Japonijos apokaliptinio kulto, 1995 metais įvykdžiusio pražūtingą zarino dujų ataką Tokijo metropolitene, lyderiui ir šešiems jo sekėjams penktadienį buvo įvykdytos egzekucijos, pranešė pareigūnai.
Japonijoje įvykdytos egzekucijos zarino ataką įvykdžiusio kulto lyderiui ir 6 jo sekėjams
© AP / Scanpix

Sektai „Aum Shinrikyo“ (Aukščiausioji tiesa) vadovavęs regėjimą beveik visiškai praradęs Shoko Asahara (Šiokas Asahara) mirties bausmės laukė ilgiau kaip dešimtmetį. Jis buvo nuteistas už ataką, sukrėtusią pasaulį ir paskatinusią surengti didelio masto operaciją, kad jo kultas būtų išardytas.

„Egzekucijos įvykdytos septyniems „Aum“ nariams, tarp jų Shoko Asaharai“, – naujienų agentūrai sakė vienas Teisingumo ministerijos pareigūnas.

Japonijoje įvykdytos egzekucijos zarino ataką įvykdžiusio kulto lyderiui ir 6 jo sekėjams
Japonijoje įvykdytos egzekucijos zarino ataką įvykdžiusio kulto lyderiui ir 6 jo sekėjams
© AFP / Scanpix

Teisingumo ministrė Yoko Kamikawa (Joko Kamikava) vėliau patvirtino, kad buvo įvykdytos septynios mirties bausmės ir pridūrė, kad šiek kulto nariai buvo atsakingi už „nepaprastai žvėriškus ir grėsmingus veiksmus, neturėjusius precedento ir niekada neturinčius pasikartoti“.

Šios mirties bausmės pakariant yra pirmosios egzekucijos, susijusios su nervus paralyžiuojančių dujų ataka, per kurią 13 žmonių žuvo, o dar tūkstančiai buvo sužeisti. Mirties bausmės laukia dar šeši „Aum Shinrikyo“ nariai.

Japonija – viena iš nedaugelio išsivysčiusių šalių, tebetaikančių mirties bausmę. Nors egzekucijas kritikuoja tarptautinė bendruomenė, šalies visuomenė tvirtai jas palaiko.

Kai kurie žuvusiųjų artimieji ir kiti atakos paveikti žmonės sveikino žinią apie įvykdytas mirties bausmes.

„Kai išgirdau šią naujieną, reagavau ramiai... Tačiau pajutau, kad pasaulis tapo truputį šviesesnis“, – sakė kino režisierius Atsushi Sakahara (Acušis Sakahara), nukentėjęs per zarino ataką Tokijo Ropongio stotyje.

„Daug metų jaučiau skausmus, – vyras sakė AFP. – Niekada nebus įmanoma užmiršti šio incidento, bet egzekucijos atneša tam tikra užbaigtumo pojūtį.“

Shizue Takahashi (Šidzujė Takaši), kurios metropolitene dirbęs vyras žuvo per išpuolį, sakė žurnalistams mananti, jog Sh. Asaharos egzekucija yra visiškai priimtina.

„Aišku, jis nusipelnė mirties, – sakė moteris. – Egzekucija buvo deramai įvykdyta... Taigi, dėl to ašarų neliesiu.“

Siaubas transporto sistemoje

Ataka, įvykdyta per eismo piką itin judrioje Tokijo viešojo transporto sistemoje, paralyžiavo Tokiją – miestas atrodė tarsi karo zona.

Grupuotės nariai paskleidė skysto zarino penkiose metropoliteno tinklo vietose. Neilgai trukus žmonės pradėjo dusti ir šlitiniuodami lipo iš traukinių ašarojančiomis akimis.

Kai kurie susmuko; aukoms iš burnos veržėsi putos, iš nosių tekėjo kraujas.

Tą dieną žmonių pilnoje Hibijos stotyje buvęs Sakae Ito (Sakajė Itas) prisiminė, kaip keleiviai nesuvaldomai kosėjo.

„Skysčio buvo papurkšta ant grindų vagono viduryje. Sėdinčius žmones tampą traukuliai. Vienas buvo persisvėręs per atramą prasegtais marškiniais, tekėjo jo kūno skysčiai“, – pasakojo tragedijos liudininkas.

Žmones greitai apėmė panika. Metropoliteno darbuotojai šaukė, ragindami keleivius evakuotis, traukulių apimti žmonės gulėjo ant vagonų grindų.

Japonijos savigynos pajėgų nariai, vilkintys cheminės saugos kostiumus ir dujokaukes, nusileido į tunelius ir mėgino padėti nukentėjusiesiems bei neutralizuoti nuodus.

Zarino atsargos

„Aum Shinrikyo“ veikla jau anksčiau kėlė nerimą, bet po atakos Tokijuje buvo surengta didelio masto operacija prieš kulto būstinę Fudžio ugnikalnio papėdėje. Ten pareigūnai rado laboratoriją, pajėgią pagaminti zarino kiekį, galintį nužudyti milijonus žmonių.

Sh. Asahara buvo nuteistas myriop po ilgai trukusio teismo proceso. Kulto lyderis per posėdžius kartas nuo karto leisdavosi į nerišlius monologus anglų ir japonų kalbomis.

Šis 1955 metais pietvakarinėje Kiūšiū saloje gimęs vyras iš pradžių buvo žinomas kaip Chizuo Matsumoto (Čidzuo Macumotas). Jis pasikeitė vardą 9-ame dešimtmetyje, kuriantis „Aum Shinrikyo“.

Sh. Asahara, charizmatiškas oratorius, pasitelkdavo mistikos aurą, kad pritrauktų naujų sekėjų. Tarp jų buvo gydytojų ir inžinierių, pagaminusių šiai organizacijai nervus paralyžiuojančios medžiagos.

2000 metais Sh. Asahara oficialiai atsiribojo nuo savo kulto, dabar persivadinusio „Aleph“. Vis dėlto ši sekta niekada nebuvo uždrausta, o ekspertai sako, kad buvęs jos guru tebebuvo labai įtakingas.

Naujas guru?

Nepaisant siaubo, tebejaučiamo po „Aum Shinrikyo“ cheminės atakos ir kitų nusikaltimų, kai kurie ekspertai perspėdavo, kad įvykdyti mirties bausmę Sh. Asaharai ir jo sekėjams gali būti rizikinga.

Pasak jų, nebelikus Sh. Asaharos gali būti paskirtas naujas kulto lyderis – galbūt jo antrasis sūnus. Likę sektos nariai nužudytus savo bendražygius gali pradėti garbinti kaip „kankinius“.

Japonijos tarnybos nurodė esančios budrios ir pasiruošusios reaguoti į bet kokį mėginimą keršyti už šias egzekucijas. Vietos žiniasklaida nurodė, kad policija tikrina grupes, susijusias su „Aum Shinrikyo“ ir nuo jos atskilusiais kultais.

Penktadienį įvykdyti korimai buvo didžiausia grupinė egzekucija Japonijoje nuo 1911 metų, kai buvo pakarti 11 žmonių, rezgusių sąmokslą nužudyti imperatorių.

Žmogaus teisių organizacija „Amnesty International“ pripažino, kad „Aum Shinrikyo“ veiksmai buvo „pasišlykštėtini“, bet pabrėžė, kad „mirties bausmė niekada nėra atsakymas“.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Feisbuke plinta siūlymai, kaip užsidirbti iš „Maxima“ kortelės (85)

„Pinigai grįžta perkant“, – džiaugsmingai skelbia viena feisbuko grupė. Joje visi norintys...

Vienintelė tokia Lietuvoje: bažnyčios rūsyje laukia šiurpi akistata su mirtimi (32)

Liškiava – senas dzūkų kaimelis, kuris rašytiniuose šaltiniuose minimas dar nuo XI a....

Charkoviečiai pageidauja pasiskolinti mūsų prezidentę: jos reikia Ukrainai (521)

Prieš lankantis pusantro milijono gyventojų turinčiame, antrame pagal dydį Ukrainos mieste...

Trumpas po susitikimo su Putinu: aš manau, kad dabar mes einame teisingu keliu (1447)

Pirmadienį Helsinkyje susitiko JAV ir Rusijos vadovai. Tai buvo pirmasis dvišalis Donaldo...

JAV sulaikyta Rusijos agentė dėl pasikėsinimo kištis į JAV politiką (1)

JAV pareigūnai sulaikė 29 metų rusę dėl pasikėsinimo daryti neteisėtą įtaką Jungtinių...

Neringa Venckienė vėl sulaukė palaikymo: iš Lietuvos – laiškas JAV teismui (551)

Ketvirtadienį, liepos 12 d., Jungtinių Amerikos Valstijų teismas paskelbė, kad Neringos...

Futbolo taktikos evoliucija: kodėl Kroatija pasaulio čempionate buvo balta varna? (16)

Kroatija nusipelnė neutralių gerbėjų simpatijų, bet ji nediktuoja globalių madų. Taip mano...

Temstant Rokiškyje įvyko avarija – sužalotas žmogus (4)

Pirmadienio vakarą Rokiškyje įvyko avarija, kurios metu sužalotas žmogus. Laimė, ne stipriai.

Lietuvos aukštuomenė parodė elegancijos ir gero skonio pavyzdį (208)

Tradiciškai liepos 14-ąją Turniškėse esančioje Prancūzijos rezidencijoje paminėta Bastilijos...

Protokolo žinovas gėdina Rusiją: Putinui turėjo atitekti ne pirmas, o tik trečias skėtis (110)

„Gėda Putinui. Gėda Rusijai“, – taip sako etiketo ir protokolo ekspertas Arminas Lydeka ,...