Atstovų Rūmai nubalsavo už tai, kad Ukrainai būtų suteiktas 60,8 mlrd. JAV dolerių vertės karinės pagalbos paketas.

Galutinis balsavimo rezultatas buvo 311:112.

Tai nepaprastai svarbus momentas Ukrainai, kuriai žūtbūt reikia karinės pagalbos kovojant su Rusijos invazija.

Tikimasi, kad Senatas šią priemonę patvirtins artimiausiomis dienomis, o tuomet prezidentas Joe Bidenas ją patvirtins parašu.

Pareigūnai JAV žiniasklaidai sakė, kad dalis ginkluotės Ukrainą gali pasiekti per savaitę.

Volodymyras Zelenskis

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis socialiniame tinkle „X“ pareiškė esąs „dėkingas“ už sprendimą, kuris, jo teigimu, „veda istoriją teisingu keliu“.

Jis rašė: „Demokratija ir laisvė visada turės pasaulinę reikšmę ir niekada nesužlugs tol, kol Amerika padės ją apsaugoti.

Šiandien Atstovų Rūmų priimtas gyvybiškai svarbus JAV pagalbos įstatymas neleis karui plisti, išgelbės tūkstančius gyvybių ir padės abiem mūsų tautoms sustiprėti“.

Karas Ukrainoje

Bendras pagalbos Ukrainai paketas numato JAV biudžeto išlaidas 60,84 mlrd. Jie bus platinami šiose srityse:

  • 23,2 mlrd. JAV dolerių JAV kariuomenei skirtų gynybos prekių, kurios bus perduotos Ukrainai taip pat apmokėti už Ukrainai suteiktas gynybos paslaugas;

  • 11,3 mlrd. JAV dolerių JAV vykdomoms karinėms operacijoms regione;

  • 13,8 mlrd. JAV dolerių bus skirta pažangioms ginklų sistemoms, gynybos produktams ir gynybos paslaugoms iš Amerikos pramonės įsigyti;

  • 26 mln. JAV dolerių bus skirti finansuoti Ukrainai teikiamos pagalbos ir įrangos priežiūros ir kontrolės sistemai;

  • 7,85 mlrd. JAV dolerių - tiesioginei finansinei pagalbai į Ukrainos valstybės biudžetą (JAV prezidentas turės teisę nurašyti pusę šios skolos).

Atstovų Rūmų pirmininkas Mike‘as Johnsonas

JAV yra pagrindinė Ukrainos rėmėja ginklais pastarajai ginantis nuo Rusijos agresijos. Tačiau JAV Kongresas didelio paramos paketo savo sąjungininkei nebuvo patvirtinęs jau beveik pusantrų metų. Pagrindinė to priežastis – nesutarimai tarp abiejų partijų.

Prezidentas J. Bidenas ir demokratų nariai Kongrese seniai siekė patvirtinti naują paramos ginklais paketą. Tačiau kandidato į JAV prezidentus Donaldo Trumpo įtakoje esantys respublikonai nenorėjo, kad Ukrainai būtų skirtas finansavimas.

Ilgai dvejojęs, Atstovų rūmų pirmininkas Mike’as. Johnsonas galiausiai parėmė 61 mlrd. JAV dolerių vertės pagalbos paketą Ukrainai, kurį sudaro ekonominė parama ir ginkluotė.

Atstovų Rūmų pirmininkas Mike‘as Johnsonas

JAV yra svarbiausia Ukrainos sąjungininkė jos gynybinėje kovoje su Rusijos invazija. Nuo karo pradžios vyriausybė Vašingtone jau skyrė Kyjivui karinės paramos už daugiau kaip 40 mlrd. eurų. Tačiau Kongreso Ukrainai skirtos lėšos išseko. Jų stygius susilpnino Ukrainos gynybą, nes šaliai trūksta ginklų ir amunicijos. Europos finansinės išlaidos Ukrainai jau yra didesnės, tačiau JAV ginklų tiekimas Ukrainai yra itin svarbus.

JAV Centrinės Žvalgybos agentūros (CŽA) vadovas Williamas Burnsas ketvirtadienį primygtinai įspėjo, kad Ukraina be naujos JAV karinės paramos dar šiais metais gali pralaimėti agresorei Rusijai.

Ir naujoje JAV karo studijų instituto ataskaitoje buvo teigiama: „Ukraina negalės išlaikyti dabartinių (fronto) linijų, jei amerikiečiai greitai neatnaujins pagalbos“. O tai esą drastiškai padidintų Rusijos puolimo prieš NATO pavojų netolimoje ateityje.

JAV Atstovų Rūmai šeštadienį patvirtino ir didžiulį pagalbos paketą, skirtą atremti Kinijos įtaką investuojant į povandeninių laivų infrastruktūrą ir padedant Taivanui.

8 milijardų dolerių įstatymo projektas dabar turi būti patvirtintas Senate, kur pirmasis balsavimas galėtų įvykti jau antradienį.