aA
Įsiveržti į Siriją ir pasirašyti susitarimą su Rusija dėl bendro patruliavimo saugumo zonoje Sirijos šiaurėje nusprendusi Turkija „eina klaidinga linkme“, įspėjo JAV gynybos sekretorius Markas Esperis.
Markas Esperis
© Reuters / Scanpix

Spalio pradžioje pradėjusi karinę operaciją prieš JAV sąjungininkus kovoje su „Islamo valstybe“ (IS) kurdus „Turkija mus visus pastatė į labai blogą padėtį“, prieš NATO šalių gynybos ministrų susitikimą surengtoje konferencijoje Briuselyje sakė M. Esperis.

Dabar Turkijos sąjungininkai NATO turi „dirbti kartu, kad sustiprintų mūsų partnerystę su jais ir vėl paverstų juos stipriais ir patikimais sąjungininkais kaip anksčiau“, tvirtino M. Esperis.

Turkijos karinė operacija yra pagrindinė tema dvi dienas truksiančiame NATO šalių ministrų susitikime. Organizacijos diplomatų teigimu, nuoširdžios diskusijos su Ankaros atstovais jau vyko.

Nerimą sukėlė ir Turkijos susitarimas su Rusija dėl bendro patruliavimo saugumo zonoje Šiaurės Sirijoje, iš kurios turi pasitraukti visi kurdų pajėgų kariai, kuriuos Turkija laiko „teroristais“, susijusiais su Turkijoje uždrausta Kurdistano darbininkų partija (PKK).

Nors Turkija neturi užtarėjų NATO šalių gretose, tačiau Ankaros strateginė pozicija tarp Europos ir Artimųjų Rytų yra pernelyg svarbi, kad NATO rizikuotų pernelyg susigadinti santykius su šia partnere. Taigi, kitos Aljanso narės kol kas tik kritikuoja Turkijos veiksmus.

M. Esperis taip pat gynė JAV sprendimą patraukti karius iš Sirijos šiaurės. Šis Vašingtono sprendimas iš esmės nutiesė raudoną kilimą Turkijos karinei operacijai.

„JAV sprendimas patraukti mažiau nei 50 karių iš puolimo zonos buvo priimtas tada, kai mums tapo aišku, kad prezidentas Erdoganas nusprendė kirsti sieną“, – sakė M. Esperis, pabrėždamas, kad „nerizikuos tų karių gyvybėmis“ ir „nepradės kovos su NATO sąjungininke“.

Jis pripažino, kad „buvo tam tikro kritikos“ dėl JAV karių patraukimo, „bet niekas dar nepasiūlė geresnės alternatyvos tam, ką padarė Jungtinės Valstijos. Bandome išlaikyti labai strateginę perspektyvą“.

NATO ministrų susitikimą temdo Turkijos įsiveržimas į Siriją

Ketvirtadienį prasidės dvi dienas truksiantis NATO gynybos ministrų susitikimas, kurio metu ministrai pasiruoš gruodį vyksiančiam Aljanso viršūnių susitikimui, tačiau tikėtina, kad daugiausiai dėmesio bus skiriama Turkijos įsiveržimo į Siriją klausimui.

Prieš dvi savaites NATO narė Turkija Šiaurės rytų Sirijoje pradėjo karinę operaciją, nukreiptą prieš Kurdų Liaudies apsaugos dalinius (YPG). Juos Ankara laiko glaudžiai su Turkijoje uždrausta Kurdistano darbininkų partija (PKK) susijusia teroristine organizacija.

Turkijos operaciją griežtai pasmerkė dauguma NATO narių, taip pat nerimauta, kad puolimas gali pakenkti regioniniam stabilumui ir trukdyti tęsti kovą prieš „Islamo valstybės“ (IS) grupuotę.

Ketvirtadienį Turkijos gynybos ministras Hulusis Akaras NATO sąjungininkių ministrus turėtų informuoti apie situacijos raidą, o Vokietijos gynybos ministrė Annegreta Kramp-Karrenbauer planuoja pateikti siūlymą kurti kontroliuojamą saugumo zoną.

Praėjusią savaitę Turkija ir JAV susitarė dėl laikinų paliaubų. Trečiadienį JAV prezidentas Donaldas Trumpas teigė, kad Turkija yra pasiruošusi ilgalaikėms paliauboms.

Antradienį Rusija ir Turkija susitarė kartu patruliuoti išilgai pasienio besidriekiančioje saugumo zonoje – teritorijoje, kurią anksčiau kontroliavo Sirijos kurdų pajėgos.

Trečiadienį NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas džiaugėsi, kad Turkijai ir JAV susitarus, „smurto apraiškų buvo žymiai sumažinta“, sekretorius taip pat pabrėžė, kad svarstyti apie susitarimo su Maskva rezultatus dar yra per anksti.

NATO ministrų susitikimo Briuselyje metu politikai taip pat turėtų aptarti NATO prisitaikymą prie hibridinių grėsmių (tarp jų ir 5G ryšio saugumo grėsmes), jie taip pat turėtų kalbėti apie greito reagavimo tobulinimo galimybes ir plėtrą Afganistane.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(8 žmonės įvertino)
3.7500

Top naujienos

Diana Nausėdienė: kodėl mes išskiriame moteris – pakalbėkime, ką patiria vyrai (7)

Pirmoji šalies ponia Diana Nausėdienė sakė, kad svarbiausia užduotis jai dabar yra...

Lietuviai nori visai kitokio automobilių mokesčio: ministras sako, kad tokį svarstė (1)

Apmokestinti pirmą kartą šalyje registruojamus automobilius – toks įstatymo projektas pastaruoju...

Švelnūs orai truks nebeilgai (5)

Slenka ko gero paskutinės švelnios vėlyvo rudens dienos. Antroje savaitės pusėje tikimasi, kad...

Buvęs prokuroras sudėliojo svarbiausius akcentus Kauno žudynių byloje: Venckienė ir Venckus buvo pasirūpinę alibi (624)

Prieš dešimtmetį Lietuvą sukrėtusią Kauno žudynių bylą sekė Drąsiaus Kedžio ir Andriaus...

Šnipų mainų paslaptys: kodėl su lietuviais iškeistas norvegas domino JAV ir Rusijos žvalgybas (90)

„Kalėdos Maskvoje“, – tokia nuotrauka iš Raudonosios aikštės 2017 gruodžio 5-ąją...

Didesnės kainos gali sustabdyti cigarečių pakaitalų populiarėjimą DELFI specialiai iš Londono (24)

Vyriausybei siekiant padidinti akcizų tarifą kaitinamojo tabako produktams, specialistai sako, kad...

Vaikino pasiūlymas pasibaigus pasimatymui tapo nepavykusio vakaro vinimi: merginos, būkite protingos (69)

Vaikinas mane užkalbino mano tuometinėje darbovietėje-drabužių parduotuvėje. Maniau pakalbėsim...

ES rytinis sparnas pasiduoda sąstingiui

Europos Sąjungos rytinės narės pasiduoda lėtėjančiai pasaulio ekonomikai.

Kai medžiotojas nušovė du vilkus – vilkė atėjo atsisveikinti su žuvusiais jaunikliais (455)

Dvidešimt metų medžiojantis Kazimieras Urmanavičius prasitarė, jog tądien, kai ruošėsi...

Skelbiama, kad „Žalgiris“ pasiruošęs išsiskirti su Perezu, jam jau numatyta pamaina (12)

Kauno „Žalgiris“ netrukus gali atsisveikinti su meksikiečiu Alexu Perezu, skelbia 24sek...