6 mln. sekėjų, įskaitant daug jaunimo.

Kokios pagrindinės problemos?

Kova su korupcija ir augančios pragyvenimo išlaidos yra tarp svarbiausių rinkimų kampanijos klausimų.

Keli UMNO lyderiai, tarp jų Ahmadas Zahidas Hamidi, yra kaltinami korupcija ir jų kritikai nuogąstauja, kad partijos pergalės atveju šie kaltinimai gali būti panaikinti.

Prieš rinkimus opozicijos lyderis Anwaras Ibrahimas smerkė UMNO dėl jai „būdingos korupcijos ir piktnaudžiavimo valdžia“.

Malaiziečiai, kaip ir daugelis žmonių visame pasaulyje, taip pat savo kailiu pajuto smarkiai išaugusias pragyvenimo išlaidas, ypač maisto kainas.

Praėjusį mėnesį vyriausybė pristatė populistinį biudžetą, numatantį didžiules pinigines išmokas.

„Kylant JAV doleriui ir esant mažai ringito vertei visi žino, jog ir taip skaudžios pragyvenimo išlaidos kitais metais pašėlusiai augs“, – sakė analitikas J. Chinas.

Kodėl pirmalaikiai rinkimai?

Spėliota, jog premjerą Ismailą Sabri Yaakobą viena UMNO frakcija spaudė sušaukti pirmalaikius rinkimus, kad būtų gautas tvirtas mandatas ir užkirstas kelias partijos narių baudžiamajam persekiojimui dėl korupcijos.

„Leiskite man pasakyti kiek įmanoma mandagiau: šalies gerovė niekada nebuvo pagrindinis UMNO politinis rūpestis“, – sakė strateginių studijų centro „Pacific Research Center of Malaysia“ patarėjas Oh Ei Sunas.

Kaip dėl musonų?

UMNO lyderiai yra įsitikinę, kad per pirmalaikius rinkimus gaus tvirtesnį mandatą, bet kritikai sako, kad rinkimai galėtų atitraukti vyriausybės dėmesį nuo šiam sezonui būdingų musoninių liūčių, šalies rytuose nulemiančių didelius potvynius.

Smarkios liūtys jau pradeda veikti kai kurias Malaizijos dalis. Savaitgalį prieš rinkimus tūkstančiai žmonių buvo evakuota į laikinas prieglaudas, o tai sukėlė susirūpinimą dėl galimo poveikio rinkėjų aktyvumui ir saugumui.

Pernai šalis patyrė didžiausius per visą istoriją potvynius; jų metu žuvo per 50 žmonių, tūkstančiai gyventojų turėjo palikti savo namus.

Šaltinis
Temos
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją