aA
Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda pirmadienį atsisakė siekio suteikti sau daugiau galių teismų sistemoje, Europos Sąjungai pagrasinus, kad dėl šalies vykdomos teismų reformos, keliančios grėsmę įstatymų viršenybės principui, Varšuvai gresia precedento neturinčios sankcijos.
Andrzej Duda
© Reuters/Scanpix

Pirmadienio rytą prezidentas pristatė savo sugalvotas įstatymų projektų pataisas ir pasiūlė keisti Konstituciją. Visgi keliomis valandomis vėliau jis savo pasiūlymą atsiėmė, nes įstatymų leidėjai jį perspėjo, kad parlamentas šio pasiūlymo neparems.

„Neįmanoma, kad tokioms pataisoms būtų pritarta“, – pareiškė jis per televiziją.

A. Duda taip pat siūlė, kad mažiausiai 60 proc. įstatymų leidėjų turėtų išrinkti teismų kontrolės tarybos narius, kad nė viena partija, įskaitant ir valdančiąją „Teisė ir teisingumas“ (PiS), negalėtų dominuoti.

Jei per du mėnesius parlamentas dėl to nesusitartų, prezidentas turėtų teisę pats išrinkti teismų kontrolės tarybos narius.

Tačiau vyriausybei ir parlamento opozicijai pareiškus, kad tokia nuostata prieštarautų Konstitucijai, A. Duda pasiūlė atitinkamai pakeisti pagrindinį šalies įstatymą.

Visgi, nesulaukęs valdžios pareigūnų pritarimo, prezidentas tokio pasiūlymo atsisakė.

Be kita ko, Lenkijos vadovas siūlė keisti ir Aukščiausiojo Teismo įstatymą; jo pasiūlytose pataisose teigiama, kad prezidentas galėtų nuspręsti, kuriems teisėjams, vyresniems nei 65 metai, leisti likti savo pareigose, o kurie turėtų trauktis į pensiją.

Liepą prezidentas daugelį nustebino: jis vetavo du įstatymų projektus – iš jų vieną, turėjusį sustiprinti Aukščiausiojo Teismo politinę kontrolę, ir kitą, kuriuo parlamentui turėjo būti leista parinkti teismų nepriklausomumą užtikrinančios institucijos narius.

Šiuos planuotos reformos Lenkijoje provokavo masinius gatvių protestus ir privertė šalies nepriklausomybės simboliu laikomą Lechą Walesą išreikšti susirūpinimą, ar jo šalis išliks Europos Sąjungos nare.

Briuselio nuomone, tos reformos kelia „sisteminę grėsmę“ įstatymų viršenybei.

Europos Komisija (EK) dėl tokių reformų yra pasiruošusi inicijuoti procedūrą pagal ES sutarties 7-ąjį straipsnį. Šiame straipsnyje numatytas dar niekada nenaudotas Bendrijos procesas, vadinamasis „branduolinis variantas“, leidžiantis įšaldyti šalies teisę balsuoti per ES ministrų susitikimus.

Po 28 ES narių Europos reikalų ministrų susitikimo Briuselyje EK vicepirmininkas Fransas Timmermansas pareiškė, kad Bendrija yra vieningai nusiteikusi šiuo klausimu.

„Kiti nuogąstavimai“

„Labai atidžiai išnagrinėsime tas įstatymų pataisas, šįryt paskelbtas prezidento A.Dudos; pateiksime savo komentarus, kai tik jas išanalizuosime“, – teigė F. Timmermansas.

„Tačiau be šių dviejų projektų nuogąstaujame ir dėl kitų dalykų... Mums dar reikia daug nuveikti, kad galėtume pasakyti, jog problema jau išspręsta“, – pridūrė jis.

Pasak jo, susirūpinimas dėl Lenkijos užčiuopė pačią ES, kaip organizacijos, veiklos esmę, „nes jei gerai neveikia teisinės valstybės principas, gerai negali veikti ir vidinė rinka“.

F. Timmermansas, Europos Komisijos vadovo Jeano-Claude'o Junckerio dešinioji ranka, jau daug mėnesių vadovauja pastangoms priversti Lenkiją laikytis ES demokratijos standartų.

Liepos mėnesį F. Timmermansas perspėjo, kad Komisija yra pasiruošusi inicijuoti procedūrą pagal ES sutarties 7-ąjį straipsnį, jeigu pagal naujai priimtą savo teismų reformos įstatymą Varšuva atleis Aukščiausiojo Teismo teisėjus.

EK gali pradėti procedūrą pagal 7-ąjį straipsnį, jeigu manoma, kad viena iš ES valstybių kelia sisteminę grėsmę įstatymų viršenybei. Šiai procedūrai reikalingas daugumos ES narių pritarimas.

Tačiau konkrečioms sankcijoms prieš Lenkiją turėtų pritarti visos likusios Bendrijos narės, o Budapeštas, kuriam Briuselis taip pat turi priekaištų dėl demokratijos normų, jau pagrasino tokias priemones vetuoti.

Varšuva ir Briuselis pastaruoju metu nesutaria dėl ištisos virtinės klausimų.

Lenkijos vyriausybė atsisako paklusti Europos Teisingumo Teismo įsakymui nedelsiant stabdyti medžių kirtimą Belovežo girioje, Europos paskutinėje pirmykštėje girioje.

Tuo tarpu kovą Varšuva bandė sukliudyti perrinkti į Europos Vadovų Tarybos pirmininko postą Donaldą Tuską, buvusį Lenkijos premjerą, kuris yra PiS lyderio Jaroslawo Kaczynskio konkurentas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Rusijos scenarijus 2050-iesiems: Kremlius prognozuoja neišvengiamą karą su Vakarais (125)

Susiskaldžiusi Europa , stagnuojančios JAV ir drąsus daugiapolis pasaulis, kuriame Kremlius...

Lietuva užsienio akimis: darbuotojai emigruoja, bet pensininkai lieka

Kad nepatirtų ekonominio nuosmukio, rytinėms ES narėms teks susigrąžinti išvykusius darbuotojus...

Rimvydas Valatka. Išgirsti popiežių Pranciškų pavergto proto šalyje (68)

Kodėl pavergto proto? Juk popiežius Pranciškus aiškiai pasakė, kad „ši tauta iš tiesų...

Baigėsi popiežiaus vizitas Lietuvoje: miniai žmonių – išskirtinis gestas linkėjo tapti vilties švyturiu, atnaujinta 19.00 (1257)

Popiežius Pranciškus sako, kad skaudžią istoriją išgyvenusi Lietuva gali tapti vilties švyturiu...

Sąvartyno gyventojų kasdienybė už 120 eurų: mes nieko nebijome ir jaučiamės kaip viršininkai (89)

Daugiau kaip 20 metų sąvartyne gyvenantys Laima ir Pavelas nesiskundžia: per mėnesį kiekvienas...

Bendžius žaidė kaip rinktinėje – „Rytas“ galingai startavo LKL „Neptūnas“ įmetė 100 taškų (38)

LKL vicečempionas Vilniaus „Rytas“ sekmadienį galingai pradėjo naująjį sezoną ir namuose...

Popiežius Pranciškus Lietuvoje – istorinio vizito akimirkos (10)

Popiežius Pranciškus baigė oficialią savo istorinio vizito Lietuvoje dalį, o rytoj keliaus...

Landsbergis įvertino popiežiaus vizitą: dabar mes turime ir draugą (49)

Sekmadienio vakarą popiežius nacių aukas pagerbė tylia malda buvusiame Vilniaus gete, o sovietų...

Pasiaukojimas dėl meno: įspūdingiausi aktorių pokyčiai dėl vaidmens sukels įspūdį net skeptikams (1)

Aktorių darbas – argi jis sudėtingas? Dauguma mūsų turbūt nekart svajojo apie vaidmenį kine...

Antroji popiežiaus diena: penkios įsimintiniausios citatos (1)

Popiežius Pranciškus sekmadienį aukojo šv. Mišias Kauno Santakos parke , susitiko su kunigais...