aA
Iranas pirmadienį paskelbė suėmęs 17 savo piliečių, esą užverbuotų JAV Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) šnipinėti šalies branduolinius ir karinius objektus, tačiau amerikiečių pareigūnai, įskaitant prezidentą Donaldą Trumpą, neigė, kad tie žmonės yra susiję su Vašingtono žvalgybos tarnybomis.
© Vida Press

Teheranas pridūrė, kad kai kuriems iš areštuotųjų jau skyręs mirties bausmę.

Vienas Irano pareigūnas per spaudos konferenciją Teherane sakė, kad šie areštai buvo įvykdyti pastaraisiais mėnesiais ir kad įtariamieji šnipinėjo „jautrius objektus“, įskaitant karinius ir branduolinius kompleksus.

Daugiau detalių jis neatskleidė, tad lieka nežinoma, kokiai daliai suimtųjų buvo skirta mirties bausmė ir kada buvo paskelbti šie nuosprendžiai.

Šis pareiškimas buvo paskelbtas žlungant Irano susitarimui su galingosiomis šalimis dėl šiitiškos respublikos branduolinės programos ir smarkiai padidėjus įtampai Persijos įlankos regione. Ši krizė kilo po D. Trumpo pernai vienašališkai priimto sprendimo išvesti Jungtines Valstijas iš 2015 metų sutarties ir grąžinti Iranui skaudžias sankcijas.

Informaciją apie sučiuptus šnipus pateikęs Irano pareigūnas neatskleidė savo vardo, bet buvo pristatytas kaip Irano žvalgybos ministerijos kontržvalgybos departamento direktorius. Toks žingsnis atrodo labai neįprastas, nes iraniečių pareigūnai per spaudos konferencijas paprastai prisistato. Be to, šios šalies žvalgybos pareigūnai itin retai kalbasi su žiniasklaida.

Pareigūnas teigė, kad nė vienam iš 17 suimtųjų, esą įgijusių „aukšto lygio parengimą“, nepavyko įvykdyti savo sabotažo misijų. Jis pridūrė, kad numanomi šnipai rinko informaciją objektuose, kuriuose jie dirbo, taip pat vykdė techninius žvalgybos veiksmu, pavyzdžiui, palikdavo stebėsenos prietaisus arba juos perkeldavo.

Iraniečių žvalgybininkas sakė, kad CŽV buvo pažadėjusi šiems agentams parūpinti Amerikos vizas ir darbą Jungtinėse Valstijose. Anot jo, dalis šių agentų perėjo į Teherano pusę ir dabar dirba jo departamentui „prieš Jungtines Valstijas“.

Pareigūnas taip pat išdalijo kompaktines plokšteles su vaizdo įrašu, kuriame esą matyti viena numanoma CŽV šnipė. Ten pat pateikiami JAV ambasadų Turkijoje, Indijoje, Zimbabvėje ir Austrijoje keleto darbuotojų, esą palaikiusių ryšį su areštuotais iraniečiais, vardai.

JAV valstybės sekretorius Mike'as Pompeo, buvęs CŽV direktorius, pirmadienį atsisakė išsamiau komentuoti pranešimą apie areštus Irane, bet pridūrė, kad „Irano režimas turi ilgą melavimo istoriją“.

Be kita ko, M. Pompeo atkreipė dėmesį į neatitikimus tarp JAV ir Irano pareiškimų apie vieno amerikiečių bepiločio žvalgybos lėktuvo buvimo vietą, kai šis orlaivis birželį buvo numuštas Teherano pajėgų virš Hormūzo sąsiaurio.

„Manau, visi turėtų skeptiškai vertinti viską, ką mūsų dienomis tvirtina Irano Islamo Respublika, – pabrėžė M. Pompeo. – Jie turi 40 metų melavimo istoriją.“

D. Trumpas irgi neigė iraniečių pranešimą apie neva išardytą JAV šnipų tinklą.

„Pranešimas, kad Iranas sučiupo CŽV šnipus, yra visiškai melagingas. Nulis tiesos“, – sakoma D. Trumpo „Twitter“ žinutėje.

„Tiesiog daugiau melo ir propagandos (kaip jiems numušus droną), paskelbto religinio režimo, kuriam smarkiai nesiseka ir kuris nenumano, ką daryti“, – pridūrė prezidentas.

Iranas retkarčiais praneša suėmęs kitų šalių, ypač JAV ir Izraelio, šnipų. Birželį Teheranas nurodė įvykdęs mirties bausmę vienam Gynybos ministerijos darbuotojui, nuteistam už šnipinėjimą CŽV naudai.

Balandį Iranas paskelbė per keletą pastarųjų metų išaiškinęs šalyje ir už jos ribų 290 CŽV šnipų.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
5.0000

Top naujienos

Amerikoje ir Vokietijoje įsijungė panikos režimas: ką dabar daryti su savo pinigais (53)

Kai Vokietija nusičiaudi, Europa suserga, o kai nusičiaudi Jungtinės Valstijos , suserga visas...

Romas Sadauskas – Kvietkevičius. Prezidentui naudinga leisti „valstiečiams“ likti valdžioje iki kadencijos pabaigos (32)

Žolinės savaitę naujojo derliaus Vyriausybė dar nepašventinta, o senosios jau beveik nebėra, bet...

Sodininkai kyla į kovą: kodėl galima vogti, apgaudinėti ir nieko už tai nebus

„Jiems galima vogti, apgaudinėti ir nieko už tai nebus“, – nusivylusi ištarė Salomėja...

Rinktinės sudėtis rungtynėms su Rusija — be Jono Valančiūno (1)

Pasirodymą turnyre Suomijoje tęsianti Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė surengė treniruotę,...

Direktorius su BMW pajūryje leistiną greitį viršijo dvigubai – 180 km/val. (3)

Šį savaitgalį, kai Karklėje vyksta didelis muzikos festivalis, pajūryje dirba ir iš Vilniaus...

Apsilankęs Lvove išgirdo: paskolinkit Grybauskaitę (280)

Abiejų Tautų Respublikos pėdsakai, turistinių erdvių išnaudojimas perduoti svarbioms žinutėms...

„Karklėje“ dirbantys policijos pareigūnai vos spėja suktis: pavogtas brangus automobilis, rasta narkotikų (32)

Nuo ketvirtadienio Karklėje vykstantis festivalis „Karklė“ į pajūrį pritraukė...

Užkalnis: kiek kainuoja brangiausias mano širdžiai kvapas? (59)

D&G Le Bateleur 1 by Dolce & Gabbana Apie šiuos kvepalus kažkodėl niekada nerašiau, nors...

Nuotraukose parodė tikruosius plastiko atliekų kiekius: jis ir mūsų lėkštėse (1)

Apie plastiką mūsų buityje, aplinkoje ir net ekonomikoje vis garsiau kalba visas pasaulis....

Ekspertai įvardijo didžiausią grėsmę Lietuvai – jei valdžia nesiims veiksmų, tai gali būti pražūtinga (480)

Jungtinės Tautos prognozuoja, kad Lietuvoje dvidešimt pirmojo amžiaus pabaigoje gyvens kone perpus...