Kaip informuoja theguardian.com, iždo kancleris Philipas Hammondas, teisingumo sekretorius Davidas Gauke‘as ir tarptautinės plėtros sekretorius Rory‘is Stewartas jau praėjusiomis savaitėmis paskelbė apie šį žingsnį, jei B. Johnsonas taps premjeru.

Naujasis JK premjeras trečiadienį paskyrė buvusį vidaus reikalų sekretorių Sajidą Javidą pakeisti atsistatydinusį iždo kanclerį Ph. Hammondą, praneša independent.co.uk.

Vidaus reikalų sekretore tapo indų kilmės politikė Priti Patel.

Uolų „Brexit“ šalininką Dominicą Raabą paskyrė užsienio reikalų sekretoriumi. Šias pareigas D. Raabas perėmė iš Jeremy‘o Hunto – pagrindinio B. Johnsono varžovo kovoje dėl JK premjero posto ir Konservatorių partijos lyderio posto. 45 metų D. Raabas taip pat paskirtas faktiniu B. Johnsono pavaduotoju, t. y. pavaduos premjerą, kai jo nebus.

J. Huntas rašė, kad mielai būtų likęs užsienio reikalų sekretoriumi, tačiau jis gerbiąs B. Johnsono norą suburti naują komandą.

Naujasis Bendruomenių rūmų lyderis – Jacobas Reesas-Moggas, kuris yra maždaug 80 euroskeptiškų torių vienijančios Europos tyrimų grupės (ERG) – savotiško susivienijimo Bendruomenių Rūmuose – vadovas.

B. Johnsonas jau pašiurpino dalį kolegų, paskelbęs, kad vyriausiuoju patarėju pasirinks prieštaringai vertinamą 2016 metų „Brexit“ kampanijos vadovą Dominicą Cummingsą. D. Cummingsui priskiriamas lemiamas vaidmuo kampanijos už Britanijos išstojimą iš ES „Vote Leave“ užkulisiuose.

Naujasis premjeras atleido prekybos sekretorių Liamą Foxą ir gynybos sekretorę Penny Mordaunt. Prekybos sekretoriaus pareigos atiteko Liz Truss, o gynybos sekretoriaus – Benui Wallace‘ui.

Žada derėtis iš naujo, Europa nesutinka

Po to, kai Bakingamo rūmuose karalienės Elžbietos II buvo paskirtas 14-uoju Britanijos premjeru, kalbėdamas prie savo naujosios rezidencijos Dauningo gatvėje B. Johnsonas pažadėjo, kad Britanija spalio 31-ąją išstos iš ES – be „jokių jeigu, jokių bet“, ir pareiškė įrodysiantis, kad „abejojantys, nelaimių šaukliai ir paniurėliai“ yra neteisūs.

Jis užtikrino, kad bus sudaryta nauja „Brexit“ sutartis su Briuseliu, nors ES pareigūnai pakartotinių derybų galimybę iki šiol atmesdavo.

EP „Brexit koordinavimo grupės vadovas Guy‘is Verhofstadtas naujojo JK premjero pareiškimus vadina neatsakingais.

Borisas Johnsonas

Europos Parlamentas (EP) yra ne kartą įspėjęs, kad nesutinka keisti JK su ES išsiderėtos „Brexit“ sutarties. O neseniai B. Johnsonas pareiškė, kad išeitis iš susidariusios aklavietės dėl „Brexit“ proceso būtų rasta, atsisakant nesutarimus keliančios nuostatos dėl Airijos sienos, neleidžiančios patvirtinti JK išstojimo iš ES susitarimo.

Po „Brexit“ koordinavimo grupės susitikimo Briuselyje parlamentarai išplatintame pareiškime pabrėžė, kad tvarkingas išstojimas iš ES įmanomas tik tokiu atveju, jeigu būtų užtikrintos piliečių teisės, pasiektas finansinis susitarimas ir garantuota apsidraudžiamoji priemonė (backstop), turinti užtikrinti, kad po šalies išstojimo siena tarp Airijos ir Šiaurės Airijos liks atvira.

Europos Vadovų Tarybos (EVT) pirmininkas Donaldas Tuskas trečiadienį pasveikino euroskeptiką B. Johnsoną tapus naujuoju Didžiosios Britanijos ministru pirmininku, bet tučtuojau pabrėžė, kad ES būtina išgirsti jo „Brexit“ plano detales.

„Laukiu susitikimo su jumis, kad aptartume – išsamiai – mūsų bendradarbiavimą“, – sakė jis.

Airijos premjeras Leo Varadkaras, kurio valstybė labai priklauso nuo prekybos ir per netvarkingą ES bei JK išsiskyrimą prarastų daugiausiai, kalbėjo dar tiesiau.

„Bet kokios užuominos, kad gali būti visiškai naujas susitarimas, pasiektas per savaites ar mėnesius, visiškai nepriklauso realybės pasauliui“, – pareiškė jis.

„Brexit“ šalininkai parlamente kaltino Th. May ignoruojant rinkėjų norus savo pažadu išlaikyti glaudžias JK sąsajas su ES ekonominėmis taisyklėmis, jei to reikės norint išsaugoti atvirą sieną tarp bloko narės Airijos ir JK Šiaurės Airijos.

B. Johnsono sprendinys šiai sienai yra susijęs su pasiūlymais, kuriuos ES ir Airijos lyderiai ne kartą atmetė kaip nepraktiškus arba nepakankamus.

Įžanginėje kalboje B. Johnsonas išdėstė savo uždavinius ir tvirtino, kad plebiscito dėl išstojimo iš ES rezultatai privalo būti gerbiami.

„Esu tikras, kad per 99 dienas mes būsime tai perkandę, – pridūrė jis. – Tačiau mes nelauksime 99 dienų, nes Britanijos žmonėms jau nusibodo laukti. Metas imtis veiksmų, priimti sprendimus, tvirtai vadovauti ir padaryti šią šalį geresne.“

Guy Verhofstadtas

B. Johnsonas pažadėjo naujovių nacionaliniu lygiu: pasamdyti 20 000 policininkų, pradėti 20 ligoninių atnaujinimą, imtis priemonių, kad žmonėms nebereikėtų laukti trijų savaičių, kol bus priimti pas bendrosios praktikos gydytoją, ir padidinti mokiniams skiriamų lėšų mokyklose.

Diplomatinės dilemos

B. Johnsonas pirmosiomis darbo dienomis turės savo partijos, bet ne šalies paramą.

Per mažiau nei 160 tūkst. nario mokestį mokančių partijos narių balsavimą jis lengvai įveikė savo varžovą, dabar jau buvusį užsienio reikalų sekretorių Jeremy Huntą.

Tačiau sociologinių tyrimų agentūros „YouGov“ apklausa trečiadienį rodė, kad B. Johnsoną palankiai vertina tik 31 proc. gyventojų.

Opozicinės Leiboristų partijos lyderis Jeremy Corbynas paragino B. Johnsoną paskelbti pirmalaikius rinkimus, nes naujasis premjeras kol kas „neturi žmonių mandato“.

B. Johnsonas yra užsiminęs, kad nenorėtų rengti rinkimų, kol neįgyvendins „Brexit“.

Net didžiausi jo kritikai Londone ir Briuselyje norėjo suteikti jam progą išbandyti savo laimę sprendžiant „Brexit“ chaosą.

Tačiau jo problemos tolimesniajame užsienyje reikalauja dar skubesnio dėmesio ir yra lygiai taip pat sudėtingos.

Šioje srityje opiausia B. Johnsono laukianti problema – priešprieša su Iranu, praeitą savaitę Teherano pajėgoms sulaikius su Britanijos vėliava plaukiojantį tanklaivį.

Dėl laivo „Stena Impero“ sulaikymo Persijos įlankoje naujasis britų premjeras atsiduria pačiame vis didėjančios Teherano priešpriešos su JAV prezidentu Donaldu Trumpu centre.

Be to, D. Trumpo bandymas apriboti Kinijos įtaką pasaulyje privertė Britaniją nesmagiai rinktis, kurią technologiją naudoti kuriant jau vėluojantį penktosios kartos (5G) mobiliojo ryšio tinklą.

B. Johnsonas giriasi draugyste su D. Trumpu, bet abejojantieji naujuoju premjeru baiminasi, kad dėl šios draugystės Britanija bus priklausoma nuo neprognozuojamos Baltųjų rūmų šeimininko užsienio politikos.

Tačiau B. Johnsono šalininkai sako, kad geri santykiai su D. Trumpu padidins galimybę greičiau pasiekti prekybos susitarimą su JAV po „Brexit“.