aA
Jungtinės Valstijos ir toliau taikys sankcijas Irano Revoliucinei gvardijai, net jei bus atgaivintas susitarimas dėl šalies branduolinės programos apribojimo, sekmadienį pareiškė JAV specialusis pasiuntinys Robertas Malley.
Irano revoliucinė gvardija
Irano revoliucinė gvardija
© AFP / Scanpix

Iranas primygtinai reikalavo, kad Revoliucinės gvardijos korpuso (IRGC) išbraukimas iš JAV teroristinių organizacijų sąrašo būtų branduolinio susitarimo, kuris, diplomatų teigimu, jau beveik pasiektas, dalis.

Tačiau JAV pasiuntinys Iranui R. Malley per Kataro sostinėje Dohoje surengtą konferenciją sakė: „IRGC ir toliau bus taikomos sankcijos pagal JAV įstatymus, o mūsų požiūris į IRGC liks toks pats.“

Gvardija įtraukta į teroristinių organizacijų sąrašą dėl Irano veiksmų, kuriais jis remia Sirijos vyriausybę, Jemeno husių sukilėlius ir Libano grupuotę „Hezbollah“.

Europos Sąjungos užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis (Žozepas Borelis) šeštadienį Dohos forume sakė, kad atgaivintas branduolinis susitarimas bus pasirašytas „per kelias dienas“.

Iranas nuo 2021 metų balandžio tiesiogiai su Jungtine Karalyste, Kinija, Prancūzija, Vokietija ir Rusija, o netiesiogiai – su Jungtinėmis Valstijomis veda derybas dėl susitarimo atgaivinimo.

Derybų Vienoje ES koordinatorius Enrique Mora yra atvykęs į Teheraną, kur tikisi rasti būdą, kaip išspręsti likusius nesutarimus.

Tačiau R. Malley Dohos politikos ir verslo lyderių forume įspėjo, kad susitarimas nėra „neišvengiamas“ ir nėra garantijų, kad bus netrukus pasiektas.

„Esame gana arti“, – sakė jis apie derybas, bet pridūrė: „Jau kurį laiką esame gana arti. Manau, kad tai pasako viską, ką reikia žinoti apie klausimų sudėtingumą.“

Prieš pat R. Malley kalbą Sayyidas Kamalis Kharrazi, buvęs Irano užsienio reikalų ministras, o dabar – šalies aukščiausiojo lyderio patarėjas, pabrėžė Revoliucinės gvardijos svarbą.

„Taip, jis neišvengiamas, bet tai priklauso nuo Jungtinių Valstijų politinės valios“, – sakė S. K. Kharrazi, kalbėdamas apie susitarimą, turintį pakeisti paktą, iš kurio JAV pasitraukė 2018 metais.

„IRGC tikrai turi būti pašalinta“ iš JAV teroristinių organizacijų sąrašo, sakė jis.

„IRGC yra nacionalinė armija, o nacionalinė armija negali būti laikoma teroristine grupuote“, – tvirtino S. K. Kharrazi.

2019 metų balandį Jungtinės Valstijos, vadovaujamos tuometinio prezidento Donaldo Trumpo, įtraukė Revoliucinę gvardiją į savo užsienio teroristinių organizacijų sąrašą.

Tai įvyko praėjus metams po to, kai D. Trumpas vienašališkai pasitraukė iš 2015 metų branduolinio susitarimo, oficialiai vadinamo Bendru visapusiškų veiksmų planu (JCPOA).

S. K. Kharrazi taip pat sakė, jog Iranas nori garantijų, kad Jungtinės Valstijos vėl nepasitrauks iš susitarimo. R. Malley sakė, kad pasibaigus prezidento Joe Bideno kadencijai jokių garantijų nebus.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Karo ekspertai: kažkas tikrai bus

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N‘ Loaded“ ekspertai teigia, kad dėl...

Konvojuojat kalinius užpultas Matuko žudikas Kontenis: tai kerštas už vaiko nužudymą

Dėl keturmečio posūnio Matuko nužudymo 19 metų laisvės atėmimo bausme nuteistas Kėdainių...

LSDP vicepirmininkas – apie Skardžiaus prisijungimą: buvo padaryta klaida papildyta (23)

Ketvirtadienį pranešta, kad buvęs Darbo partijos atstovas Seime Artūras Skardžius pradeda...

Ukraina iš Slovakijos jau gavo pirmuosius naikintuvus papildyta (6)

Pirmieji keturi naikintuvai „MiG-29“ jau yra Ukrainoje . Apie tai pranešė Slovakijos gynybos...

Vienas didžiausių Kauno susisiekimo projektų „išlindo“ iš po žemės

Pernai pavasarį pradėtas tiesti Pietrytinis aplinkkelis ima panėšėti į transporto arteriją –...

Giedrius Petkevičius/Sausuolis

Dovydas prieš Galijotą arba Izraelis prieš Prancūziją: slaptoji operacija, kuri iki šiol kelia ne vieną klaustuką

Apie Izraelio kariškių ir slaptųjų tarnybų operacijas, įvairiais šios valstybės gyvavimo...

Jau netrukus prasidės geomagnetinė audra: išvardijo, kokius simptomus ji gali sukelti ir kaip apsisaugoti (2)

Jeigu pastarosiomis dienomis pasijaustumėte prasčiau, gali būti, kad taip jus paveikė Saulės ir...

Karas Ukrainoje. Ukraina: didysis rusų puolimas žlugo (1)

Rusijos kariuomenė gerokai sulėtino savo puolimą prie Bachmuto ir sutelkė pastangas į manevrus...