Šįkart tarp varžomųjų priemonių bus draudimas teikti Rusijai užsienio pagalbą, parduoti ginkluotės ir finansuoti tokius sandorius, atsisakymas teikti JAV valstybines paskolas ir draudimas eksportuoti į šią šalį dvejopos paskirties prekes ir technologijas.

Numatoma, kad bus nutraukta bet kokia Rusijai teikiama pagalba, išskyrus humanitarinę pagalbą, maisto produktų ir žemės ūkio produktų tiekimą.

Valstybės departamentas nurodė, kad sankcijos įsigalios nuo rugpjūčio 27 d., remiantis įstatymu dėl ginkluotės eksporto kontrolės.

Be to, jokie JAV vyriausybės departamentai ir agentūros, įskaitant Eksporto ir importo banką, neteiks Rusijai jokių paskolų, kredito garantijų ir neteiks finansinės pagalbos.

Rusijai taip pat nebus parduodama jokių gynybos paskirties prekių ir paslaugų, įskaitant projektavimo ir statybos paslaugas. Nebus išduodamos ir licencijos eksportuoti į Rusiją bet kokias prekes, įtrauktas į JAV ginkluotės sąrašą.

Valstybės departamentas pažymėjo, kad vadovaujantis JAV nacionalinio saugumo interesais sankcijos iš dalies nebus taikomos teikiant licencijas vyriausybės struktūrų bendradarbiavimui kosmoso ir komercinių kosminių skrydžių srityje, tačiau dėl kiekvieno atvejo bus sprendžiama atskirai.

Tačiau sankcijos paveiks nacionalinio saugumo požiūriu jautrių prekių ir technologijų eksportą į Rusiją.

„Jokių prošvaisčių“

Vieno Rusijos analitinio centro – Užsienio ir gynybos politikos tarybos – prezidiumo pirmininkas Fiodoras Lukjanovas sakė, kad naujosios sankcijos dar smarkiau paveiks Maskvą ir kad abiejų šalių santykiai krypsta konfrontacijos link.

„Su kiekvienu sankcijų įvedimo raundu jautrumas palaipsniui didėja, ir jos jau seniai prarado simbolinį pobūdį bei tapo realiomis. Tikslas – apriboti Rusijos ekonomines ir finansines galimybes. Procesas nepaliaujamai juda šia kryptimi, konfrontacijos link. Nekyla jokių abejonių, kad šios sankcijos – ne paskutinės; jos bus griežtinamos, plečiamos ir gilinamos“, – naujienų agentūrai „Interfax“ sakė F. Lukjanovas.

Kalbėdamas apie Maskvos ir Vašingtono santykių būklę politologas pridūrė: „Santykiai siaubingi. Nėra jokių prošvaisčių, taip pat nėra jokio pagrindo jų laukti iš JAV. Padėtis juda konfrontacijos link.“

Pasak F. Lukjanovo, viena svarbiausių Amerikos sankcijų skelbimo paskatų yra JAV vidaus politinė padėtis.

„Jungtinėse Valstijos vyksta itin aštri vidaus kova. Net jeigu tai nėra pagrindinis ir veiksmingiausias sankcijų motyvas, tai yra šio sankcijų aktyvumo stiprus katalizatorius. Vidaus kova, susijusi su Kongreso kadencijos vidurio rinkimais, tęsis. Padėtis vystytis ankstesne linkme“, – sakė analitikas.