Korupcijos skandalų persekiojamas Pietų Afrikos Respublikos prezidentas Jacobas Zuma trečiadienį paskelbė atsistatydinantis ir pridūrė, kad šis sprendimas įsigalioja „dabar pat“.
Jacobas Zuma
© Reuters / Scanpix

Valstybės vadovas nusprendė pasitraukti, valdančiajai partijai – Afrikos nacionaliniam kongresui (ANC) – pagrasinus jį atstatydinti per parlamento balsavimą dėl nepasitikėjimo, turėjusį įvykti ketvirtadienį.

Per pusvalandžio trukmės kalbą per nacionalinę televiziją J. Zuma sakė, kad jis „priėmė sprendimą dabar pat atsistatydinti iš respublikos prezidento posto“.

„Tarnavau Pietų Afrikos žmonėms geriausiai kiek galėjau. Esu amžinai dėkingas, kad jie patikėjo man aukščiausią postą šiame krašte“, – pridūrė jis.

J. Zumos reputaciją jau ne vienus metus temdo kyšininkavimo skandalai. Anksčiau šią savaitę ANC paliepė jam atsistatydinti, bet prezidentas kurį laiką delsė.

Jis skundėsi dėl šio proceso: „Nebijau palikti politinio posto, tačiau paprašiau savo partijos suformuluoti mano nusižengimus ir paliepimo, kad turiu pasitraukti iš posto, priežastis.“

J. Zuma nesutarė su viceprezidentu Cyrilu Ramaphosa – jo numanomu įpėdiniu prezidento poste ir naujuoju, gruodžio mėnesį išrinktu ANC vadovu.

Buvęs verslininkas, multimilijonierius C. Ramaphosa tapo laikinuoju prezidentu, bet parlamentas jį prezidentu gali išrinkti jau ketvirtadienį arba penktadienį.

J. Zuma trečiadienio interviu televizijai skundėsi, kad ANC niekada jam nepaaiškino, kodėl jis turėtų pasitraukti, ir kad partija, į kurią jis įstojo 1959 metais, su juo elgėsi „labai neteisingai“.

Priklausydamas šiai partijai J. Zuma dešimtmečius kovojo su apartheidu. Jis sakė, jog pyksta dėl to, „kaip šis sprendimas įgyvendinamas“, ir nesutinka su juo, „nes nėra įrodymų“, kad jis būtų padaręs ką nors bloga.

Policijos kratos

Partijos nacionalinis vykdomasis komitetas atšaukti jį iš posto nurodė antradienį, po 13 valandų trukusio susitikimo viename viešbutyje netoli Pretorijos.

ANC pareigūnai yra sakę, kad jei J. Zuma trečiadienį neatsistatydins, partijos deputatai parlamente Keiptaune ketvirtadienį nubalsuos už jo pašalinimą.

Tačiau partijos aukšto rango pareigūnė Jesse Duarte po J. Zumos atsistatydinimo sakė: „Mes nešvenčiame.“

„Turėjome atšaukti judėjimo kadrą, kuris organizacijai tarnavo daugiau kaip 60 metų; tai – ne smulkmena“, – pridūrė ji.

Trečiadienį PAR policija surengė kratą namuose, priklausančiuose verslininkų Guptų šeimai, įtariamai atlikus pagrindinį vaidmenį korupcijos skandale, aptemdžiusiame prezidento reputaciją.

Elitinio policijos tyrimų padalinio „Hawks“ automobiliai anksti rytą atvažiavo prie prabangaus ir budriai saugomo Guptų komplekso Johanesburgo priemiestyje Saksonvolde, kuriame gyvena daugiausiai pasiturintys žmonės.

Kaip pranešė policija, tiriant įtarimus, kad Guptos išsiurbė milijonus dolerių valstybės pinigų, skirtų neturtingiems pienininkystės ūkininkams, buvo areštuoti trys žmonės.

Šalies žiniasklaida pranešė, kad J. Zuma siekė pasitraukimo susitarimo, apimančio jo potencialiai didžiulių teisinių išlaidų grumiantis su daugybe kriminalinių kaltinimų apmokėjimą, bet savo atsistatydinimo kalboje jis tai neigė.

Viena jam iškelta byla yra susijusi su 783 jo esą gautomis išmokomis, susijusiomis vienu ginklu sandoriu prieš jam ateinant į valdžią.

Daug kitų įtarimų dėl kyšininkavimo yra susiję su trimis iš Indijos kilusiais broliais Guptomis, kurie yra kaltinami neteisingu būdu gavę pelningų vyriausybės kontraktų ir net tuo, kad esą galėjo parinkti J. Zumos ministrus.

J. Zuma pripažino, kad draugauja su Guptomis, bet neigė pažeidęs įstatymus.

Dėl politinių kivirčai pastarosiomis savaitėmis kai kada netgi kildavo abejonių, kas valdo labiausiai išsivysčiusią žemyno ekonomiką. Metinis pranešimas, kurį prezidentas turėjo pasakyti praėjusį ketvirtadienį, paskutinę minutę buvo atšauktas.

Mandelos partijos nuosmukis

J. Zumos prezidentavimą temdė lėtas ekonomikos augimas, tebesitęsianti rasinė nelygybė ir rekordinis nedarbas, kurstantys visuomenės nepasitenkinimą.

2009-aisiais prezidentu tapęs J. Zuma turėjo pasitraukti kitais metais, po dviejų leistinų kadencijų.

Per vietos rinkimus 2016 metais ANC pasirodė prasčiausiai nuo atėjimo į valdžią 1994 metais, kai žlugo baltųjų mažumos valdymas ir kai šiam judėjimui vadovavo Nelsonas Mandela.

Jei nori pataisyti partijos reputaciją iki kitų metų rinkimų, C. Ramaphosa turi atgaivinti ekonomiką ir pažaboti tai, ką jis yra pripažinęs išsikerojusia vyriausybės korupcija.

65 metų C. Ramaphosa anksčiau buvo profesinės sąjungos veikėjas, N. Mandelos sąjungininkas. 10-ojo dešimtmečio pradžioje jis vadovavo deryboms dėl apartheido užbaigimo, o paskui tapo itin turtingu verslininku ir grįžo į politiką.

J. Zumos pozicijos partijoje susvyravo gruodžio mėnesį, kai jo pasirinkta politinė įpėdinė – jo buvusi žmona Nkosazana Dlamini-Zuma – nedideliu skirtumu pralaimėjo C. Ramaphosai naujo ANC lyderio rinkimus.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Žudikų ir prievartautojų gauja, kuriai pakluso ne tik kaliniai, bet ir kalėjimo prižiūrėtojai (155)

Lietuvos kalėjimų sistemoje – precedento neturintis skandalas: į nusikalstamą susivienijimą...

Henry Kissingeris apie blogiausią scenarijų dėl Trumpo: alternatyva – labai nepatraukli (140)

Praėjus dienai po Helsinkyje įvykusio JAV ir Rusijos prezidentų Donaldo Trumpo bei Vladimiro...

Neatpažįstamai pakeitė legendinę Lietuvos vietą: štai čia marozų tikrai nerasite (51)

„Marozų kurortas“ – tokia nemaloni etiketė nuo seno persekioja Palangą. Tai pastebintis...

Rusijos tyrimų komitetas iškėlė baudžiamąją bylą Lietuvos prokurorams ir teisėjams atnaujinta 12:46 (140)

Rusija reiškia nepasitenkinimą Lietuvos prokuratūra , kuri už dalyvavimą nusikalstamuose Sausio...

Daržovių kainos šoktelėjo, bet jas gali numušti lenkai (18)

Ankstyvųjų daržovių derlius, pasak augintojų buvo prastas, tačiau vėlyvasis – teikia...

Apsilankymą kai kuriuose „Swedbank“ padaliniuose reikės suderinti telefonu – kitaip nepriims (163)

Komercinis bankas „Swedbank“ nuo rugpjūčio imasi naujovių – Pakruojyje ir Zarasuose...

Andrius Užkalnis: kas atsitinka žmonėms nuo vaikų? (106)

Žinot tuos žmones, kurie, vos juos sutikus, pradeda stenėti: „tu nežinai, kaip brangiai kainuoja...

Įspėja saugotis: tokie meistrai renkasi vienišas moteris (36)

Darau namo renovaciją. Per pažįstamus radau gerą santechniką, bet pavardės nežinau. Jis...

Niekada nemaniau, kad būsiu viena iš tų, kuriuos vadina emigrantais (7)

Ši istorija atsiųsta konkursui „ Laimę atradau kitoje šalyje “.