aA
Jungtinės Tautos penktadienį paragino Iraką greitai ir skaidriai ištirti riaušių policijos jėgos panaudojimo atvejus per susirėmimus su protestuotojais, pareikalavusius dešimčių žmonių gyvybių.
Irake plečiantis protestams auga aukų skaičius
© AP / Scanpix

„Raginame Irako vyriausybę leisti žmonėms laisvai naudotis jų teisėmis į saviraišką ir taikų susirinkimą“, – Ženevoje žurnalistams sakė JT žmogaus teisių biuro atstovė Marta Hurtado.

Tokius komentarus ji išsakė jau ketvirtą dieną tęsiantis riaušių policijos susirėmimams su protestuotojais per masinius mitingus, naujienų agentūros AFP skaičiavimais, nusinešusius 34 žmonių gyvybes.

Pasak M. Hurtado, jos biuras nepriklausomai patvirtino, kad Bagdade yra 12 aukų, o „dar šimtai žmonių, tarp jų ir saugumo pareigūno nariai, kaip pranešama, buvo sužaloti“.

„Sulaikyta dešimtys demonstrantų, tačiau dauguma jų vėliau buvo paleisti“, – nurodė ji.

Demonstracijos prieš korupciją, nedarbą ir prastas viešąsias paslaugas įsiplieskė Bagdade antradienį ir nuo to laiko išplito į daugiausia šiitiškus pietinius regionus. Padėtis šiaurinėse ir vakarinėse provincijose išlieka gana rami.

Tokie, atrodytų, spontaniški protestai neturi precedento, nes Irake mitingus paprastai rengia tik politikai ir religiniai veikėjai.

„Esame susirūpinę dėl pranešimų, kad saugumo pajėgos tam tikruose rajonuose panaudojo kovinius šaudmenis ir gumines kulkas, taip pat šaudė ašarinių dujų kanistras tiesiai į protestuotojus“, – sakė M. Hurtado, pabrėždama, kad reaguojant į demonstracijas „jėga turi būti naudojama tik išskirtiniais atvejais“.

„Bet koks jėgos panaudojimas turi atitikti galiojančius tarptautinius žmogaus teisių standartus ir normas“, – pažymėjo ji, ragindama nenaudoti šaunamųjų ginklų „nebent kraštutiniu atveju, kai mėginama apsisaugoti nuo mirties ar rimto sužalojimo tiesioginės grėsmės“.

„Visi incidentai, kai saugumo pajėgų veiksmai nulėmė mirtį ar sužalojimą, turėtų būti greitai, nepriklausomai ir skaidriai ištirti“, – nurodė pareigūnė.

JT žmogaus teisių biuras pabrėžė, jog demonstrantų reikalavimai gerbti jų ekonominiu ir socialines teises yra „teisėti“.

„Būtina išklausyti žmonių nuoskaudas“, – pareiškė M. Hurtado.

Jungtinės Tautos taip pat labai susirūpinusios dėl mažiausiai trijų žurnalistų – iš kurių du vėliau buvo paleisti – sulaikymo. Tarptautinė organizacija perspėjo, kad dėl šios priežasties „kiti žurnalistai gali būti atgrasyti nuo padėties nušvietimo“.

Anot M. Hurtado, nerimą kelia ir faktas, kad didžiojoje šalies dalyje tyčia nutraukiamas interneto paslaugų teikimas. Ji pabrėžė, jog „beatodairiškai išjungiant internetą tikriausiai bus pažeista žodžio laisvė“.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Triuškinantis JK rinkimų rezultatas ir keisčiausios jo detalės: ekspertas išskyrė tris svarbias žinias Lietuvai (63)

Jungtinės Karalystės (JK) rinkimuose niekas nesitikėjo tokio torių pergalės masto. Premjero...

Gyvai / DELFI Diena: kodėl didėjant pensijoms senjorai ruošiasi išeiti į gatves? kita tema: kokias nepatikusias dovanas galima grąžinti pardavėjams? (26)

Socialdarbiečiai džiaugiasi nauju partijos simboliu – bebru (35)

„Ūsuotais bebrais“ praminti Lietuvos socialdemokratų darbo partijos ( LSDDP ) atstovai...

87-erių mokslininkė griauna sveikuolių mitus: kava yra vaistas (40)

Laidos „Alfas live“ vedėjas, skonių ieškotojas Alfas Ivanauskas buvo pakviestas į...

Gydytojams rezidentams bus išmokėtos nemenkos vienkartinės išmokos (3)

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pasirašė įsakymą, pagal kurį per metus Sveikatos...

Atsirado pirkėjas: už Vilniaus centrinį paštą pasiūlyta daugiau nei 11 mln. eurų (57)

Penktadienį pasibaigus Vilniaus Gedimino prospekte esančio centrinio pašto pardavimo aukcionui, jį...

Skambina pavojaus varpais – paslapties šydu Seimas gali grįžti į Viduramžius (40)

Ketvirtadienį Seimas nepriėmė galutinio sprendimo dėl parlamentaro Povilo Urbšio pasiūlymo...

Prieš ypatingą bokso dvikovą – Maslobojevo patarimai Kavaliauskui (3)

Šį savaitgalį įvyks viena svarbiausių bokso kovų Lietuvos istorijoje. Naktį iš šeštadienio...

Ukrainos ir Rusijos ginčo dėl „Janukovyčiaus skolos“ sprendimas atidėtas (4)

Jungtinės Karalystės Aukščiausiasis Teismas, baigęs klausymus nagrinėjime bylos, kuria...