Iranas laiko Sirijos prezidentą Basharą al Assadą savo artimiausiu sąjungininku regione ir nesutiko su JAV žvalgybine informacija, kad režimas praėjusį mėnesį per cheminę ataką nužudė maždaug 1,4 tūkst. žmonių.

"Mano vyriausybė griežtai smerkia cheminių ginklų naudojimą Sirijoje", - sakė H.Rouhani forumui Niujorke, konkrečių kaltininkų nenurodydamas.

"Taip pat esu susirūpinęs dėl Sirijos teritorijos dalyse sukurtos terpės ekstremistų ideologijai ir telkimosi vietos teroristams, kurie primena kitą regioną prie mūsų rytinių sienų 10-ajame dešimtmetyje", - sakė jis.

"Tai susirūpinimą keliantis klausimas ne tik mums, bet ir daugeliui kitų šalių, (dėl) jo reikia bendradarbiauti ir (dėti) bendras pastangas, skirtas ilgalaikiam, visus sirus patenkinančiam politiniam sprendimui surasti", - pažymėjo jis.

Iranas, kuriam vadovauja šiitų teokratija, nepritarė Talibano valdymui Afganistane 1996-2001 metais. Talibanas tada priėmė "al Qaeda" kovotojus ir įvedė griežtą sunizmo versiją.

Pasaulietiškų nuostatų B.al Assadas priklauso heterodoksinei alavitų bendruomenei, o tarp Sirijos sukilėlių yra griežtosios linijos sunitų.
Per ankstesnį nesėkmingą bandymą gerinti santykius Iranas ir Jungtinės Valstijos 2001 metais trumpai bendradarbiavo, kai per JAV vadovaujamą kampaniją buvo nušalintas Talibanas.

H.Rouhani sveikino JAV ir Rusijos susitarimą B.al Assadui perduoti visus savo režimo cheminius ginklus, kuris sustabdė JAV prezidento Baracko Obamos (Barako Obamos) vajų už karinį smūgį Sirijai.

"Mes patenkinti, kad diplomatija ... ir blaivus protas paėmė viršų, ne žvanginimas ginklais", - sakė H.Rouhani.

Pats Iranas yra tapęs Irako cheminių ginklų auka ir tą istorijos puslapį B.Obama pripažino anksčiau šią savaitę pasakytoje savo kalboje Jungtinėms Tautoms (JT).

Vakarų galios daugiausia rėmė Irako prezidentą Saddamą Husseiną jo 1980-1988 metų kare su Iranu.