aA
Įsiveržti į Siriją ir pasirašyti susitarimą su Rusija dėl bendro patruliavimo saugumo zonoje Sirijos šiaurėje nusprendusi Turkija „eina klaidinga linkme“, įspėjo JAV gynybos sekretorius Markas Esperis.
Markas Esperis
Markas Esperis
© Reuters / Scanpix

Spalio pradžioje pradėjusi karinę operaciją prieš JAV sąjungininkus kovoje su „Islamo valstybe“ (IS) kurdus „Turkija mus visus pastatė į labai blogą padėtį“, prieš NATO šalių gynybos ministrų susitikimą surengtoje konferencijoje Briuselyje sakė M. Esperis.

Dabar Turkijos sąjungininkai NATO turi „dirbti kartu, kad sustiprintų mūsų partnerystę su jais ir vėl paverstų juos stipriais ir patikimais sąjungininkais kaip anksčiau“, tvirtino M. Esperis.

Turkijos karinė operacija yra pagrindinė tema dvi dienas truksiančiame NATO šalių ministrų susitikime. Organizacijos diplomatų teigimu, nuoširdžios diskusijos su Ankaros atstovais jau vyko.

Nerimą sukėlė ir Turkijos susitarimas su Rusija dėl bendro patruliavimo saugumo zonoje Šiaurės Sirijoje, iš kurios turi pasitraukti visi kurdų pajėgų kariai, kuriuos Turkija laiko „teroristais“, susijusiais su Turkijoje uždrausta Kurdistano darbininkų partija (PKK).

Nors Turkija neturi užtarėjų NATO šalių gretose, tačiau Ankaros strateginė pozicija tarp Europos ir Artimųjų Rytų yra pernelyg svarbi, kad NATO rizikuotų pernelyg susigadinti santykius su šia partnere. Taigi, kitos Aljanso narės kol kas tik kritikuoja Turkijos veiksmus.

M. Esperis taip pat gynė JAV sprendimą patraukti karius iš Sirijos šiaurės. Šis Vašingtono sprendimas iš esmės nutiesė raudoną kilimą Turkijos karinei operacijai.

„JAV sprendimas patraukti mažiau nei 50 karių iš puolimo zonos buvo priimtas tada, kai mums tapo aišku, kad prezidentas Erdoganas nusprendė kirsti sieną“, – sakė M. Esperis, pabrėždamas, kad „nerizikuos tų karių gyvybėmis“ ir „nepradės kovos su NATO sąjungininke“.

Jis pripažino, kad „buvo tam tikro kritikos“ dėl JAV karių patraukimo, „bet niekas dar nepasiūlė geresnės alternatyvos tam, ką padarė Jungtinės Valstijos. Bandome išlaikyti labai strateginę perspektyvą“.

NATO ministrų susitikimą temdo Turkijos įsiveržimas į Siriją

Ketvirtadienį prasidės dvi dienas truksiantis NATO gynybos ministrų susitikimas, kurio metu ministrai pasiruoš gruodį vyksiančiam Aljanso viršūnių susitikimui, tačiau tikėtina, kad daugiausiai dėmesio bus skiriama Turkijos įsiveržimo į Siriją klausimui.

Prieš dvi savaites NATO narė Turkija Šiaurės rytų Sirijoje pradėjo karinę operaciją, nukreiptą prieš Kurdų Liaudies apsaugos dalinius (YPG). Juos Ankara laiko glaudžiai su Turkijoje uždrausta Kurdistano darbininkų partija (PKK) susijusia teroristine organizacija.

Turkijos operaciją griežtai pasmerkė dauguma NATO narių, taip pat nerimauta, kad puolimas gali pakenkti regioniniam stabilumui ir trukdyti tęsti kovą prieš „Islamo valstybės“ (IS) grupuotę.

Ketvirtadienį Turkijos gynybos ministras Hulusis Akaras NATO sąjungininkių ministrus turėtų informuoti apie situacijos raidą, o Vokietijos gynybos ministrė Annegreta Kramp-Karrenbauer planuoja pateikti siūlymą kurti kontroliuojamą saugumo zoną.

Praėjusią savaitę Turkija ir JAV susitarė dėl laikinų paliaubų. Trečiadienį JAV prezidentas Donaldas Trumpas teigė, kad Turkija yra pasiruošusi ilgalaikėms paliauboms.

Antradienį Rusija ir Turkija susitarė kartu patruliuoti išilgai pasienio besidriekiančioje saugumo zonoje – teritorijoje, kurią anksčiau kontroliavo Sirijos kurdų pajėgos.

Trečiadienį NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas džiaugėsi, kad Turkijai ir JAV susitarus, „smurto apraiškų buvo žymiai sumažinta“, sekretorius taip pat pabrėžė, kad svarstyti apie susitarimo su Maskva rezultatus dar yra per anksti.

NATO ministrų susitikimo Briuselyje metu politikai taip pat turėtų aptarti NATO prisitaikymą prie hibridinių grėsmių (tarp jų ir 5G ryšio saugumo grėsmes), jie taip pat turėtų kalbėti apie greito reagavimo tobulinimo galimybes ir plėtrą Afganistane.

ELTA
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(8 žmonės įvertino)
3.7500

Top naujienos

Koronavirusu susirgus artimai giminaitei, „ant patalo“ gulinčios senolės laukė liūdnas likimas (12)

Vilnius ir jo regionas jau kurį laiką „dega“ dėl daugėjančių koronavirusu susirgusių...

Vieno populiariausių Vilniaus mikrorajono plėtra piktina gyventojus: dygsta vienas už kitą didesnį daugiabučių kompleksai (23)

Pastarosios savaitės Vilniaus Žirmūnų mikrorajono gyventojams – neramios. Bendruomenė nerimauja...

Mutlu | D+

Maldyvai ir Provansas viename regione? Taip, jei nuvyksite į Turkiją

Šį kartą noriu visus pakviesti pakeliauti po Turkijos miesto Ispartos apylinkes. Pirmiausia...

Kaip ECB vadovai investuoja savo pačių pinigus? Nelabai tvariai

Kai reikia investuoti savo pačių pinigus klimato kaitai įveikti ar geresniam verslo valdymui...

Kodėl šiltnamyje žaliuoja žemė ir kaip tai išspręsti, jos nekeičiant (3)

Po žiemos nemažai daržininkų pastebi, kad šiltnamyje pažaliuoja žemė, ir išsigąsta,...

Kelias į tvarų verslą: nuo ko pradėti? (1)

Europa pasirinko žaliąjį kursą ir dėl geresnės ateities turime juo eiti visi kartu: gamintojai,...

Oksana Pikul paskaičiavo, kiek per mėnesį išleidžia savo grožiui: juokauja, kad jos vyrui šių skaičių geriau nežinoti (20)

Oksana Pikul -Jasaitienė turbūt labiau nei bet kas kitas mūsų šalyje sulaukė kritikos dėl...

Ilgus metus Palangoje niokotas pastatas virsta apartamentais: pirmieji gyventojai galės įsikelti dar šią vasarą

Bendrovės „Šilkas“ poilsio namai Palangoje iškilo 1992 m. ir veikė vos kelis metus, po to buvo...

Karališkosios šeimos nariai turi gausybę privilegijų, tačiau jos galioja ne visiems: paaiškėjo vienas netikėtas faktas

Britų karališkajai šeimai priklausantys nariai turi gausybę papildomų privilegijų – nuo...

Karantinas mūsų nesužlugdė: patenkintų gyvenimu žmonių daugiau negu nelaimingų

Dalis visuomenės išmoko prisitaikyti prie karantino atneštų pokyčių ir atrado naujas...