aA
Neramioje Indonezijos Papua provincijoje pirmadienį prasidėjo ryšiais su vietos separatistais kaltinamo 39 metų lenko teismas.
Jakubas Fabianas Skrzypskis
© AFP / Scanpix

Jakubas Fabianas Skrzypskis buvo apkaltintas rugpjūčio mėnesį, po susitikimo su sukilėliais Papua provincijoje. Pasak prokurorų, lenkas susisiekė su sukilėliais norėdamas skleisti informaciją apie jų dešimtmečius trunkančią kovą už nepriklausomybę. Jei bus pripažinta J. F. Skrzypskio kaltė, jam grės įkalinimas iki gyvos galvos.

Lenkui pateikta virtinė kaltinimų, įskaitant kaltinimą sąmokslu nuversti Indonezijos vyriausybę ir prisidėti prie uždraustos sukilėlių grupuotės, rodo kaltinamasis aktas, perskaitytas atokaus Vamenos miesto teisme.

Posėdis truko maždaug pusdienį. Gynyba į kaltinimus oficialiai turi atsakyti kitą savaitę.

Prokurorai sakė, kad J. F. Skrzypskis buvo susitikęs su Judėjimo už laisvą Papua (OPM) lyderiais ir turėjo dokumentų bei vaizdo medžiagos apie separatistų kovą už nepriklausomybę.

Džakartai Papua klausimas yra itin opus. Mažo intensyvumo sukilimas šioje provincijoje rusena nuo 7-o dešimtmečio pradžios, kai Indonezija aneksavo šį regioną – buvusią olandų koloniją. Į Indoneziją jis buvo oficialiai inkorporuotas 1969 metais, po Jungtinių Tautų paremto balsavimo, kurį daugelis laikė apgaule.

Centrinė vyriausybė nuolat kaltina separatistus dėl smurto šiame regione.

J. F. Skrzypskis ir kitas bylos atsakovas indonezietis taip pat kaltinami tuo, kad aptarinėjo apsirūpinimą ginklais iš Lenkijos.

Anksčiau policija paskelbė konfiskavusi iš lenko ir trijų indoneziečių daugiau kaip 130 šaudmenų, bet kaltinamajame akte tai nebuvo paminėta.

„Propagandinis teismas“

Teismo procesas buvo atidėtas du kartus, nes pareigūnai ieškojo vertėjo atsakovui, kuris taip pat atsisakė dalyvauti teisme.

Tačiau prokuroras Ricarda Arsenius sakė, kad J. F. Skrzypskis sutiko dalyvauti jiems „pasikalbėjus su juo ir sugebėjus jį įtikinti“.

Per savo advokatą J. F. Skrzypskis pirmadienį paskelbė ranka rašytą dviejų puslapių pareiškimą, kuriame savo baudžiamąjį persekiojimą vadina „propagandiniu teismu“, neturinčiu „jokių tvirtų įrodymų“.

Jei būtų pripažinta jo kaltė dėl kai kurių ar visų kaltinimų, jam gali grėsti įkalinimas iki gyvos galvos, nurodo jo teisininkų komanda.

Indonezijos Papua provincija ribojasi su nepriklausoma Papua Naujosios Gvinėjos valstybe, esančia į šiaurę nuo Australijos.

Papua 1961 metais pasiskelbė nepriklausoma, bet po dvejų metų regiono kontrolę perėmė kaimyninė Indonezija, kuri vis dėlto sutiko leisti įvykti referendumui dėl nepriklausomybės.

Tuomet maždaug tūkstantis parinktų Papua gyventojų per JT paremtą balsavimą vienbalsiai nusprendė būti Indonezijos dalimi. Tačiau daugelis šį balsavimą laiko apgavyste.

Per vienus pastaruosius metus Papua – viename skurdžiausių Indonezijos regionų – įvyko keli smurto proveržiai, įskaitant gruodžio incidentą, kai separatistų sukilėliai nužudė mažiausiai 16 valstybinės kompanijos darbininkų, stačiusių regione tiltus pagal didelį infrastruktūros projektą.

Indonezijos vyriausybė, kuri dešimtmečius vykdė javiečių ir kitų indoneziečių siuntimo apsigyventi Papua politiką, dabar bando paskatinti ekonominę plėtrą, kad separatistų judėjimas imtų slopti.

Indonezijos saugumo pajėgos seniai kaltinamos Papua etninių melaneziečių teisių pažeidimais, įskaitant aktyvistų ir taikių protestuotojų žudymą be teismo.

BNS
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Kai kuriose Lietuvos įmonėse uždirbti milijonams pakanka vieno darbuotojo: kaip joms tai pavyksta? (8)

Lietuvoje yra ne viena kompanija, vienam darbuotojui sugeneruojanti daugiau kaip 10 milijonų eurų...

Stilistas rėžė nuomonę apie „Žmonių“ įvaizdžius: jei nepasiruošei, sėdėk tyliai ir apeik raudoną kilimą ratu (86)

Kiekviename renginyje laukiamiausia smalsuolių dalis – raudonas kilimas ir, žinoma, akį...

Verslininkas Saulius Karosas amžinojo poilsio atgulė Menininkų kalnelyje: atsisveikinimo kalbą tarė ir 18-metis sūnus (329)

Šią savaitę verslo pasaulį ištiko netektis – naktį iš antradienio į trečiadienį mirė...

Ekspertas: Putino spaudimas Lukašenkai gali tapti nepakeliamas (103)

Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui liko daugiau nei penkeri metai kadencijos, bet jis jau turi...

Nori atšaukti Nacionalinę premiją Ivaškevičiui – partizanų vaizdavimas sukėlė tikrą audrą Lietuvos rašytojų sąjunga gina (122)

Lietuvos rašytojų sąjungos valdyba šeštadienį paskelbė rašytoją Marių Ivaškevičių...

Močiutės kiaulienos kepsnys nepaliks abejingo net ir didžiausio maisto kritiko (25)

Močiutė iškepė kiaulienos kepsnį , kuris nepaliks abejingo net ir didžiausio maisto kritiko....

Katleris savo kebabinės žlugimą prilygino iširusiai Kuzminsko santuokai ir įgėlė garsenybėms

Penktadienio vakarą žymiausi pramogų, kultūros, verslo ir sporto atstovai būriavosi kasmetiniuose...

Jevgenijus Kiseliovas: praėjus 28 metams, Lietuvoje žmonės gyvena taip, kaip mums net sapne nesisapnavo (588)

Sausio 13-oji – diena, kai prisimenami žmonės, kuriuos 1991 metais Vilniuje nužudė mūsų...

Medžiaga, visiems laikams pakeitusi architektūrą: kodėl be jos statybos dabar neįmanomos

Betonas (tiksliau – gelžbetonis ) yra viena universaliausių, dinamiškiausių ir labiausiai...

Mokslininkai nustatė, kad vieno elemento perteklius organizme sukelia vėžį ir sąnarių ligas (6)

Didžiosios Britanijos mokslininkai atliko tyrimą, kurio išvadose teigiama, kad „slapta liga“,...