aA
Susitikimo su JAV valstybės sekretoriumi Mike'u Pompeo pradžioje Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas įspėjo, kad nepasitikėjimas tarp JAV ir Rusijos kenkia abiem pusėms, ir pridūrė, kad metas Maskvai ir Vašingtonui atkurti pasitikėjimą ir rasti būdą, kaip konstruktyviai dirbti kartu.
Mike'as Pompeo, Sergėjus Lavrovas
© Sputnik / Scanpix

Savo ruožtu M. Pompeo sakė, kad JAV prezidentas Donaldas Trumpas nori rasti būdų bendradarbiauti su Maskva ir yra „įsipareigojęs“ gerinti JAV santykius su Rusija.

„Esu čia šiandien todėl, kad prezidentas Donaldas Trumpas yra įsipareigojęs gerinti šiuos santykius“, - susitikimo su S. Lavrovu pradžioje teigė M. Pompeo.

JAV valstybės sekretorius M. Pompeo pridūrė, kad Vašingtonas ir Maskva nėra priešai visais klausimais ir, nors šalys gali sutarti ne visais klausimais, yra erdvės bendradarbiavimui. M. Pompeo įvardijo kovą su terorizmu ir kovą prieš branduolinio ginklo platinimą kaip dvi sritis, kur Maskva ir Vašingtonas galėtų rasti bendrą požiūrį.

JAV valstybės sekretorius M. Pompeo antradienį atvyko į Sočį susitikti su S. Lavrovu ir prezidentu Vladimiru Putinu.

JAV ir Rusijos santykius aptemdė kaltinimai, kad Rusija bandė kištis į 2016 metais vykusius JAV prezidento rinkimus bei nuomonių skirtumai dėl padėties Venesueloje, Irane, Sirijoje ir Ukrainoje.

„Galvoju, kad laikas pradėti kurti naują, atsakingesnę ir konstruktyvesnę abipusio problemų suvokimo matricą, ir mes tam pasirengę. Žinoma, jei mūsų partneriai amerikiečiai taip pat tuo suinteresuoti“, – sakė S. Lavrovas per derybas su M. Pompeo.

„Suprantame, kad abiejose pusėse susikaupė daug įtarumo ir šališkumo. Mes iš to nieko nelaimime“, – pridūrė S. Lavrovas.

M. Pompeo vizitas Rusijoje – pirmasis dirbant valstybės sekretoriaus poste – vyksta pavojingai padidėjus įtampai Persijos įlankos regione, Iranui ir Jungtinėms Valstijoms įsitraukus į naują žodžių karą dėl daugiašalio susitarimo su Teheranu jo branduolinės programos apribojimo klausimu.

M. Pompeo yra aukščiausio rango amerikiečių pareigūnas, susitiksiantis su V. Putinu nuo praėjusių metų liepos, kai Helsinkyje įvyko Rusijos lyderio ir D. Trumpo susitikimas.

Tuomet D. Trumpas pribloškė JAV politikos isteblišmentą tuo, jog, regis, už gryną pinigą priėmė V. Putino pareiškimą, kad jis nesikišo į JAV rinkimus, nors JAV žvalgyba mano priešingai.

Atvykusį M. Pompeo pasveikino vietos pareigūnai, įskaitant Sočio merą, su kuriuo jis ant lėktuvų tūpimo tako persimetė mandagiais žodžiais.

Žvanginimas ginklais

Prieš derybas V. Putinas apsilankė Valstybiniame bandomųjų skrydžių centre Achtubinske Pietų Rusijoje ir apžiūrėjo naują, branduolinę galvutę galinčią nešti hipergarsinę raketą „Kinžal“.

Jo atstovas Dmitrijus Peskovas paneigė, kad karinės galios pademonstravimu norėta pasiųsti žinią amerikiečiams.

Pirmadienį per vieną susitikimą V. Putinas taip pat pavedė kariuomenės vadams kurti gynybos nuo hipergarsinių ginklų sistemas.

D. Peskovas smerkė Vašingtono „maksimalaus spaudimo“ kampaniją prieš Iraną ir sakė, kad taip Teheranas tebus įvarytas į kampą.

M. Pompeo atšaukė pirmadieniui planuotą apsilankymą Maskvoje ir vietoje to Briuselyje neplanuotai susitiko su Europos Sąjungos užsienio reikalų ministrais, kurie nedžiūgauja dėl karingos JAV pozicijos Irano atžvilgiu.

Pasitraukęs iš susitarimo su Iranu, kurį rėmė europiečiai, Rusija ir Kinija, Vašingtonas įvedė griežtas sankcijas Teheranui, visaip bandydamas apriboti jo įtaką regione.

Neseniai JAV padidino spaudimą pareiškimu, kad lėktuvnešio kovos grupės ir strateginių bombonešių dislokavimu regione siekiama atsverti aiškiai neapibrėžtas Irano grėsmes.

Diplomatija tarp Maskvos ir Vašingtono atsinaujino po ilgai lauktos specialiojo prokuroro Roberto Muellerio ataskaitos.

Jis nustatė, kad Rusija kišosi į JAV 2016 metų prezidento rinkimus, bet nepakanka įrodymų daryti išvadą, kad D. Trumpo kampanija buvo susimokiusi su Maskva.

Be Irano, Vašingtonas ir Maskva nesutaria dėl virtinės neatidėliotinų strateginių klausimų, įskaitant Venesuelos krizę, Sirijos pilietinį karą ir konfliktą Ukrainoje.

Jungtinės Valstijos daugiau kaip tris mėnesius siekia nuversti Venesuelos prezidentą Nicolas Maduro. M. Pompeo ne kartą kaltino Rusiją metant jam gelbėjimo lyną.

Ir JAV, ir Rusija tikisi padaryti tam tikrą pažangą ginklų kontrolės klausimu. Maskva siekia penkeriems metams pratęsti naująją START sutartį, kuria, palyginti su Šaltojo karo metais, buvo gerokai sumažintas branduolinių kovinių galvučių skaičius. Sutartis turi baigtis 2021 metais.

D. Trumpo administracija šiemet pasitraukė iš kito svarbaus ginklų kontrolės susitarimo: Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų (INF) sutarties. NATO sąjungininkės sako, kad viena rusų raketų sistema pažeidžia šią sutartį, bet Maskva tai neigia.

Pernai V. Putinas pristatė naujos kartos „neįveikiamus“ branduolinius ginklus ir perspėjo dėl naujų ginklavimosi varžybų, jei Amerika pasitrauks iš ginklų kontrolės sutarčių.

„Režimas žudo disidentus“

D. Trumpas pirmadienį paskelbė, kad tikisi „labai vaisingo susitikimo“ su V. Putinu Didžiojo dvidešimtuko (G-20) viršūnių susitikime Japonijoje kitą mėnesį. Tačiau D. Peskovas paneigė, kad Vašingtonas paprašė tokio susitikimo.

JAV prezidento entuziazmas siekti V. Putino prielankumo nesulaukia didelės paramos Vašingtone, net ir jo paties administracijoje.

Administracija tęsė spaudimo kampaniją, įskaitant sankcijas Rusijai dėl įtariamo kišimosi į rinkimus ir Maskvos paramos ginkluotiems separatistams Ukrainoje.

Nors M. Pompeo palaiko artimus santykius su D. Trumpu, šeštadienį jis Kalifornijoje aiškiai deklaravo savo poziciją.

„Dabar, praėjus 30 metų po Šaltojo karo, matome, kad Putino režimas šaltakraujiškai žudo disidentus ir įsiveržia į kaimynines (šalis)", – sakė M. Pompeo.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(7 žmonės įvertino)
3.4286

Top naujienos

Lietuvoje – lemtinga diena: renkame valstybės vadovą ir savo atstovus Europos Parlamente situacija bandė pasinaudoti verslininkai; nuolat atnaujinama (1559)

Sekmadienį, gegužės 26 d., Lietuva renka šalies Prezidentą ir 11 Europos Parlamento narių.

Dargio ir Maurico diskusija apie krizę: atlyginimų augimas irgi gali tapti krize (21)

Jau kurį laiką yra diskutuojama apie artėjančią krizę, bet tikslių prognozių pateikti niekas...

Išskirtinis Godos Alijevos interviu jos naujuose namuose: atėjo laikas išgirsti tikrąją skyrybų istoriją (33)

Dainininkė Goda Alijeva pasiryžo itin atviram interviu apie skyrybas su krepšininku Rolandu...

Sukrečiantys Černobylio apylinkių tyrimai: be žmonių likusi gamta tiesiog suklestėjo (138)

1986 metų balandžio 26 dieną per techninį bandymą Černobylio atominės elektrinės ketvirtame...

Viena sėkmingiausių Lietuvos manekenių Dovilė Viršilaitė: žmogaus vidus daro milžinišką įtaką išvaizdai (2)

Apie šiandieninį mados ir modelių pasaulį kalbamės su vienu žinomiausių Lietuvos modelių...

Atlaikę aplinkinių spaudimą, į kelionę leidosi su 10 mėnesių dukryte: patarė, kaip susiplanuoti, kad nesklandumų būtų kuo mažiau (6)

Artėjant vasarai šeimos net ir neseniai susilaukusios vaikų, dairosi, kur gi išlėkti atostogų....

Užkalnio nuosprendis Panevėžiui: gyventojai bus priblokšti (113)

Man atrodo, aš labai gerai mokausi rašyti antraštes. Ryški pažanga. Šiandienai, rinkimų dienai,...

Jei NATO neliktų amerikiečių: tyrimas parodė, ko vertos Europos ambicijos – Lietuvai grėstų okupacija (508)

JAV pasitraukia iš NATO, Europa lieka viena, o Rusija nieko nelaukia ir puola Lietuvą bei Lenkiją....

Praeityje rašytos Meghan Markle žinutės atskleidžia tiesą apie jos ir Harry pažintį: tai nebuvo nekaltas atsitiktinumas (18)

Senas Meghan Markle bičiulis ir viešųjų ryšių konsultantas Nickas Ede'as sako, jog...

Į laisvę veržiasi šeši nuteistieji iki gyvos galvos (22)

Pasinaudoti įstatymo pataisa ir anksčiau išeiti į laisvę bando šeši iki gyvos galvos nuteisti...