Vizitą Londone pradėjusi Lenkijos premjerė Beata Szydlo pirmadienį paragino siekti „kompromiso“ dėl „Brexit“ ir pridūrė, kad europiečiai Jungtinėje Karalystėje ir britai Europoje neturėtų „jaustis kaip įkaitai“.
Beata Szydlo
© AFP/Scanpix

Birželį Britanijos rinkėjų referendume netikėtai priimtas sprendimas trauktis iš Bendrijos sukėlė nuogąstavimų maždaug 800 tūkst. Jungtinėje Karalystėje gyvenančių lenkų, ypač kai po balsavimo pasipylė virtinė ksenofobinių išpuolių.

B. Szydlo pažadėjo, kad Lenkija bus „konstruktyvi partnerė“ per nelengvas derybas, kurių metu bus derinamos Britanijos „skyrybų“ su ES sąlygos. Vis dėlto ji pabrėžė, kad Londonas privalo aiškiai išdėstyti savo viziją apie šalies ateitį po „Brexit“.

„Mums reikia gero kompromiso, kuris suteiks abiem mūsų šalims geriausių galimybių bendradarbiauti ekonomikos ir saugumo srityse“, – rašoma Lenkijos premjerės straipsnyje, pirmadienį paskelbtame dienraščio „The Daily Telegraph“.

„Tačiau iniciatyva apibrėžti Britanijos ambicijas ir lūkesčius, koks turėtų būti ateities bendradarbiavimo su ES lygis, turi kilti iš Londono“, – pridūrė ji.

Praėjus penkiems mėnesiams po „Brexit“ referendumo B.Szydlo spaudė Londoną per derybas nenaudoti kaip kozirio imigrantų, tarp jų Britanijoje gyvenančių lenkų, klausimo.

„Viena aišku: milijonai JK piliečių, gyvenančių ES, ir milijonai ES-27 piliečių, gyvenančių Jungtinėje Karalystėje, neturėtų būti verčiami jaustis įkaitais, – rašo ji. – Tai reiškia, kad turime užtikrinti ... jų teisę reziduoti.“

Raginimas nusiraminti

B. Szydlo komentarai buvo paskelbti prieš svarbų abiejų šalių vyriausybių delegatų susitikimą. Prognozuojama, kad per jį dėmesys bus sutelktas į gynybos politiką – pavyzdžiui, 150 britų karių dislokavimą Lenkijos šiaurės rytuose. Taip pat turėtų būti aptarti užsienio politikos klausimai, tarp jų dėl Rusijos veiksmų Ukrainoje ir Sirijoje.

Prieš šį susitikimą Britanijos premjerė Theresa May gyrė lenkų bendruomenės indėlį jos šalyje.

„Esu užsibrėžusi, kad „Brexit“ ne susilpnintų mūsų ryšį su Lenkija, o veikiau veiktų kaip katalizatorius jiems sustiprinti“, – sakoma jos pranešime.

„Šiandienos susitikimas nepalieka abejonių, koks bendras pagrindas mus sieja, kokią svarbą skiriame mūsų dvišaliams santykiams ir kokių privalumų jie teikia“, – pridūrė Th.May.

Britanijos vyriausybės vadovė pakartojo liekanti įsipareigojusi Europai, nors rinkėjai nubalsavo pasitraukti iš ES. Th.May anksčiau paskelbė, kad „Brexit“ procesas bus oficialiai inicijuotas iki ateinančių metų kovo pabaigos.

Ji žadėjo suvaržyti imigraciją iš Bendrijos šalių ir sakė, kad JK požiūris į šiuo metu Britanijoje gyvenančius ES piliečius priklausys nuo derybų su Briuseliu, kai bus sprendžiama dėl užsienyje gyvenančių britų padėties.

Jungtinėje Karalystėje lenkai sudaro vieną didžiausių mažumų grupių. Lenkija laikosi atsargaus požiūrio į „Brexit“, o praeitą savaitę šalies prezidentas Andrzejus Duda (Andžejus Duda) ragino politikus švelninti retoriką.

„Siūlau stiklinę šalto vandens emocijoms atvėsinti, kad galiausiai nepaaiškėtų, jog pralaimime visi – ir ES, ir Jungtinė Karalystė“ – sakė Lenkijos vadovas interviu naujienų agentūrai „Bloomberg“.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

A. Tapinas. Skudurinio dizainerio šou (3)

Ne vienu savo triukšmą sukėlusiu pasisakymu pagarsėjęs mūsų mados korifėjus Juozas...

Atleidžiama A. Vaitkunskienė: įtaka merui buvo per stipri (133)

Trečiadienį Vilniaus miesto tarybos posėdyje bus sprendžiama, ar atleisti Almą Vaitkunskienę...

„Regitra“ keičia su valstybiniais numeriais susijusias taisykles (24)

Lapkričio 1 d. keičiasi valstybinio numerio sudarymo, rezervavimo ir skyrimo registruojamoms...

Gedintis Č. Juršėnas: netekau atramos (3)

Vėlų pirmadienio vakarą mirė signataro Česlovo Juršėno žmona Jadvyga. Velionei ėjo 81-mi.

Lietuvos bankas įspėja: rizika nudegti perkant NT paaugo (1)

Karštos diskusijos apie butų nuomą, jos kainas ir iš nuomos galimą uždirbti pelną pastaruosius...

V. Putinas prakalbo apie ginklą, žiauresnį už atominę bombą (195)

Genetiškai modifikuoti superkariai, pavojingesni už atominę bombą, neilgai trukus gali tapti...

Orai: vairuotojų laukia iššūkiai (16)

Antradienis bus sausesnis, debesų gretos praretės. Trečiadienį šalį pasieks krituliai, vietomis...

Vaistai nuo šakelės – gydo „moteriškas“ ligas, reguliuoja virškinimą, apsaugo širdį (8)

Ne veltui sakoma, jog gamtoje atsitiktinumų nebūna. Štai, pavyzdžiui, putino uogos sunoksta kaip...

Be J. Valančiūno likęs „Raptors“ San Antonijuje suprato tikrąją lietuvio vertę (15)

Nuolat daugybę kritikos sulaukdavęs ir vis ganduose dėl galimų mainų atsidurdavęs Jonas...