Jungtinės Valstijos įvardijo 18 Rusijos pareigūnų, kuriems bus taikomos sankcijos dėl ryšių su kalėjime mirusio žmogaus teisių advokato Sergejaus Magnickio byla ir kitais žmogaus teisių pažeidimais. Reaguodama į šį sąrašą Rusija pareiškė, kad uždraudė išduoti vizas 18 JAV pareigūnų.
© AFP/Scanpix

Neabejojama, kad įtampa tarp Vašingtono ir Maskvos dar labiau padidės, kai JAV Iždo departamentas paskelbė 16 Maskvos prokurorų, tyrėjų, mokesčių pareigūnų ir teisėjų, susijusių su S. Magnickio byla, sąrašą. Į jį taip pat įtraukti du čečėnai, įtariami kitais žmogaus teisių pažeidimais.

JAV vyriausybė nurodė, kad šiems asmenims nebus leidžiama atvykti į Jungtines Valstijas pagal 2012 metais priimtą „Sergejaus Magnickio įstatymą“. Iždo departamentas taip pat taikys sankcijas jų turtui, o JAV piliečiams draudžiama turėti su jais verslo santykių.

„Advokato Sergejaus Magnickio mirtis 2009 metais areštinėje Maskvoje yra tragedija, o tyrimas dėl jo mirties nedavė jokių matomų rezultatų, - sakė Baltųjų rūmų atstovas Jay Carney. - Rusijos pareigūnai, tiesiogiai siejami su Magnickio kalinimu, taip pat kalėjimo pareigūnai, tiesiogiai susiję su sprendimais, lėmusiais jo mirtį, lieka nenubausti.“

Sąrašas, kuris anksčiau buvo įslaptintas, buvo paskelbtas, Vašingtonui spaudžiant Maskvą dėl S. Magnickio, kuris mirė 2009 metais, išbuvęs įkalintas 11 mėnesių Rusijoje.

Demaskuotojas S. Magnickis buvo suimtas po to, kai atskleidė vieną didelę valstybės lėšų grobstymo schemą, į kurią buvo įsitraukę kai kurie Rusijos pareigūnai.

Maskva pasmerkė šio „juodojo sąrašo“ paskelbimą, perspėdama, kad tai dar labiau pablogins dvišalius santykius.

„Tai tik įlies daugiau nesantarvės į Rusijos ir Amerikos santykius, kurie jau buvo pašliję pastaruoju metu“, - vienas Rusijos URM pareigūnas, pageidavęs neviešinti savo vardo, sakė naujienų agentūrai „Interfax“.

Pareigūnas perspėjo, kad šio sąrašo paskelbimas „ves prie panašių priemonių iš Rusijos pusės“, pridūręs: „Atsakomybė už pasekmes tenka vien Amerikos pusei.“

Baltųjų rūmų patarėjas nacionalinio saugumo reikalams Tomas Donilonas, kaip planuota, artimiausiomis dienomis turėtų atvykti su vizitu į Maskvą ir susitikti su Rusijos saugumo tarybos sekretoriumi Nikolajumi Patruševu.

Anksčiau Maskva grasino imtis atsakomųjų veiksmų ir paskelbti panašų JAV pareigūnų „juodąjį sąrašą“.

Rusijos prezidento Vladimiro Putino atstovas Dmitrijus Peskovas sakė, kad toks Vašingtono sprendimas gali padaryti ilgalaikę žalą santykiams tarp buvusių Šaltojo karo priešininkių.

„Kai kurių sąrašų pasirodymas neabejotinai padarys labai neigiamą poveikį Rusijos ir JAV dvišaliams santykiams“, - naujienų agentūros citavo D. Peskovą.

Vienas neįvardytas Rusijos šaltinis sakė naujienų agentūrai ITAR-TASS, kad Maskvos atsakomosios priemonės bus „simetrinės“ ir kad jų reikėtų tikėtis šeštadienį.

Į JAV sąrašą buvo įrašyti Maskvos teisėjai Aleksejus Krivoručka, Sergejus Podoprigorovas, Jelena Stašina ir Svetlana Uchnaliova, susiję su arešto paskyrimu S.Magnickiui ir jo kalinimu, nurodė vienas JAV Kongreso narys.

Į jį taip pat įtraukti VRM pareigūnai Pavelas Karpovas, Artiomas Kuznecovas ir Olegas Lugunovas, vadovavę bylai prieš S.Magnickį.

Sąraše minimas ir čečėnas Kazbekas Dukuzovas, kuris buvo suimtas, teistas ir išteisintas byloje dėl 2004 metais įvykdyto JAV žurnalisto Paulo Klebikovo nužudymo Maskvoje.

Taip pat įrašytas su Magnickio byla nesusijęs Leča Bogatyriovas, įtartas Umaro Israilovo nužudymu. U. Israilovas buvo Čečėnijos lyderio Ramzano Kadyrovo asmens sargybinis, bet vėliau stojo prieš R.Kadyrovą; 2004 metais jis pabėgo į Europą ir buvo nušautas Vienoje 2009 metais.
L. Bogatyriovas Austrijoje nebuvo sulaikytas ir grįžo į Rusiją.

Reaguodama į Vašingtono „šantažą“, Rusija uždraudė išduoti vizas 18 JAV pareigūnų

Rusija šeštadienį paskelbė JAV pareigūnų, kuriems draudžiama atvykti į šalį, „juodąjį sąrašą“, atsakydama į penktadienį Vašingtono priimtą sprendimą įvardyti 18 Rusijos piliečių, įtariamų žmogaus teisių pažeidimais.

„Sąrašų karas nėra mūsų pasirinkimas, tačiau negalime ignoruoti akivaizdaus šantažo“, - sakoma Rusijos URM pranešime, kuriame buvo išvardyti 18 JAV pareigūnų, „susijusių su žmogaus teisių pažeidimais“.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Lietuvių restorane Amerikoje klientai cepelinus valgo su kečupu (53)

Keliaudamas po Čikagos priemiesčius DELFI Kelionių ambasadorius Orijus Gasanovas rado...

„Mamos iškrypėlės“ ieškojęs vilnietis įkliuvo policijai: namuose – šokiruojantys įkalčiai (65)

Slapti pomėgiai įklampino teisėsaugai gerai žinomą vilnietį – anksčiau dėl įvairių...

Įspūdingi lėktuvų prototipai: tikras monstras ir nė vieno keleivio salone nepasveikinęs orlaivis (4)

Lėktuvų gamintojai per visą aviacijos istoriją sukūrė įspūdingų orlaivių, ir nors daugelis...

Romas Sadauskas-Kvietkevičius. Verygos ir kepeniai Lietuvai reikalingi kaip lietus Gedimino kalnui (305)

„Veryga atsitraukia..." – žodžiai, kurių šią savaitę laukė Lietuva, kaip reikiant suerzinta...

Vilniuje policijos automobilis pateko į avariją: liudininkai teigia, kad lėkė neįjungę švyturėlių (2)

Šeštadienio vakarą Vilniuje Liepkalnio gatvėje policijos automobilis „VW Caddy“ rėžėsi į...

Diplomai ir sunkus darbas nepadėjo - dabar gelbsti Lenkija, Baltarusija ir nukainoti produktai (328)

Gauna jogurtą paskutinę jo galiojimo dieną ir valgo visą savaitę, drabužių ieško tik dėvėtų...

Želionio metimai mačo pabaigoje paskandino „Lietuvos rytą“ (35)

Klaipėdos „Neptūno“ (9-3) komanda „Betsafe-LKL“ čempionate iškovojo saldžią pergalę...

Nacionalinė „Stebuklo“ premjera sudomino ir žinomus žmones

Šeštadienio vakarą „Scanoramos“ lankytojai sugužėjo į ilgai lauktą ir žiūrovų...

Gyvai / „Bushido Hero‘s“ turnyras: ringą Vilniuje drebina geriausi Lietuvos kovotojai (5)

Šeštadienį vakare geriausi Lietuvos kovotojai Vilniaus „Siemens“ arenoje stoja ginti savo...

Neįtikėtina: praradęs teisę vairuoti pareigūnas spjovė į KET – toliau vairavo ir net gaudavo pinigų (68)

Dėl šiurkščių Kelių eismo taisyklių (KET) pažeidimų teisę vairuoti dvejiems metams...