aA
Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda pirmadienį atsisakė siekio suteikti sau daugiau galių teismų sistemoje, Europos Sąjungai pagrasinus, kad dėl šalies vykdomos teismų reformos, keliančios grėsmę įstatymų viršenybės principui, Varšuvai gresia precedento neturinčios sankcijos.
Andrzej Duda
© Reuters/Scanpix

Pirmadienio rytą prezidentas pristatė savo sugalvotas įstatymų projektų pataisas ir pasiūlė keisti Konstituciją. Visgi keliomis valandomis vėliau jis savo pasiūlymą atsiėmė, nes įstatymų leidėjai jį perspėjo, kad parlamentas šio pasiūlymo neparems.

„Neįmanoma, kad tokioms pataisoms būtų pritarta“, – pareiškė jis per televiziją.

A. Duda taip pat siūlė, kad mažiausiai 60 proc. įstatymų leidėjų turėtų išrinkti teismų kontrolės tarybos narius, kad nė viena partija, įskaitant ir valdančiąją „Teisė ir teisingumas“ (PiS), negalėtų dominuoti.

Jei per du mėnesius parlamentas dėl to nesusitartų, prezidentas turėtų teisę pats išrinkti teismų kontrolės tarybos narius.

Tačiau vyriausybei ir parlamento opozicijai pareiškus, kad tokia nuostata prieštarautų Konstitucijai, A. Duda pasiūlė atitinkamai pakeisti pagrindinį šalies įstatymą.

Visgi, nesulaukęs valdžios pareigūnų pritarimo, prezidentas tokio pasiūlymo atsisakė.

Be kita ko, Lenkijos vadovas siūlė keisti ir Aukščiausiojo Teismo įstatymą; jo pasiūlytose pataisose teigiama, kad prezidentas galėtų nuspręsti, kuriems teisėjams, vyresniems nei 65 metai, leisti likti savo pareigose, o kurie turėtų trauktis į pensiją.

Liepą prezidentas daugelį nustebino: jis vetavo du įstatymų projektus – iš jų vieną, turėjusį sustiprinti Aukščiausiojo Teismo politinę kontrolę, ir kitą, kuriuo parlamentui turėjo būti leista parinkti teismų nepriklausomumą užtikrinančios institucijos narius.

Šiuos planuotos reformos Lenkijoje provokavo masinius gatvių protestus ir privertė šalies nepriklausomybės simboliu laikomą Lechą Walesą išreikšti susirūpinimą, ar jo šalis išliks Europos Sąjungos nare.

Briuselio nuomone, tos reformos kelia „sisteminę grėsmę“ įstatymų viršenybei.

Europos Komisija (EK) dėl tokių reformų yra pasiruošusi inicijuoti procedūrą pagal ES sutarties 7-ąjį straipsnį. Šiame straipsnyje numatytas dar niekada nenaudotas Bendrijos procesas, vadinamasis „branduolinis variantas“, leidžiantis įšaldyti šalies teisę balsuoti per ES ministrų susitikimus.

Po 28 ES narių Europos reikalų ministrų susitikimo Briuselyje EK vicepirmininkas Fransas Timmermansas pareiškė, kad Bendrija yra vieningai nusiteikusi šiuo klausimu.

„Kiti nuogąstavimai“

„Labai atidžiai išnagrinėsime tas įstatymų pataisas, šįryt paskelbtas prezidento A.Dudos; pateiksime savo komentarus, kai tik jas išanalizuosime“, – teigė F. Timmermansas.

„Tačiau be šių dviejų projektų nuogąstaujame ir dėl kitų dalykų... Mums dar reikia daug nuveikti, kad galėtume pasakyti, jog problema jau išspręsta“, – pridūrė jis.

Pasak jo, susirūpinimas dėl Lenkijos užčiuopė pačią ES, kaip organizacijos, veiklos esmę, „nes jei gerai neveikia teisinės valstybės principas, gerai negali veikti ir vidinė rinka“.

F. Timmermansas, Europos Komisijos vadovo Jeano-Claude'o Junckerio dešinioji ranka, jau daug mėnesių vadovauja pastangoms priversti Lenkiją laikytis ES demokratijos standartų.

Liepos mėnesį F. Timmermansas perspėjo, kad Komisija yra pasiruošusi inicijuoti procedūrą pagal ES sutarties 7-ąjį straipsnį, jeigu pagal naujai priimtą savo teismų reformos įstatymą Varšuva atleis Aukščiausiojo Teismo teisėjus.

EK gali pradėti procedūrą pagal 7-ąjį straipsnį, jeigu manoma, kad viena iš ES valstybių kelia sisteminę grėsmę įstatymų viršenybei. Šiai procedūrai reikalingas daugumos ES narių pritarimas.

Tačiau konkrečioms sankcijoms prieš Lenkiją turėtų pritarti visos likusios Bendrijos narės, o Budapeštas, kuriam Briuselis taip pat turi priekaištų dėl demokratijos normų, jau pagrasino tokias priemones vetuoti.

Varšuva ir Briuselis pastaruoju metu nesutaria dėl ištisos virtinės klausimų.

Lenkijos vyriausybė atsisako paklusti Europos Teisingumo Teismo įsakymui nedelsiant stabdyti medžių kirtimą Belovežo girioje, Europos paskutinėje pirmykštėje girioje.

Tuo tarpu kovą Varšuva bandė sukliudyti perrinkti į Europos Vadovų Tarybos pirmininko postą Donaldą Tuską, buvusį Lenkijos premjerą, kuris yra PiS lyderio Jaroslawo Kaczynskio konkurentas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Klastinga priklausomybė gali pasiglemžti net ir stipriausius: kad tai paveldima, žino ne visi (1)

Moksliškai įrodyta, kad priklausomybė alkoholiui gali būti perduodama genetiškai. Visgi,...

Pranckietis: man ir buvo, ir yra gėda (80)

Geriems įstatymams priimti arba geram keliui išlyginti reikalingas buldozeris, paklaustas, kaip...

Iki galutinio breksito termino liko 4 mėnesiai: ką tai reikš lietuviams (110)

Antradienio vakarą pranešta, kad Jungtinė Karalystė ir Europos Sąjunga pasiekė susitarimą...

Kaune per tris valandas trukusį posėdį nuspręsta: vaikas grąžinamas šeimai atnaujinta (375)

Per beveik tris valandas trukusį posėdį nuspręsta, kad vaikas gali būti grąžintas į šeimą....

Kad ištiko infarktas, galite sužinoti atsitiktinai: kada reikėtų sunerimti? (13)

Būna atvejų, kai padarę kardiogramą paaiškėja, kad infarktas jau įvykęs, bet pacientas net...

Pakeitusi mitybą sulieknėjo ir sulaukė stulbinančio poveikio odai: tarsi 15 metų atsukau laiką pasidalijo esminėmis taisyklėmis  (3)

Bernadette Fisers grožio industrijoje dirbo daugiau nei dvidešimt metų, tačiau tai nepadėjo jai...

Mantas Stonkus sukūrė internautus prajuokinusią Karolinos Meschino parodiją: nežinau, ar užgavau kažką (15)

Aktoriaus Manto Stonkaus meistriškumu niekas neabejoja, tačiau jo sukurta socialinių tinklų...

Paliko traktorių judriausioje Vilniaus gatvėje, bet policija paaiškino – viskas pagal taisykles (80)

Ne vienas vairuotojas, pirmadienio vakarą važiavęs Vilniaus Tūkstantmečio gatve, galėjo tik...

„Air France“ lėktuvo keleiviai kelias dienas užstrigo Sibire: situacija priminė tragikomediją (38)

Sibire kelioms dienoms įstrigo keleivinis lėktuvas. Sekmadienį skrydžių bendrovės „ Air France...

Į aukščiausią krioklį Baltijos šalyse veda nauji laiptai: nuo jų atsiveria nenusakomo grožio vaizdai (16)

Po aštuonerių metų pertraukos vėl bus galima laiptais užkopti iki aukščiausio Baltijos šalyse...