Spalio pradžioje pradėjusi karinę operaciją prieš JAV sąjungininkus kovoje su „Islamo valstybe“ (IS) kurdus „Turkija mus visus pastatė į labai blogą padėtį“, prieš NATO šalių gynybos ministrų susitikimą surengtoje konferencijoje Briuselyje sakė M. Esperis.

Dabar Turkijos sąjungininkai NATO turi „dirbti kartu, kad sustiprintų mūsų partnerystę su jais ir vėl paverstų juos stipriais ir patikimais sąjungininkais kaip anksčiau“, tvirtino M. Esperis.

Turkijos karinė operacija yra pagrindinė tema dvi dienas truksiančiame NATO šalių ministrų susitikime. Organizacijos diplomatų teigimu, nuoširdžios diskusijos su Ankaros atstovais jau vyko.

Nerimą sukėlė ir Turkijos susitarimas su Rusija dėl bendro patruliavimo saugumo zonoje Šiaurės Sirijoje, iš kurios turi pasitraukti visi kurdų pajėgų kariai, kuriuos Turkija laiko „teroristais“, susijusiais su Turkijoje uždrausta Kurdistano darbininkų partija (PKK).

Nors Turkija neturi užtarėjų NATO šalių gretose, tačiau Ankaros strateginė pozicija tarp Europos ir Artimųjų Rytų yra pernelyg svarbi, kad NATO rizikuotų pernelyg susigadinti santykius su šia partnere. Taigi, kitos Aljanso narės kol kas tik kritikuoja Turkijos veiksmus.

M. Esperis taip pat gynė JAV sprendimą patraukti karius iš Sirijos šiaurės. Šis Vašingtono sprendimas iš esmės nutiesė raudoną kilimą Turkijos karinei operacijai.

„JAV sprendimas patraukti mažiau nei 50 karių iš puolimo zonos buvo priimtas tada, kai mums tapo aišku, kad prezidentas Erdoganas nusprendė kirsti sieną“, – sakė M. Esperis, pabrėždamas, kad „nerizikuos tų karių gyvybėmis“ ir „nepradės kovos su NATO sąjungininke“.

Jis pripažino, kad „buvo tam tikro kritikos“ dėl JAV karių patraukimo, „bet niekas dar nepasiūlė geresnės alternatyvos tam, ką padarė Jungtinės Valstijos. Bandome išlaikyti labai strateginę perspektyvą“.

NATO ministrų susitikimą temdo Turkijos įsiveržimas į Siriją

Ketvirtadienį prasidės dvi dienas truksiantis NATO gynybos ministrų susitikimas, kurio metu ministrai pasiruoš gruodį vyksiančiam Aljanso viršūnių susitikimui, tačiau tikėtina, kad daugiausiai dėmesio bus skiriama Turkijos įsiveržimo į Siriją klausimui.

Prieš dvi savaites NATO narė Turkija Šiaurės rytų Sirijoje pradėjo karinę operaciją, nukreiptą prieš Kurdų Liaudies apsaugos dalinius (YPG). Juos Ankara laiko glaudžiai su Turkijoje uždrausta Kurdistano darbininkų partija (PKK) susijusia teroristine organizacija.

Turkijos operaciją griežtai pasmerkė dauguma NATO narių, taip pat nerimauta, kad puolimas gali pakenkti regioniniam stabilumui ir trukdyti tęsti kovą prieš „Islamo valstybės“ (IS) grupuotę.

Ketvirtadienį Turkijos gynybos ministras Hulusis Akaras NATO sąjungininkių ministrus turėtų informuoti apie situacijos raidą, o Vokietijos gynybos ministrė Annegreta Kramp-Karrenbauer planuoja pateikti siūlymą kurti kontroliuojamą saugumo zoną.

Praėjusią savaitę Turkija ir JAV susitarė dėl laikinų paliaubų. Trečiadienį JAV prezidentas Donaldas Trumpas teigė, kad Turkija yra pasiruošusi ilgalaikėms paliauboms.

Antradienį Rusija ir Turkija susitarė kartu patruliuoti išilgai pasienio besidriekiančioje saugumo zonoje – teritorijoje, kurią anksčiau kontroliavo Sirijos kurdų pajėgos.

Trečiadienį NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas džiaugėsi, kad Turkijai ir JAV susitarus, „smurto apraiškų buvo žymiai sumažinta“, sekretorius taip pat pabrėžė, kad svarstyti apie susitarimo su Maskva rezultatus dar yra per anksti.

NATO ministrų susitikimo Briuselyje metu politikai taip pat turėtų aptarti NATO prisitaikymą prie hibridinių grėsmių (tarp jų ir 5G ryšio saugumo grėsmes), jie taip pat turėtų kalbėti apie greito reagavimo tobulinimo galimybes ir plėtrą Afganistane.