aA
Sulaukęs atkirčio iš Airijos ministro pirmininko, Jungtinės Karalystės premjeras pasirengęs kaltinti „draugus kitoje Lamanšo pusėje“, rašo theguardian.com.
Borisas Johnsonas
© AFP / Scanpix

Borisas Johnsonas teigia, kad tik nuo Europos Sąjungos priklausys kompromisas, padėsiantis išvengti „Brexit“ be susitarimo, kai jo reikalavimas dėl apsidraudžiamosios priemonės (backstop) Jungtinės Karalystės ir Airijos pasienyje pašalinimo iš Airijos premjero Leo Varadkaro sulaukė aiškaus atmetimo.

Komentaruose, kurie rodo, kad jis rengiasi apkaltinti ES, jei galiausiai Jungtinė Karalystė pasitrauks be susitarimo, B. Johnsonas teigia nesiekęs „Brexit“ be susitarimo, tačiau situacija „labai priklauso nuo mūsų draugų ir partnerių kitoje Lamanšo pusėje“.

„Jie žino, kad Bendruomenių Rūmai tris kartus atmetė apsidraudžiamąją taisyklę, nėra būdų, kaip galėtume tą pasiekti, reikia pašalinti apsidraudžiamąją taisyklę iš susitarimo. „Brexit“ susitarimas negali būti toks, koks jis yra dabar“, – sakė B. Johnsonas.

„Jeigu jie tai supranta, tada, manau, galime eiti toliau ir ieškoti kompromisų. Tačiau jeigu jie nėra pasirengę šiam kompromisui, jei jie iš tiesų negali to padaryti, tuomet mes tikrai turime rengtis „Brexit“ be susitarimo“, – tęsė Jungtinės Karalystės premjeras.

Jis sakė, kad „viskas priklauso nuo ES, tai jų sprendimas, jeigu ES nori, jog mes taip pasielgtume, bet „kol nebūsime pasiryžę taip pasielgti, ES derybų metu nežiūrės į mus rimtai“.

B. Johnsonas susikirto su L. Varadkaru, kai kalbėjosi telefonu pirmą kartą po to, kai B. Johnsonas tapo premjeru. Airijos ministras pirmininkas tuomet sakė, kad Europos Sąjunga šiuo klausimu yra vieninga ir mano, jog apsidraudžiamoji priemonė (backstop) negali būti atmesta.

B. Johnsonas galiausiai šnekėjosi su L. Varadkaru prabėgus beveik savaitei po to, kai tapo premjeru, ir sakė, kad Jungtinė Karalystė po „Brexit“ prie Šiaurės Airijos sienos niekuomet neįves fizinių patikrų ir neįrengs patikrinimo infrastruktūros, tačiau reikalauja, kad apsidraudžiamoji priemonė būtų atmesta.

Trečiadienį premjeras keliauja į Šiaurės Airiją turėdamas aiškų tikslą – paspartinti Šiaurės Airijos parlamente vykstančias derybas ir susitikti su penkių Šiaurės Airijos politinių partijų lyderiais. Iš anksto išdėstytuose pastebėjimuose apie sieną neužsimenama.

L. Varadkaro atstovas spaudai sakė: „Premjeras Jungtinės Karalystės ministrui pirmininkui pažymėjo, kad apsidraudžiamoji priemonė, kaip Jungtinės Karalystės ir jos parlamento sprendimų pasekmė, yra būtina.

„Pabrėždamas, jog derybos dėl „Brexit“ vyksta tarp Jungtinės Karalystės ir Europos Sąjungos, premjeras paaiškino, kad ES šiuo klausimu yra vieninga ir mano, jog „Brexit“ susitarimas negali būti persvarstomas. Ateityje apsidraudžiamąją priemonę gali pakeisti alternatyvūs mechanizmai, kaip ir numatoma pasitraukimo iš ES susitarime ir politinėje deklaracijoje dėl santykių ateityje, tačiau kol kas reikia nustatyti ir pademonstruoti patenkinamus variantus“, – tęsė Airijos premjero atstovas spaudai.

Airijos vyriausybės atstovas spaudai taip pat sakė, kad L. Varadkaras pakvietė B. Johnsoną į Dubliną tolesnėms „Brexit“ deryboms. „Premjeras dar kartą pabrėžė būtinybę abiem vyriausybėms kruopščiai laikytis Didžiojo penktadienio (Belfasto) susitarimo, įtvirtinančio taikos proceso apsaugą ir Šiaurės Airijos institucijų atkūrimą“, – sakė L. Varadkaro atstovas spaudai.

Jis pridūrė: „Premjeras priminė, kad susitarimas reikalauja, jog suvereni vyriausybė įgyvendintų savo valdžią griežtai nešališkai, visų gyventojų vardu ir gerbdama jų teises, lygybę, pažiūras ir vienodai vertintų abiejų bendruomenių identitetą, jų įsitikinimus bei tikslus.

Jungtinės Karalystės atstovas spaudai sakė, kad abu lyderiai yra įsipareigoję palaikyti šiltus ir gilius Airijos ir Jungtinės Karalystės santykius. Tačiau B. Johnsonas aiškiai išreiškė savo požiūrį, jog Jungtinė Karalystė paliks ES spalio 31 dieną, visai nesvarbu, ar tuo metu susitarimas bus įstrigęs, ar ne, o bet koks naujas susitarimas turi „panaikinti apsidraudžiamąją priemonę“.

B. Johnsonas buvo apkaltintas pažeminęs savo kolegą iš Airijos, mat taip ilgai su juo nesikalbėjo, nors L. Varadkaras yra esminė figūra ir ypač svarbu, ar jis sutiks su nauju pasitraukimo susitarimu.

B. Johnsonas taip pat sulaukė kritikos dėl to, kad atsisakė sėsti prie derybų stalo su ES lyderiais, kol šie nesutiks, kad gali būti tam tikrų pokyčių dėl apsidraudžiamosios priemonės.

Pagrindinės Airijos opozicinės partijos lyderis sakė, jog B. Johnsono atsisakymas bendrauti su Airijos ir kitų ES šalių lyderiais yra diplomatinio protokolo pažeidimas.

Griežtai suformuluotoje žinutėje, paskelbtoje „Twitter“, Michealas Martinas teigė: „Kad būtų visiškai aišku: premjero Boriso Johnsono atsisakymas bendrauti su Europos lyderiais ir mūsų premjeru „Brexit“ klausimu be išankstinio užtikrinimo yra nepriimtinas ir netelpa į priimtino diplomatinio ir politinio elgesio rėmus.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(27 žmonės įvertino)
4.2963

Top naujienos

Pinigų tema lietuviams kalbėti gėda ne mažiau nei apie seksą: jei už žinias rašytų pažymį, dažnas gautų 4 (1)

Pinigų klausimas lietuviams kartais yra toks pats tabu kaip ir seksas ar politika. Dar labiau nejauku...

Kodėl lietuviški kurortai yra daug blogiau nei užsienio: turtingųjų pasaulis Interlakenas ir jo beprotiškos kainos (57)

„Niekada nevažiuočiau į lietuviškus kurortus“, „Palanga – brangi tragedija“, „Į...

Bretanė – vieta, kur saugoma istorija ir gerbiamos tradicijos (4)

Gerai išvystytas Prancūzijos greitųjų traukinių (TGV) transporto tinklas suteikia unikalią...

Linkytė ir Vaitiekūnas papasakojo apie slogias mintis ir kaip pavyko pamilti save (50)

Laisvės pikniko metu „Rytojaus jaunimo“ diskusijų zonoje didelio susidomėjimo sulaukė...

Gamtos ženklus stebinti dzūkė jau žino, kokie bus rudens orai ir kada sulauksime pirmojo sniego (47)

Gamtos ženklus stebinti ir orus pagal juos prognozuojanti marcinkoniškė Janina Janušauskienė...

Tyli povandeninė revoliucija: prasidėjo, kaip brangus žaisliukas pinigingam elitui, bet tampa norma (18)

Grakštus laivas trukteli į priekį, ir keturi jo keleiviai, žvelgiantys į Monako panoramą,...

Vilniuje ištekėjo televizijos laidų vedėja Ugnė Galadauskaitė (312)

Šeštadienio popietę sostinėje esančioje Šventų Jonų bažnyčioje amžiną meilę savo...

Tūkstančiai žmonių suplūdo į Nemuno saloje vykstantį „Laisvės pikniką“ (120)

Šeštadienį Kauno Nemuno saloje vyksta festivalis „ Laisvės piknikas “, į kurį susirinko...

Laivų statyba Mėmelyje: nuo burlaivio iki „Titanikui“ galėjusio prilygti milžino

2019 metai Klaipėdoje paskelbti Didžiojo elingo metais. Prieš 100 metų Klaipėdoje pradėjo veikti...

Lietuvoje ūkininkaujantis talyšas – greitai žemės ūkis bus kitoks

Tęsiame pokalbių ciklą su LR ŽŪR nariais. Šį kartą apie nuveiktus darbus, pasiektus rezultatus...