Lenkijos prokurorai pirmadienį pareiškė, kad 2010 metų prezidentinio lėktuvo katastrofos Rusijoje nauja analizė rodo, jog du rusų oro dispečeriai ir skrydžių valdymo bokšte buvęs trečias asmuo „sąmoningai prisidėjo“ prie tos avarijos.
© AP/Scanpix

Nacionalinės prokuratūros pareigūnas Marekas Kuczynskis per spaudos konferenciją sakė, kad nėra „jokių abejonių“, jog viena katastrofos priežasčių buvo skrydžių valdymo centre dirbusių žmonių elgesys, bet oficialūs kaltinimai kol kas nepareikšti.

M. Kuczynskis ir kiti tyrėjai sakė norintys apklausti tris Rusijos piliečius, bet kol kas negalintys atskleisti detalių apie turimus įrodymus.

Konservatyvi Lenkijos „Įstatymo ir teisingumo“ (PiS) partijos vyriausybė yra įsitikinusi, kad ši nelaimė nebuvo atsitiktinė, todėl atlieka naują šios katastrofos tyrimą. Anksčiau lenkų ir rusų ekspertai priėjo išvados, kad lėktuvas sudužo dėl žmogaus klaidos ir nepalankių orų.

Naujas turimų įrodymų tyrimas, per kurį iš naujo analizuojami pilotų ir skrydžių valdymo bokšto pokalbiai, „leido prokurorams suformuluoti naujus kaltinimus dviems oro dispečeriams, kurie yra Rusijos piliečiai, taip pat trečiam tuo metu bokšte buvusiam asmeniui“, – nurodė Lenkijos generalinio prokuroro pavaduotojas Marekas Pasionekas.

Pasak jo, šie asmenys yra kalti „sąmoningai sukėlę katastrofą..., per kurią žuvo daugybė žmonių“. Tuo metu Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas nedelsiant pareiškė, kad jis „negali sutikti su tokiais pareiškimais“.

„Jūs žinote, kad Rusija taip pat atlieka tyrimą. Šios tragedijos, katastrofos aplinkybės jau buvo gerai išaiškintos ir ištirtos“, – sakė jis žurnalistams.

Per 2010 metų balandžio 10-ąją per lėktuvo katastrofą netoli Smolensko žuvo tuometis Lenkijos prezidentas Lechas Kaczynskis – dabartinio PiS lyderio Jaroslawo Kaczynskio brolis dvynys – ir 95 kiti valstybinės delegacijos nariai, tarp jų buvo aukšto rango pareigūnų ir kariuomenės vadų.

Lenkijos prokurorai 2015 metais jau pateikė kaltinimus dviems rusų skrydžių kontrolieriams – vienas jų kaltinamas buvęs „tiesiogiai atsakingas dėl pavojaus oro eismui sukėlimo“, o kitas – „netyčia sukėlęs oro eismo katastrofą“.

Pirmadienį prokurorai pridūrė, kad sudužusio lėktuvo dalys kitą mėnesį bus išsiųstas į keturias užsienio laboratorijas, kuriose bus ieškoma sprogmenų pėdsakų.

Lenkijos teismo medicinos ekspertai taip pat ekshumuoja katastrofos aukų palaikus, siekdami nustatyti jų mirties priežastis.

Varšuva ne kartą prašė Maskvos perduoti jai lėktuvo liekanas, tačiau Rusija atsisako tai padaryti tol, kol nebaigė savo tyrimo.

Praėjusį mėnesį gynybos ministras Antoni Macierewiczius, kuris yra įsitikinęs, kad katastrofa buvo lenkų ir rusų pareigūnų sąmokslo rezultatas, apkaltino Europos Vadovų Tarybos pirmininką Donaldą Tuską „diplomatine išdavyste“, kai buvo atliekamas ankstesnis tyrimas dėl prezidento lėktuvo katastrofos.

Tuo lėktuvu Lenkijos delegacija vyko į apeigas netoli Smolensko esančiame Katynės miške, kur 1940 metais sovietų slaptoji policija išžudė tūkstančius lenkų armijos karininkų. Savo atsakomybę už tas žudynes Kremlius neigė iki 1990 metų.

BNS
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: iš šaltesnių orų gniaužtų pavyks ištrūkti, tačiau yra vienas bet (3)

Savaitės pradžioje vyraus šaltoki orai , krituliai numatomi tik kai kur. Visgi, antroje savaitės...

Orlaivio kapitonas: skrydžio metu sudėtingiausi du dalykai (74)

Nestandartinės situacijos dėl oro ar techninių nesklandumų skrydžio metu pilotui nekelia baimės,...

Lietuvoje buriasi nauja grupuotė: mato kyšančias Kremliaus ausis (1283)

Pogrindyje tūnojusi Lietuvos radikalų fašistų grupelė lenda į viešumą. Šalies didmiesčiuose...

Poros, kurių galėjo ir nebūti: dabar darnūs santykiai kadaise buvo subyrėję (1)

Daug kas mano, kad visos garsenybių poros išgyveno romanus tarsi iš pasakos. Tačiau daugelis jų...

R. Valatka. Partinė, valstybinė ir emigrantų šizofrenija darkosi laisvai (252)

Socialdemokratai turi naują baltą pūkuotą partijos Pirmininką. Bet nebeturi frakcijos Seime....

Kodėl mokslininkai taip ilgai nesuprato, iš kur atsiranda vaikai? (80)

Iki 1875 m. niekas visame pasaulyje nežinojo, kaip atsiranda vaikai. Nežinojo nei eiliniai žmonės,...

V. Jurgutis: visi savanoriškai apsidalinome atleidimo lapeliais (18)

Liberalų sąjūdį ir toliau krečia krizė. Prieš dvi dienas iš partijos pirmininko pareigų...

5 daiktai, į kuriuos turėtų investuoti kiekviena vyresnė nei 40 metų moteris (55)

Sulaukusi tokio amžiaus, kiekviena moteris jau turi savo stilių ir gali tiksliai pasakyti, kas jai...

Unikalų namą Rusnėje nugriovė tam, kad sukūrentų. Bažnyčios plytas siūlyta parduoti (137)

Rusnėje neseniai buvo nugriautas Darbo partijos nario, Šilutės verslininko Sauliaus...

10 šiurpiausių Anglijos pilių, kuriose vaidenasi (17)

Bolsoverio pilis Derbišyre, kurioje, kalbama, pasirodo vaiduoklis berniukas ir slapčia ima...