„Naujausias bendras JAV, JK ir Australijos pareiškimas rodo, kad šios trys šalys, siekdamos savo pačių geopolitinių interesų, visiškai nepaiso tarptautinių bendruomenių susirūpinimo ir toliau žengia klaidingu bei pavojingu keliu“, – sakė užsienio reikalų ministerijos atstovas Wang Wenbinas.

Pirmadienį Australija paskelbė, kad pirks iki penkių JAV branduolinių povandeninių laivų ir kurs naują modelį pagal JAV ir Didžiosios Britanijos technologijas. Ambicingas planas skirtas saugumui Azijos ir Ramiojo vandenyno regione stiprinti ir stiprėjančiai Kinijos galiai atremti.

Wang Wenbinas apkaltino tris Vakarų sąjungininkes kurstant ginklavimosi varžybas ir sakė, kad saugumo susitarimas yra „tipiškas šaltojo karo mentaliteto atvejis“.

Povandeninių laivų pardavimas „kelia rimtą branduolinių ginklų platinimo riziką ir pažeidžia Neplatinimo sutarties tikslus bei uždavinius“, sakė Wang Wenbinas per įprastą spaudos konferenciją.

Per susitikimą San Diege Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Rishi Sunakas ir JAV prezidentas Joe Bidenas aptarė „didėjančią Kinijos komunistų partijos savikliovą“, susitarė dėl transatlantinių vizitų.

JAV prezidentas pareiškė ketinantis balandį apsilankyti Šiaurės Airijoje ir Airijoje, kai bus minimos 25-osios Didžiojo penktadienio susitarimo metinės, o R. Sunakas pakviestas birželį į Vašingtoną.

Lyderiai susitiko Point Lomos karinio jūrų laivyno bazėje San Diege, Kalifornijoje, prieš tai buvo paskelbti ambicingi AUKUS povandeninių laivų programos, kurioje dalyvauja Australija, Jungtinė Karalystė ir JAV, planai.

Pranešta, kad Australija įsigis iki penkių JAV branduolinių povandeninių laivų ir kurs naują modelį, bus pasitelkiamos JAV ir Didžiosios Britanijos technologijos. Trys šalys ėmėsi šio bendradarbiavimo, kad sustiprintų saugumą Azijos ir Ramiojo vandenyno regione, kuriame stiprėja Kinijos galia. Apie tai paskelbta po J. Bideno susitikimo su Australijos ministru pirmininku Anthony Albanese'u ir R. Sunaku.

J. Bidenas pabrėžė, kad prieš pusantrų metų prisijungusi prie naujai suformuoto aljanso Australija negaus branduolinių ginklų. Tačiau įsigijusi slaptus povandeninius laivus, varomus branduoliniais reaktoriais, Australija taps elitinio klubo nare ir svarbia valstybe, kalbant apie JAV vadovaujamas pastangas stabdyti Kinijos karinę ekspansiją.

Pasak Dauning Stryto atstovo spaudai, JK ir JAV lyderiai, susitikę be padėjėjų, sutarė, kad abiem šalims svarbu bendradarbiauti siekiant stabilumo pasaulyje. Kalbant apie Kiniją, jie „atkreipė dėmesį į iššūkius, kuriuos kelia padidėjusi Kinijos komunistų partijos savikliova“, tačiau sutarė, kad „Kiniją reikia įtraukti ir palaikyti dialogą“.

Per susitikimą aptartas ir karas Ukrainoje. Abu sutarė dėl būtinybės garantuoti, kad prezidento Volodymyro Zelenskio šalis „ne tik laimėtų karą, bet ir užsitikrintų ilgalaikę taiką, ir kad Rusija nebegalėtų grasinti tokiu pačiu būdu“. Abi šalys turėtų atlikti vaidmenį koordinuojant tarptautines pastangas remti Ukrainą.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (15)