Atokiame Nigerijos šiaurės rytiniame mieste per išpuolį įtariami grupuotės „Boko Haram“ kovotojai pagrobė mažiausiai 25 mergaites, pranešė įvykio liudininkai, nepaisant vykstančių derybų dėl kovotojų balandį pagrobtų daugiau nei 200 mergaičių išlaisvinimo. Perspėjama, kad ir paleistų mergaičių laukia sunkus metas.
© AFP/Scanpix

Išpuolio liudininkas Johnas Kwage‘as, kuris pats neteko trijų dukterų, ir dviejų savo mergaičių netekusi Dorothy Tizhe sakė, kad užpuolikai įsiveržė naktį, privertė visas moteris eiti su jais, o paskui vyresnes paleido.

Nigerijos moksleivių, kurias pagrobė „Boko Haram“ islamistai, lauks nežinomybė, jei ekstremistai tesės numanomą pažadą paleisti šias paaugles, pagrobtas prieš šešis mėnesius.

Vyriausybė Abudžoje penktadienį pareiškė, kad užsitikrino ugnies nutraukimą ir susitarimą dėl įkaitų, tad atsirado vilties, kad 219 mergaičių, laikomų nuo balandžio 14-osios, greit grįš namo.

Tačiau atokaus Čiboko miesto Borno valstijoje bendruomenės lyderiai ir gyventojai sako, kad ir mergaitės, ir jų šeimos susidurs su problemomis, kurios gali slopinti pradinį džiaugsmą dėl jų paleidimo.

Pirmiausia, susirūpinimą kelia jų miesto ir aplinkinių kaimų būklė – „Boko Haram“, kruvinomis priemonėmis siekianti įkurti griežtosios linijos islamistų valstybę, nusiaubė ištisas bendruomenes.

Nedaug kas beliko iš vyriausybinės mergaičių vidurinės mokyklos, į kurią islamistai įsiveržė moksleivėms miegant bendrabučiuose valstybinių egzaminų išvakarėse.

„80 proc. mokyklos sugriauta, – sakė direktoriaus pavaduotojas Bulamodu Lawanas. – iš 29 klasių blokų liko tik keturi“.

Kovotojai, kurie nepritaria vadinamajam vakarietiškam švietimui, sugriovė administracijos, kompiuterių ir laboratorijos pastatus, biblioteką, centrinį maisto sandėlį, sudegino moksleivių bendrabučius, darbuotojų butus, mokyklos virtuvę ir valgyklą.

Federalinė vyriausybė pažadėjo finansuoti atstatymą, kaip ir buvęs britų ministras pirmininkas Gordonas Brownas, kuris dabar dirba Jungtinių Tautų (JT) švietimo pasiuntiniu ir stovi už iniciatyvos „Safe Schools Initiative“.

Tačiau kol kas pažangos nedaug ir tai reiškia, kad mergaitės tikriausiai turės tęsti mokslus kitur.

57 mergaitės, kurioms pavyko pabėgti per tą pagrobimą, jau mokosi mokyklose kitose šalies vietose.

Nusiaubti ir aplink Čiboką esantys kaimai, tūkstančiai žmonių turėjo bėgti.

„Mes vis dar gyvenam savo namuose, nes jie nenukentėjo, – sakė Čiboke gyvenantis vienas tėvas, Usmanas Peteris. – Bet dauguma aplinkinių kaimų buvo sudeginti, tie rajonai apleisti. Tėvai, kurie gyveno tuose rajonuose, jau išvyko. Nemanau, kad jie sugrįš net ir paleidus mergaites“.

Turėti vietą savo mokslams tęsti ir gyventi yra vienas dalykas, tačiau tos mergaitės ir jų šeimos gali susidurti su fiziniais bei psichologiniais sunkumais, taip pat – tradiciniu požiūriu.

„Tai, kokios būklės grįš mūsų mergaitės, kelia mums didelį susirūpinimą, – sakė krikščionių pastorius Enochas Markas, kurio duktė ir dukterėčia yra tarp pagrobtųjų. – Nuolat klausiame savęs, ar mūsų mergaitės grįš nėščios, indoktrinuotos „Boko Haram“.

Įrodymai apie nesantuokinius lytinius santykius ir nėštumą būtų didelė kliūtis, šeimoms tektų sunkiai kovoti, kad būtų įveiktas giliai įsišaknijęs konservatyvizmas.

„Boko Haram“ tvirtino, kad su mergaitėmis nebuvo blogai elgiamasi ir kad jos nebuvo seksualiai išnaudotos, tačiau žmogaus teisių gynimo organizacijos užfiksavo tokių dalykų tarp buvusių įkaičių.

„Kad ir kokios būklės jos grįžtų pas mus, mes negalime jų išsižadėti“, – sakė E.Markas, tačiau pripažino, kad kai kurios šeimos „gali nesutikti“ su nėštumu ar prievartiniu atvertimu į islamą.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

R. Šimašiui – dūris iš savų (35)

Iš Liberalų sąjūdžio pirmininko Remigijaus Šimašiaus pavaduotojų ketvirtadienį...

Butų nuomos kainos įžengė į naują etapą (11)

Prakalbus apie stabilizaciją ir kainų korekciją ar bent nebedidėjimą nekilnojamojo turto rinkoje,...

Baisi avarija Ukrainoje: skelbiama, kad milijonieriaus dukrą nuo įtūžusios minios ėmėsi ginti apsauginiai (172)

Ukrainos šiaurės rytinį Charkovo miestą trečiadienį sukrėtė tragedija – automobiliui...

Kitąmet gali brangti dyzelis ir tabakas
 (10)

Seimas pradėjo svarstyti finansų ministro Viliaus Šapokos pristatytas Akcizų įstatymo...

Rinkimų kampanija prasideda? Bankininkas G. Nausėda – nauju amplua (425)

Ekonomistas, SEB banko prezidento patarėjas Gitanas Nausėda trečiadienio vakarą debiutavo kiek...

Judrioje gatvėje pavojingai „ūsais“ sklaidęsis troleibusas ir linksmino, ir gąsdino vilniečius

Ketvirtadienį dalis sostinės gyventojų ir svečių tapo keisto įvykio liudininkais. Nuo...

Vertina krizės tikimybę: nerimą kelia ne tik augančios kainos (61)

Nors ekonominės kitų metų prognozės neblogos, jas gerokai pritemdyti gali didesnė, nei tikimasi,...

Mėnulyje atrastas didžiulis urvas, kuriame galėtų gyventi astronautai (18)

Japonijos kosmoso agentūros mokslininkai atrado Mėnulyje didžiulį urvą, kuriame kada nors...

Įminta L. Da Vinci paveikslo paslaptis (25)

Rašytojas Walteris Issacsonas knygoje „ Leonardo da Vinci : biografija“ paaiškino neįprastas...

B. Bradauskas: tegul visi išvažiuoja (110)

„Tegul visi išvažiuoja – ir tie, kuriems reikia, ir tie, kuriems nereikia. Tuomet aš...