aA
Naujosios Zelandijos pareigūnai trečiadienį pripažino padarę klaidą, kai leido dėl 51 žmogaus nužudymo Kraistčerčo mečetėse kaltinamam asmeniui iš savo kameros išsiųsti ranka rašytą laišką.
Naujoji Zelandija
© Reuters

Šią savaitę Brentono Tarranto šešių puslapių laiškas buvo paskelbtas prieštaringai vertinamame interneto forume „4chan“, garsėjančiame baltųjų viršenybės šalininkų pasisakymais. Tai atsitiko kaip tik tuo metu, kai kiti panašius išpuolius nuo El Paso iki Norvegijos surengę įtariami žudikai įvardino B. Tarrantą kaip savo įkvėpimo šaltinį.

Ant nedidelio bloknoto pieštuku rašytas laiškas yra skirtas „Alanui“ Rusijoje. Didžioji jo dalis iš pažiūros atrodo nepavojinga, joje kalbama apie B. Tarranto mėnesio kelionę Rusijoje 2015 metais. Tačiau laiške taip pat perspėjama dėl artėjančio „didelio konflikto“, o kai kurios laiško frazės gali būti laikomos raginimu pradėti ginkluotą kovą.

Už įkalinimo įstaigas atsakingo ministro Kevino Daviso pareiškime sakoma, kad jis nemano, jog B. Tarrantui reikėjo leisti išsiųsti šį laišką.

„Aš aiškiai pasakiau, kad tai negali pasikartoti“, – pareiškė K. Davisas.

K. Davisas taip pat pripažino, kad visi Naujosios Zelandijos kaliniai turi teisių, įskaitant teisę siųsti ir gauti korespondenciją. Pasak jo, kalėjimų sistema gali sulaikyti laiškus ir buvo sulaikiusi kitų laiškų, kuriuos siuntė arba turėjo gauti B. Tarrantas.

„Mes dar niekada neturėjome tokio kalinio. Aš paklausinėjau, ar dabartiniai mūsų įstatymai yra tinkami, ir paprašiau pateikti pasiūlymų, kokių pakeitimų mes dabar galėtume padaryti“, – sakė K. Davisas.

Liepos 4 dieną rašytame laiške B. Tarrantas dėkoja „Alanui“ už atsiųstus pašto ženklus, kuriuos, matyt, buvo gavęs anksčiau, ir sako, kad jie yra du vieninteliai spalvų lopinėliai jo pilkoje kameroje. Jis taip pat priduria, kad turės juos slėpti nuo prižiūrėtojų.

B. Tarrantas cituoja Platoną ir kitus filosofus bei rašytojus, neva turėjusius įtakos jo pažiūroms, ir sako, kad „negali detaliai aprašyti savo apgailestavimų ar jausmų, nes apsaugininkai konfiskuos mano laišką“ ir panaudos jį kaip įkaltį.

Tuo metu opozicijos atstovas Davidas Bennettas pareiškė, kad K. Davisui reikėjo nedelsiant pareikalauti pasiaiškinimo, kaip toks kurstytojiškas laiškas galėjo būti išsiųstas iš griežto saugumo kalėjimo.

„Šis vyras yra kaltinamas įvykdęs vieną baisiausių nusikaltimų Naujosios Zelandijos istorijoje, – sakoma D. Bennetto pareiškime. – Naujosios Zelandijos gyventojai pasibaisės, kad Pataisos [namų sistemos pareigūnai] leido jam išsiųsti laišką su raginimu imtis veiksmų, vėliau paskelbtą internete.“

Iki kovo 15-osios šaudynių šis 28 metų Australijos pilietis, baltųjų viršenybės šalininkas, paskelbė 74 puslapių manifestą interneto forume „8chan“. Jame jis išdėstė savo rasistines pažiūras ir įsitikinimą, kad imigrantai yra įsibrovėliai, kurie išstums baltųjų rasę.

„8chan“, laikomas dar radikalesne „4chan“ atšaka, buvo uždarytas šį mėnesį, dviem aptarnaujančioms bendrovėms nutraukus technines paslaugas po pranešimų, kad El Pase, Teksase, 22 žmones rugpjūčio 3 dieną nužudęs šaulys prieš išpuolį svetainėje paskelbė prieš lotynų amerikiečius nukreiptą pareiškimą.

Manoma, kad Teksaso, kaip ir Norvegijos šaulį, šį mėnesį galimai nužudžiusį savo įseserę, o paskui surengusį ginkluotą išpuolį prieš mečetę Osle, įkvėpė B. Tarranto veiksmai.

Naujosios Zelandijos ministrė pirmininkė Jacinda Arden žadėjo daugiau niekada neminėti B. Tarranto vardo, kad jis nesulauktų jo siekiamo visuomenės dėmesio, todėl laiško pasirodymas internete buvo dar didesnis akibrokštas vyriausybei.

Po išpuolių mečetėse B. Tarrantas nepripažino jam pateiktų kaltinimų dėl teroristinių veiksmų, tyčinio nužudymo ir pasikėsinimo nužudyti. Iki teismo, kuris numatytas kitą gegužę, įtariamasis bus laikomas kalėjime.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Kaliningrade apsilankęs lietuvis norėjo sprukti: daugiau niekada ten nevažiuosiu (236)

„Daugiau tikrai niekada ten nevažiuosiu“, – tikino savaitgalį Kaliningrade praleidęs...

Nebrangių, bet tikrų itališkų picų pulkai žmonių traukia į Tytuvėnus (20)

Pačios tikriausios itališkos picos paragauti galima Tytuvėnuose. Pagrindinėje miestelio gatvėje...

Irina Rozova – Seimo narė, kuri veikė pilkojoje zonoje: kokiomis pataisomis rūpinosi politikė (337)

Su po diplomatine priedanga dirbančiais Rusijos žvalgybos darbuotojais bendravusi ir, kaip rodo...

Orai kvies savaitgalį praleisti gamtoje (1)

Virš Lietuvos jau nuo ketvirtadienio įsitvirtinęs aukšto atmosferos slėgio laukas ir toliau...

Baltijos kelyje Gitanas Nausėda pasipiršo žmonai (243)

Lietuvos , Latvijos ir Estijos valstybės eina ta pačia kryptimi – nori sukurti savo žmonėms...

Sovietai jos nepasigailėjo: grafaitės Marijos Tiškevičiūtės tragedija (112)

1941 m. birželio 14 d. okupacinio sovietinio režimo įvykdytos represijos, kai iš Lietuvos į...

Prabangiausia pasaulyje vakarienė Vilniaus gatves nudažė baltai (235)

Šių metų Le Diner en Blanc renginys prasidėjo kitaip nei įprasta. Po tradicinės renginio...

Ką iš tiesų reiškia sapnai apie seksą? (18)

Jei ramų jūsų miegą kada nors buvo sudrumstę sapnai apie seksą, žinote, kad kartais dėl jų...

Ką valgė pasaulio diktatoriai: juos kamavo polinkis į kanibalizmą ir paranoja būti nunuodytiems (24)

Esi tai, ką valgai, taip pat – kaip ir su kuo valgai. Maistas turi įtakos nuotaikai, žarnyno...

Iš Putino elito sluoksnių – netikėta kritika Kremliui (85)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas visada kerta atgal, kai pajunta jam daromą spaudimą. Bet,...