aA
Jungtinėse Valstijose atlikto tyrimo metu nustatyta, kad daugelyje populiarių kūdikių maisto produktų, įskaitant ekologiškų prekės ženklų produkciją, yra arseno, švino ir kitų nuodingųjų metalų, galinčių pakenkti smegenų vystymuisi.
Kūdikių maistas
Kūdikių maistas
© Shutterstock

Praėjusį ketvirtadienį Jungtinių Valstijų Atstovų rūmų pakomitetis, pristatydamas tyrimą, aiškino nurodęs pateikti duomenis septynioms kompanijoms, įskaitant „Walmart“. Toks sprendimas priimtas po to, kai 2019 m. nevyriausybinė organizacija „Healthy Babies Bright Futures“ paskelbė kūdikių maisto tyrimų rezultatus.

Keturios kompanijos iš septynių – „Gerber“, „Beech-Nut“, „Earth's Best Organics“ produktus gaminanti „Hain Celestial Group“ ir „Happy Family Organics“ produktų gamintoja „Nurture Inc.“ – pasidalijo dokumentais. Pakomitečio teigimu, „Walmart“, „Sprout Foods“ ir „Campbell Soup Co.“, gaminanti „Plum Organics“ kūdikių maistą, bendradarbiauti atsisakė.

Arsenas, švinas, kadmis ir gyvsidabris – metalai, kuriuos JAV maisto ir vaistų administracija laiko pavojingais žmogaus sveikatai – panaudojus pesticidų ir herbicidų gali išlikti aplinkoje ilgus dešimtmečius, aiškina Michaelas Hansenas, JAV ne pelno siekiančios vartotojų organizacijos „Consumer Reports“ vyresnysis mokslininkas.

Nuodingųjų metalų gali dažniau pasitaikyti kūdikių maiste, nes į šį maistą apdirbimo proceso metu pridedama vitaminų ir mineralų, teigia M. Hansenas. Ryžiuose – dažname kūdikių maisto ingrediente – taip paprastai būna nemažas kiekis arseno, rašo usatoday.com.

Ryžiai auginami vandenyje, o kontaktuodamas su vandeniu dirvožemyje esantis arsenas jame ištirpsta, dėsto M. Hansenas.

Kadangi kūdikių smegenys tebesivysto, kyla didžiulis nerimas dėl to, kaip minėtieji metalai gali paveikti smegenų veiklą, sako M. Hansenas. Tuo metu, kai jau pasireiškia simptomai, pavyzdžiui, elgesio problemos, gali būti sudėtinga atsekti jų sąsajas su mityba, aiškina mokslininkas,

Pasak M. Hanseno, dėl kūdikių maisto sudėties nerimaujantys tėvai gali rinktis neperdirbtus vaisius ir daržoves.

JAV maisto ir vaistų administracija taip pat rekomenduoja į vaikų mitybą įtraukti įvairių kruopų, ne vien ryžius.

Praėjusių metų rugpjūtį JAV maisto ir vaistų administracija parengė rekomendacijas dėl ryžių kūdikių ir vaikų maiste. Nurodoma, kad arseno koncentracija maiste neturėtų viršyti 100 dalelių milijardui. Pakomitečio ataskaitoje teigiama, kad kai kuriuose „Beech-Nut“ naudojamuose ingredientuose arseno koncentracija siekia 913 dalelių milijardui. „Earth's Best Organics“ naudojo ingredientus, kurių arseno koncentracija siekė 309 dalelių milijardui.

Ataskaitoje nurodomi atvejai, kai gamintojai tyrė ingredientus, tačiau ne galutinius produktus, nors nuodingųjų metalų dalis galutiniuose produktuose gali būti didesnė.

Taip pat nustatyta, kad kai kuriais atvejais gamintojai buvo nustatę vidinius standartus, tačiau prekiavo jais neatitinkančiais produktais.

Pakomitečio, kuriam vadovauja JAV Atstovų rūmų narys, demokratas iš Ilinojaus Raja Krishnamoorthi, teigimu, siekiama, kad Maisto ir vaistų administracija nustatytų sunkiųjų metalų normas kūdikių maiste. Gamintojai turėtų būti įpareigoti ištirti galutinius produktus ir paskelbti tyrimų rezultatus, ataskaitoje pažymi pakomitetis.

Praėjusį ketvirtadienį paskelbtame pranešime JAV maisto ir vaistų administracija aiškina labai rimtai vertinanti nuodingųjų medžiagų atsiradimą maisto produktuose. Pasak tarnybos, kūdikių maisto gamintojai nuo 2016-ųjų padarė pažangą mažindami arseno kiekį kūdikių maiste. 2016-aisiais pirmąkart pateiktas siūlymas dėl normos – 100 dalių milijardui.

„Pripažįstame, kad reikia dar daug nuveikti, tačiau Maisto ir vaistų administracija pakartoja esanti tvirtai pasiryžusi mažinti nuodingųjų medžiagų ir kitų teršalų poveikį vartotojams“, – pareiškė tarnyba.

Kompanija „Campbell Soup Co.“ tvirtina atsakiusi į pakomitečio klausimus. Savo pareiškime kompanija pažymi, kad JAV maisto ir vaistų administracija nepateikia sunkiųjų metalų normų kūdikių maiste. Tačiau „Campbell Soup Co.“ tikina, kad jos atlikti tyrimai rodo, jog metalų kiekis gaminamame kūdikių maiste neviršija normų.

„Walmart“ taip pat tvirtina susisiekusi su pakomitečiu. Visgi kompanija aiškiai nurodė, kad bet kokį produktų testavimą įgyvendins jos tiekėjai.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(6 žmonės įvertino)
4.1667

Top naujienos

Prognozės 2030 m. – negailestingos: specialistai nerimą keliančius sveikatos pokyčius stebi ir Lietuvoje (5)

Nutukimas tampa itin rimta problema visame pasaulyje. Paskutiniais duomenimis, ji kamuoja 13 proc....

Lietuvai gresia tapti brangių degalų šalimi: daugės norinčiųjų užsukti į Lenkiją (34)

Rinkose brangstanti nafta kursto ekspertų spėliones, kad jos kaina toliau augs paveikta...

Aukšto rango įstatymų leidėjas ragina ES griežtinti tikslus dėl automobilių taršos (12)

Europos Sąjunga turėtų sugriežtinti savo kelių transporto dekarbonizacijos tikslus – ir tai...

Ukrainos Odesos srityje įsikurs naujas, visus metus veikiantis pasaulinio lygio kurortas (6)

2023 metų gegužę Odesos Tatarbunarskio rajone bus atidarytas pirmasis kurortinis miestelis,...

Ligoninėje mirė mados ikona ir buvęs „Vogue“ redaktorius Andre Leonas Talley

Mados pasaulyje - skaudi netektis. Anapilin iškeliavo Andre Leonas Talley. Jam buvo 73 metai. Anot...

Įprastinė struktūra įmonėms nebetinka: patarimai vadovams (3)

Lyderystės įgūdžius vystykite sistemiškai. Kuo daugiau žmonių galės vadovauti ir turės...

Mūsų mityba veikia ir nervų sistemą: patarė, koks valgis mažina stresą ir Alzheimerio riziką

Kaip valgydami galime tapti laimingesni? Kas iš tiesų slepiasi sveikatai naudingame maiste? Kaip...

Palmių auginimo namuose ypatumai

Dar Senovės Romoje palmė buvo pergalės ir triumfo simbolis. Tačiau pasirodžius pirmiesiems...

Smegenis ištyrę mokslininkai aptiko visiškai unikalią funkciją: paaiškino, kas nutinka, kai ką nors užmirštate

Remiantis nauja tyrėjų iš Airijos teorija, užmarštis naudinga organizmui, nes tada jis gali...