Vidaus reikalų ministras Angelino Alfano sakė per antradienį vyksiantį ES vidaus reikalų ministrų susitikimą prašysiantis „sąžiningo migrantų paskirstymo, stovyklų Libijoje ir rimtos (ekonominių migrantų) repatrijavimo politikos“.

Tokie planai būtų priklausomi nuo Libijos susipriešinusių frakcijų gebėjimo sudaryti politinį susitarimą – arba Italija turėtų įtikinti Jungtines Tautas paskelbti atitinkamą rezoliuciją.

„Negaliu atskleisti mūsų plano „B“, – A.Alfano sakė televizijai „Sky TG24“. – Bet jeigu Europa nepalaikys, ji turės reikalų su kitokia Italija. Mes nepriimsime savanaudiškos Europos.“

Italijos premjeras Matteo Renzi sekmadienį pagrasino migrantų klausimu pereiti prie „plano B“, kuris „pakenktų Europai“, jei jo šaliai nebus suteikta didesnė pagalba dėl šios krizės.

Italijai sunku priimti nesibaigiantį laivais atvykstančių migrantų srautą, o griežtos saugumo priemonės, kurių buvo imtasi prie Prancūzijos ir Austrijos sienų pastarosiomis dienomis, dar labiau komplikavo situaciją ir sukėlė spūstis Italijos traukinių stotyse.

„(Šios krizės) nereikėtų vertinti nepakankamai. Tai rimtas reikalas ir, leiskite man pasakyti aiškiai, Europos atsakymai kol kas nebuvo pakankamai geri“, – sakė M.Renzi interviu, kurį išspausdino dienraštis „Corriere della Sera“.

Europos Sąjungai (ES) sunku pasiekti konsensusą dėl savo siūlomo migrantų paskirstymo plano, pagal kurį 24 tūkst. pabėgėlių priimtų kitos šalys, bet Italija viliasi, kad ES viršūnių susitikime birželio 25-ąją bus žengta dar toliau.

„Vos 24 tūkst. žmonių perskirstymas yra kone provokacija“, – sakė M.Renzi.

„Jeigu Europa pasirinks solidarumą, gerai. Jei ne, mes turime parengtą planą „B“. Bet jis visų pirma pakenktų Europai“, – pridūrė jis, nepateikdamas detalių.

Šiais metais jau per 57 tūkst. migrantų buvo išgelbėti jūroje ir atgabenti į Italiją, o pernai per tą patį laikotarpį šalį pasiekė 54 tūkst. atvykėlių, nurodė M.Renzi. Roma dabar nori ilgalaikio šios problemos sprendinio ir kitų šalių pagalbos.

Italija nori, kad ES pasirašytų repatrijavimo sutartis su Afrikos valstybėmis ir pasidalytų ekonominių migrantų, kurie dabar sudaro apie 60 proc. laivais atplaukiančių žmonių, grąžinimo namo išlaidomis.

M.Renzi iškels šį klausimą per susitikimą su Didžiosios Britanijos ir Prancūzijos vyriausybių vadovais, kai jie šią savaitę atvyks į Milaną, taip pat tarsis su Europos Komisijos pirmininku Jeanu-Claude'u Junckeriu ir Vokietijos kanclere Angela Merkel.

Televizijai rodė naujus reportažus apie jūra atvykstančius migrantus, Milano pareigūnai paskubomis pertvarkė vieną sandėlį į pabėgėlių centrą, o Romoje civilinės saugos agentūra įkūrė laikiną palapinių miestelį.
Migrantais, sužeistais per konfliktus savo tėvynėse arba chaoso krečiamoje Libijoje, rūpinasi Raudonasis Kryžius.

Šiemet jau apie 1,8 tūkst. žmonių žuvo mėgindami perplaukti Viduržemio jūrą, nurodo Tarptautinė migracijos organizacija (IOM).