aA
Susitikimo su JAV valstybės sekretoriumi Mike'u Pompeo pradžioje Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas įspėjo, kad nepasitikėjimas tarp JAV ir Rusijos kenkia abiem pusėms, ir pridūrė, kad metas Maskvai ir Vašingtonui atkurti pasitikėjimą ir rasti būdą, kaip konstruktyviai dirbti kartu.
Mike'as Pompeo, Sergėjus Lavrovas
© Sputnik / Scanpix

Savo ruožtu M. Pompeo sakė, kad JAV prezidentas Donaldas Trumpas nori rasti būdų bendradarbiauti su Maskva ir yra „įsipareigojęs“ gerinti JAV santykius su Rusija.

„Esu čia šiandien todėl, kad prezidentas Donaldas Trumpas yra įsipareigojęs gerinti šiuos santykius“, - susitikimo su S. Lavrovu pradžioje teigė M. Pompeo.

JAV valstybės sekretorius M. Pompeo pridūrė, kad Vašingtonas ir Maskva nėra priešai visais klausimais ir, nors šalys gali sutarti ne visais klausimais, yra erdvės bendradarbiavimui. M. Pompeo įvardijo kovą su terorizmu ir kovą prieš branduolinio ginklo platinimą kaip dvi sritis, kur Maskva ir Vašingtonas galėtų rasti bendrą požiūrį.

JAV valstybės sekretorius M. Pompeo antradienį atvyko į Sočį susitikti su S. Lavrovu ir prezidentu Vladimiru Putinu.

JAV ir Rusijos santykius aptemdė kaltinimai, kad Rusija bandė kištis į 2016 metais vykusius JAV prezidento rinkimus bei nuomonių skirtumai dėl padėties Venesueloje, Irane, Sirijoje ir Ukrainoje.

„Galvoju, kad laikas pradėti kurti naują, atsakingesnę ir konstruktyvesnę abipusio problemų suvokimo matricą, ir mes tam pasirengę. Žinoma, jei mūsų partneriai amerikiečiai taip pat tuo suinteresuoti“, – sakė S. Lavrovas per derybas su M. Pompeo.

„Suprantame, kad abiejose pusėse susikaupė daug įtarumo ir šališkumo. Mes iš to nieko nelaimime“, – pridūrė S. Lavrovas.

M. Pompeo vizitas Rusijoje – pirmasis dirbant valstybės sekretoriaus poste – vyksta pavojingai padidėjus įtampai Persijos įlankos regione, Iranui ir Jungtinėms Valstijoms įsitraukus į naują žodžių karą dėl daugiašalio susitarimo su Teheranu jo branduolinės programos apribojimo klausimu.

M. Pompeo yra aukščiausio rango amerikiečių pareigūnas, susitiksiantis su V. Putinu nuo praėjusių metų liepos, kai Helsinkyje įvyko Rusijos lyderio ir D. Trumpo susitikimas.

Tuomet D. Trumpas pribloškė JAV politikos isteblišmentą tuo, jog, regis, už gryną pinigą priėmė V. Putino pareiškimą, kad jis nesikišo į JAV rinkimus, nors JAV žvalgyba mano priešingai.

Atvykusį M. Pompeo pasveikino vietos pareigūnai, įskaitant Sočio merą, su kuriuo jis ant lėktuvų tūpimo tako persimetė mandagiais žodžiais.

Žvanginimas ginklais

Prieš derybas V. Putinas apsilankė Valstybiniame bandomųjų skrydžių centre Achtubinske Pietų Rusijoje ir apžiūrėjo naują, branduolinę galvutę galinčią nešti hipergarsinę raketą „Kinžal“.

Jo atstovas Dmitrijus Peskovas paneigė, kad karinės galios pademonstravimu norėta pasiųsti žinią amerikiečiams.

Pirmadienį per vieną susitikimą V. Putinas taip pat pavedė kariuomenės vadams kurti gynybos nuo hipergarsinių ginklų sistemas.

D. Peskovas smerkė Vašingtono „maksimalaus spaudimo“ kampaniją prieš Iraną ir sakė, kad taip Teheranas tebus įvarytas į kampą.

M. Pompeo atšaukė pirmadieniui planuotą apsilankymą Maskvoje ir vietoje to Briuselyje neplanuotai susitiko su Europos Sąjungos užsienio reikalų ministrais, kurie nedžiūgauja dėl karingos JAV pozicijos Irano atžvilgiu.

Pasitraukęs iš susitarimo su Iranu, kurį rėmė europiečiai, Rusija ir Kinija, Vašingtonas įvedė griežtas sankcijas Teheranui, visaip bandydamas apriboti jo įtaką regione.

Neseniai JAV padidino spaudimą pareiškimu, kad lėktuvnešio kovos grupės ir strateginių bombonešių dislokavimu regione siekiama atsverti aiškiai neapibrėžtas Irano grėsmes.

Diplomatija tarp Maskvos ir Vašingtono atsinaujino po ilgai lauktos specialiojo prokuroro Roberto Muellerio ataskaitos.

Jis nustatė, kad Rusija kišosi į JAV 2016 metų prezidento rinkimus, bet nepakanka įrodymų daryti išvadą, kad D. Trumpo kampanija buvo susimokiusi su Maskva.

Be Irano, Vašingtonas ir Maskva nesutaria dėl virtinės neatidėliotinų strateginių klausimų, įskaitant Venesuelos krizę, Sirijos pilietinį karą ir konfliktą Ukrainoje.

Jungtinės Valstijos daugiau kaip tris mėnesius siekia nuversti Venesuelos prezidentą Nicolas Maduro. M. Pompeo ne kartą kaltino Rusiją metant jam gelbėjimo lyną.

Ir JAV, ir Rusija tikisi padaryti tam tikrą pažangą ginklų kontrolės klausimu. Maskva siekia penkeriems metams pratęsti naująją START sutartį, kuria, palyginti su Šaltojo karo metais, buvo gerokai sumažintas branduolinių kovinių galvučių skaičius. Sutartis turi baigtis 2021 metais.

D. Trumpo administracija šiemet pasitraukė iš kito svarbaus ginklų kontrolės susitarimo: Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų (INF) sutarties. NATO sąjungininkės sako, kad viena rusų raketų sistema pažeidžia šią sutartį, bet Maskva tai neigia.

Pernai V. Putinas pristatė naujos kartos „neįveikiamus“ branduolinius ginklus ir perspėjo dėl naujų ginklavimosi varžybų, jei Amerika pasitrauks iš ginklų kontrolės sutarčių.

„Režimas žudo disidentus“

D. Trumpas pirmadienį paskelbė, kad tikisi „labai vaisingo susitikimo“ su V. Putinu Didžiojo dvidešimtuko (G-20) viršūnių susitikime Japonijoje kitą mėnesį. Tačiau D. Peskovas paneigė, kad Vašingtonas paprašė tokio susitikimo.

JAV prezidento entuziazmas siekti V. Putino prielankumo nesulaukia didelės paramos Vašingtone, net ir jo paties administracijoje.

Administracija tęsė spaudimo kampaniją, įskaitant sankcijas Rusijai dėl įtariamo kišimosi į rinkimus ir Maskvos paramos ginkluotiems separatistams Ukrainoje.

Nors M. Pompeo palaiko artimus santykius su D. Trumpu, šeštadienį jis Kalifornijoje aiškiai deklaravo savo poziciją.

„Dabar, praėjus 30 metų po Šaltojo karo, matome, kad Putino režimas šaltakraujiškai žudo disidentus ir įsiveržia į kaimynines (šalis)", – sakė M. Pompeo.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(7 žmonės įvertino)
3.4286

Top naujienos

Pensininkės laiškas Verygai: su šunimis elgiamės kultūringai, o su žmonėmis bet kaip (62)

„Kiek gali vaistinės ir gydytojai kentėti Jūsų pakeitimus gydymo srityje“, – laiške į...

Urėdijų drama: vadovas prabilo apie buvusių valdžių iššvaistytą milijardą (29)

Valstybinių miškų urėdijos vadovo poste vis dar likęs Marius Pulkauninkas , įvertinęs...

Profesorius Stukas giria konservuotus žirnelius, tačiau daugelis suklysta vos atidarę dėžutę

Atsidarę konservuotus žaliuosius žirnelius juos panaudojame kaip garnyrą prie įvairiausių...

Sukrečianti šeimos drama: tėvų geriausias draugas pagrobė ir ilgus metus tvirkino jų dukrą (38)

Jan Broberg košmaras prasidėjo, kai ji atsibudo gulinti lovoje su pririštomis kojomis ir rankomis,...

Investuotojai sandorių plūsta į laimingiausią pasaulyje šalį (4)

Investuotojai atranda, kad laimingiausioje pasaulio šalyje gera plėtoti verslą.

Būdama mokine neteko mamos, o po kelių metų išgirdo ir skaudžią diagnozę: gedėti nebuvo kada (12)

Jau dvylika metų cukriniu diabetu sergančiai Kotrynai Ignatavičienei gyvenimas negailėjo...

Ne močiučių Palanga: kokias madas ilgąjį savaitgalį demonstravo pajūrio poilsiautojai (182)

DELFI Stilius tęsia gatvės mados reportažus ir šįkart sostinę išmainė į pajūrį. Ilgąjį...

Seime – svarstymai dėl dar vienos nedarbo dienos (2)

Seimas antradienį diskutuos, ar nuo 2020 metų į švenčių dienų, per kurias nedirbama,...

Paviešintoje Bakingamo rūmų įspūdingiausios salės nuotraukoje pamatė kai ką neįprasto: ar pastebėsite slaptas duris? (1)

Didžiosios Britanijos karalienė Elžbieta II netrukus smalsuoliams pravers duris į savo...

Ruoškitės dar vienai karščio bangai: temperatūra kils net iki +32 (14)

Šiandien Lietuvos orus lems virš Centrinės Baltijos įsitvirtinęs anticiklonas. Lietaus ir vėl...