aA
Japonijos apokaliptinio kulto, 1995 metais įvykdžiusio pražūtingą zarino dujų ataką Tokijo metropolitene, lyderiui ir šešiems jo sekėjams penktadienį buvo įvykdytos egzekucijos, pranešė pareigūnai.
Japonijoje įvykdytos egzekucijos zarino ataką įvykdžiusio kulto lyderiui ir 6 jo sekėjams
© AP / Scanpix

Sektai „Aum Shinrikyo“ (Aukščiausioji tiesa) vadovavęs regėjimą beveik visiškai praradęs Shoko Asahara (Šiokas Asahara) mirties bausmės laukė ilgiau kaip dešimtmetį. Jis buvo nuteistas už ataką, sukrėtusią pasaulį ir paskatinusią surengti didelio masto operaciją, kad jo kultas būtų išardytas.

„Egzekucijos įvykdytos septyniems „Aum“ nariams, tarp jų Shoko Asaharai“, – naujienų agentūrai sakė vienas Teisingumo ministerijos pareigūnas.

Japonijoje įvykdytos egzekucijos zarino ataką įvykdžiusio kulto lyderiui ir 6 jo sekėjams
Japonijoje įvykdytos egzekucijos zarino ataką įvykdžiusio kulto lyderiui ir 6 jo sekėjams
© AFP / Scanpix

Teisingumo ministrė Yoko Kamikawa (Joko Kamikava) vėliau patvirtino, kad buvo įvykdytos septynios mirties bausmės ir pridūrė, kad šiek kulto nariai buvo atsakingi už „nepaprastai žvėriškus ir grėsmingus veiksmus, neturėjusius precedento ir niekada neturinčius pasikartoti“.

Šios mirties bausmės pakariant yra pirmosios egzekucijos, susijusios su nervus paralyžiuojančių dujų ataka, per kurią 13 žmonių žuvo, o dar tūkstančiai buvo sužeisti. Mirties bausmės laukia dar šeši „Aum Shinrikyo“ nariai.

Japonija – viena iš nedaugelio išsivysčiusių šalių, tebetaikančių mirties bausmę. Nors egzekucijas kritikuoja tarptautinė bendruomenė, šalies visuomenė tvirtai jas palaiko.

Kai kurie žuvusiųjų artimieji ir kiti atakos paveikti žmonės sveikino žinią apie įvykdytas mirties bausmes.

„Kai išgirdau šią naujieną, reagavau ramiai... Tačiau pajutau, kad pasaulis tapo truputį šviesesnis“, – sakė kino režisierius Atsushi Sakahara (Acušis Sakahara), nukentėjęs per zarino ataką Tokijo Ropongio stotyje.

„Daug metų jaučiau skausmus, – vyras sakė AFP. – Niekada nebus įmanoma užmiršti šio incidento, bet egzekucijos atneša tam tikra užbaigtumo pojūtį.“

Shizue Takahashi (Šidzujė Takaši), kurios metropolitene dirbęs vyras žuvo per išpuolį, sakė žurnalistams mananti, jog Sh. Asaharos egzekucija yra visiškai priimtina.

„Aišku, jis nusipelnė mirties, – sakė moteris. – Egzekucija buvo deramai įvykdyta... Taigi, dėl to ašarų neliesiu.“

Siaubas transporto sistemoje

Ataka, įvykdyta per eismo piką itin judrioje Tokijo viešojo transporto sistemoje, paralyžiavo Tokiją – miestas atrodė tarsi karo zona.

Grupuotės nariai paskleidė skysto zarino penkiose metropoliteno tinklo vietose. Neilgai trukus žmonės pradėjo dusti ir šlitiniuodami lipo iš traukinių ašarojančiomis akimis.

Kai kurie susmuko; aukoms iš burnos veržėsi putos, iš nosių tekėjo kraujas.

Tą dieną žmonių pilnoje Hibijos stotyje buvęs Sakae Ito (Sakajė Itas) prisiminė, kaip keleiviai nesuvaldomai kosėjo.

„Skysčio buvo papurkšta ant grindų vagono viduryje. Sėdinčius žmones tampą traukuliai. Vienas buvo persisvėręs per atramą prasegtais marškiniais, tekėjo jo kūno skysčiai“, – pasakojo tragedijos liudininkas.

Žmones greitai apėmė panika. Metropoliteno darbuotojai šaukė, ragindami keleivius evakuotis, traukulių apimti žmonės gulėjo ant vagonų grindų.

Japonijos savigynos pajėgų nariai, vilkintys cheminės saugos kostiumus ir dujokaukes, nusileido į tunelius ir mėgino padėti nukentėjusiesiems bei neutralizuoti nuodus.

Zarino atsargos

„Aum Shinrikyo“ veikla jau anksčiau kėlė nerimą, bet po atakos Tokijuje buvo surengta didelio masto operacija prieš kulto būstinę Fudžio ugnikalnio papėdėje. Ten pareigūnai rado laboratoriją, pajėgią pagaminti zarino kiekį, galintį nužudyti milijonus žmonių.

Sh. Asahara buvo nuteistas myriop po ilgai trukusio teismo proceso. Kulto lyderis per posėdžius kartas nuo karto leisdavosi į nerišlius monologus anglų ir japonų kalbomis.

Šis 1955 metais pietvakarinėje Kiūšiū saloje gimęs vyras iš pradžių buvo žinomas kaip Chizuo Matsumoto (Čidzuo Macumotas). Jis pasikeitė vardą 9-ame dešimtmetyje, kuriantis „Aum Shinrikyo“.

Sh. Asahara, charizmatiškas oratorius, pasitelkdavo mistikos aurą, kad pritrauktų naujų sekėjų. Tarp jų buvo gydytojų ir inžinierių, pagaminusių šiai organizacijai nervus paralyžiuojančios medžiagos.

2000 metais Sh. Asahara oficialiai atsiribojo nuo savo kulto, dabar persivadinusio „Aleph“. Vis dėlto ši sekta niekada nebuvo uždrausta, o ekspertai sako, kad buvęs jos guru tebebuvo labai įtakingas.

Naujas guru?

Nepaisant siaubo, tebejaučiamo po „Aum Shinrikyo“ cheminės atakos ir kitų nusikaltimų, kai kurie ekspertai perspėdavo, kad įvykdyti mirties bausmę Sh. Asaharai ir jo sekėjams gali būti rizikinga.

Pasak jų, nebelikus Sh. Asaharos gali būti paskirtas naujas kulto lyderis – galbūt jo antrasis sūnus. Likę sektos nariai nužudytus savo bendražygius gali pradėti garbinti kaip „kankinius“.

Japonijos tarnybos nurodė esančios budrios ir pasiruošusios reaguoti į bet kokį mėginimą keršyti už šias egzekucijas. Vietos žiniasklaida nurodė, kad policija tikrina grupes, susijusias su „Aum Shinrikyo“ ir nuo jos atskilusiais kultais.

Penktadienį įvykdyti korimai buvo didžiausia grupinė egzekucija Japonijoje nuo 1911 metų, kai buvo pakarti 11 žmonių, rezgusių sąmokslą nužudyti imperatorių.

Žmogaus teisių organizacija „Amnesty International“ pripažino, kad „Aum Shinrikyo“ veiksmai buvo „pasišlykštėtini“, bet pabrėžė, kad „mirties bausmė niekada nėra atsakymas“.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Etikos sargų darbo užkulisiuose – politikų šantažas, slapta įrašyti pokalbiai ir kiti nešvarūs skalbiniai (63)

„ Moli , tu savo noru rašysi“, – taip iš darbo siūloma išeiti Vyriausioje tarnybinės etikos...

Oro uoste suniokoto „Audi“ savininkai šokiruoti: tikėjosi saugumo, gavo 40 tūkst. eurų nuostolių (106)

Vilniečių šeimynos atostogos netikėtai apkarto. Iš Kauno oro uosto pailsėti į užsienį...

Suskaičiavo, kiek kartų mėginta supirkti daugiau kaip 500 hektarų žemės (60)

Nacionalinė žemės tarnyba suskaičiavo, kiek šiemet buvo atvejų, kai fiziniai ir juridiniai...

Sunku patikėti, bet Vokietija švenčia geriausią pralaimėjimą šiais metais Lowas abejoja 11 m baudiniu (1)

„Gaila, tai buvo geriausias pralaimėjimas šiais metais“, – tokiomis antraštėmis Vokietijos...

Produktai, kurie negenda metų metus (1)

Druska, žvakės ir degtukai – šių būtiniausių dalykų yra visuose namuose, nes jie ilgai...

CNN: Saudo Arabijos žurnalistas po nužudymo buvo sukapotas papildyta (13)

Saudo Arabijos žurnalistas Jamalas Khashoggi buvo nužudytas ir po to sukapotas Saudo Arabijos...

Pataria treneris Česnauskas: kodėl niekaip nekrenta svoris? (17)

Įvairiomis priemonėmis bandote atsikratyti svorio , tačiau jis niekur nedingsta? Asmeninis...

Systromas: „Instagram“ sėkmė – „Facebook“ rankose (1)

Vienas „ Instagram “ įkūrėjų Kevinas Systromas , pirmą kartą pasirodęs viešumoje po to,...

Patarimas pamotėms ir patėviams: nejuodinkite tikrųjų vaiko tėvų

Jei pamotė ar patėvis vaikui pasakys, kad jo mama ar tėtis blogi, vaikas visada stos į...

Prieš dešimtmetį šlovės spinduliuose maudęsis Vitalijus Autukas: nežinau, kas būtų, jei būčiau likęs Lietuvoje (82)

Vitalijus Autukas – atrodytų, tokia girdėta ir taip gerai pažįstama pavardė, tačiau mintyse...