M.Chodorkovskio įkalinimas daugelio vertinamas kaip bausmė už iššūkį, mestą prezidento Vladimiro Putino valdymui. Verslininko areštas ir vėlesnis jo naftos bendrovės „Jukos“ išardymas pasiuntė perspėjantį signalą kitiems politinių ambicijų turintiems magnatams ir leido V.Putinui įtvirtinti savo valdžią bei padidinti valstybės kontrolę šalies energetikos sektoriuje.

Buvęs turtingiausias Rusijoje žmogus buvo suimtas 2003 metų spalio 25-ąją, kai kaukėti specialiųjų pajėgų nariai įsiveržė į jo lėktuvą viename Sibiro oro uoste. M.Chodorkovskis vėliau buvo nuteistas už mokesčių vengimą ir pasiųstas aštuoneriems metams už grotų.

2010 metais M.Chodorkovskiui buvo skirta dar viena laisvės atėmimo bausmė – už savo paties bendrovės „Jukos“ turto grobstymą. Tas nuosprendis daugelio buvo interpretuojamas kaip priemonė laikyti verslininką kalėjime, kol V.Putinas užsitikrino trečią prezidento kadenciją.

Numatoma, kad M.Chodorkovskis bus paleistas 2014-ųjų rugpjūtį, o jo verslo partneris Platonas Lebedevas, kuris buvo suimtas keliais mėnesiais vėliau, turėtų išeiti į laisvę ateinančią gegužę. Tačiau jų šalininkai baiminasi, kad tyrėjai ruošia naujus kaltinimu, kad jiedu ilgiau liktų už grotų.

Šių metų gegužę vienas garsus liberalių pažiūrų ekonomistas pabėgo iš Rusijos, sakydamas, kad nori išvengti spaudimo, patiriamo dėl jo paskelbtos nepriklausomos ataskaitos, kritikuojančios 2010 metais priimtą nutartį M.Chodorkovskio byloje. Tačiau tyrėjai teigė, kad tos ataskaitos autoriai įsivėlę į interesų konfliktą, nes anksčiau yra gavę pinigų iš M.Chodorkovskio.

Anksčiau šią savaitę duodamas interviu naujienų agentūrai AP Niujorke, M.Chodorkovskio sūnus Pavelas Chodorkovskis sakė, kad jo tėvas stengiasi negalvoti, kada bus paleistas.

„Jis stengiasi negalvoti apie kokią nors paleidimo galimybę ir neketina per daug sukti sau galvos, kas bus toliau, nes, kaip galite suprasti, žmogaus, praleidusio kalėjime 10 metų, nervai tampomi, mėginant žvelgti į priekį, į kokią nors konkrečią datą – nes ta data anksčiau jau buvo pakeista“, – sakė verslininko sūnus.

Kai M.Chodorkovskis buvo suimtas, jo turtas buvo vertinamas apie 15 mlrd. JAV dolerių, todėl jis laikytas turtingiausiu žmogumi Rusijoje. Per V.Putino pirmąją kadenciją Kremliuje M.Chodorkovskis metė iššūkį jo valdymui, finansuodamas opozicijos partijas, taip pat, kaip manoma, turėjo asmeninių politinių ambicijų.

Jo veiksmai kirtosi su nerašytu susitarimu tarp V.Putino ir Rusijos verslo oligarchų, pagal kurį vyriausybė nesiimdavo tirti privatizacijos procesų, sukrovusių tiems verslininkams milžiniškus turtus per kelerius metus po Sovietų Sąjungos subyrėjimo – su sąlyga, kad jie nesikiš į politiką.

Nors spaudimas M.Chodorkovskiui didėjo kelis mėnesius prieš jo areštą, sprendimas jį suimti buvo labai netikėtas daugeliui, įskaitant patį magnatą.

Anksčiau šiais metais per vieną interviu paklaustas, ką būtų padaręs, jeigu būtų iš anksto žinojęs, kad praleis dešimtmetį kalėjime, M.Chodorkovskis atsakė: „Bijau, kad būčiau nusišovęs. Anuo metu dabartinė mano patirtis man būtų buvusi didelis sukrėtimas.“

M.Chodorkovskio bendrovė, kuri iki jo arešto buvo didžiausia Rusijos naftos kompanija, itin dominusi investuotojus, buvo parduota dalimis, o jos pelningiausi objektai atsidūrė valstybinės bendrovės „Rosneft“ rankose.

M.Chodorkovskio advokatas Vadimas Kliuvgantas sakė, kad jo areštas tapo tragedija verslininko šeimai, tačiau taip pat „sugriovė daugelio toje bendrovėje dirbusių žmonių gyvenimus“.

„Akivaizdu, koks buvo svarbiausias jo arešto tikslas – arba bent jau vienas svarbiausių tikslų: palaužti jį, priversti jį daryti viską, ko nori jie, – teisininkas sakė AP. – Tačiau jiems nepavyko... Jo dvasia nepalaužta.“