aA
Vienoje Indonezijos sostinės ligoninėje trečiadienį gydoma daugiau kaip 80 per naujo įstatymo išprovokuotą protestą sužeistų studentų, pranešė ligoninės pareigūnai.
© Reuters / Scanpix

Per antradienio protestą dėl įstatymo, kuriuo, pasak kritikų, paralyžiuojama šalies kovos su korupcija agentūra, demonstrantai susirėmė su policija.

Džakartos ligoninės „Pertamina“ pareigūnai sakė, kad joje gydomi 88 studentai, kurie patyrė įvairių sužeidimų, nuo kaulų lūžių iki galvos traumų ir kvėpavimo sutrikimų dėl ašarinių dujų.

Antradienį tūkstančius prie šalies parlamento protestavusių ir akmenis svaidžiusių studentų policija vaikė ašarinėmis dujomis ir vandens patrankomis. Protestas buvo išvaikytas prieš pat vidurnaktį.

Trečiadienį ryte miesto darbuotojai rinko akmenis, plastikinius butelius, transparantus ir kitas po protesto likusias šiukšles.

Studentai panašius protestus, per kuriuos buvo susirėmimų su policija, antradienį surengė ir kituose šalies miestuose, įskaitant Bandungą, Džokjakartą, Malangą, Palembangą ir Medaną. Kelios studentų grupės pažadėjo trečiadienį grįžti į gatves ir daryti tai tol, kol naujasis įstatymas bus atšauktas.

Kritikai sako, kad praėjusią savaitę parlamente priimtu įstatymu apkarpomi Korupcijos išnaikinimo komisijos, kuri yra svarbi institucija kovoje su šalyje išsikerojusiu kyšininkavimu, įgaliojimai.

Naujojo įstatymo sukeltos netikėtos pasekmės, išryškinančios Indonezijos sunkumus, patiriamus keičiant savo, kaip korupcijos apimtos šalies, įvaizdį, kelia grėsmę pasitikėjimui prezidentu Joko Widodo, neseniai po kampanijos už „švarų“ valdymą užsitikrinusiu antrą kadenciją.

Korupcija 270 mln. gyventojų turinčioje Indonezijoje labai išsikerojusi ir Korupcijos išnaikinimo komisiją – vieną iš nedaugelio veiksmingų šalies institucijų – dažnai užsipuola įstatymų leidėjai, norintys mažinti jos galias.

Nuo 2002 metų, kai buvo įsteigta nepriklausoma kovos su korupcija komisija, buvo areštuota šimtai pareigūnų iš įvairių valdžios sričių. Komisija buvo įsteigta reikalaujant žmonėms, per reformų judėjimą po ilgamečio diktatoriško lyderio Suharto nušalinimo.

Aktyvistai sako, kad naujuoju įstatymu sumažinami vienos patikimiausių viešų institucijų įgaliojimai šalyje, kur policija ir parlamentas daugelio laikomi labai korumpuotais.

Įstatymu taip pat suvaržyta komisijos nepriklausomybė, jos tyrėjai tampa valstybės tarnautojais, kuriems reikia valstybinių institucijų, įskaitant policiją, pritarimo.

Nauji protestai nėra susiję su kokia nors konkrečia partija ar grupe; jiems vadovauja studentai, kurie istoriškai buvo politinių permainų varomoji jėga. Studentų demonstracijos 1998 metais išprovokavo įvykius, kurie nulėmė Suharto atsistatydinimą.

Šios savaitės demonstracijų dalyviai reikalauja, kad Joko Widodo išleistų vyriausybės nurodymą, kuriuo būtų pakeistas minimas įstatymas.

Protestuotojai taip pat ragino parlamentą atidėti balsavimus dėl naujo baudžiamojo kodekso, kuriuo būtų kriminalizuota daug seksualinio elgesio modelių arba sugriežtintos bausmės už juos. Oponentai sako, kad siūlomas baudžiamasis kodeksas kelia grėsmę demokratijai, juo diskriminuojamos mažumos.

Be to, raginama atidėti įstatymų projektus dėl kasybos, žemės ir darbo.

Atsižvelgęs į visuomenės susirūpinimą Joko Widodo antradienį susitiko su įstatymų leidėjais, kurių kadencija baigsis šio mėnesio pabaigoje, ir paragino juos atidėti balsavimus dėl minėtų įstatymų projektų. Parlamentarai su tuo sutiko.

Pasak kritikų, baudžiamojo kodekso įstatymo projekte yra straipsnių, kuriais pažeidžiamos moterų, religinių mažumų, lesbiečių, gėjų, biseksualų ir translyčių teisės, žodžio ir susirinkimų laisvės.

Dėl planuojamų pakeitimų Australija patikslino savo rekomendacijas keliautojams ir dabar perspėja turistus dėl pavojų, su kuriais jie gali susidurti Indonezijoje dėl nesantuokinių ar homoseksualių lytinių santykių, jei minimas įstatymo projektas bus priimtas.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Diana Nausėdienė: kodėl mes išskiriame moteris – pakalbėkime, ką patiria vyrai (159)

Pirmoji šalies ponia Diana Nausėdienė sakė, kad svarbiausia užduotis jai dabar yra...

Lietuviai nori visai kitokio automobilių mokesčio: ministras sako, kad tokį svarstė (175)

Apmokestinti pirmą kartą šalyje registruojamus automobilius – toks įstatymo projektas pastaruoju...

Šiltieji orai džiugins nebeilgai – iš rytų artinasi šalčiai (9)

Slenka ko gero paskutinės švelnios vėlyvo rudens dienos. Antroje savaitės pusėje tikimasi, kad...

Buvęs prokuroras sudėliojo svarbiausius akcentus Kauno žudynių byloje: Venckienė ir Venckus buvo pasirūpinę alibi (751)

Prieš dešimtmetį Lietuvą sukrėtusią Kauno žudynių bylą sekė Drąsiaus Kedžio ir Andriaus...

Galingai žaidusio Sabonio sąskaitoje – naujas rekordas, „Pacers“ – triuškinama pergalė (16)

NBA čempionate dviejų pralaimėjimų paeiliui seriją nutraukė Indianos „Pacers“ (8/6) ekipa...

Norite pagaliau puikiai pailsėti: kokių miego taisyklių geriau nelaužyti? (4)

Ne vienas esame bent kartą pagalvojęs, kaip būtų gerai, jei paroje būtų daugiau nei 24 valandos....

Tragiška tiesa apie paskutines Amy Winehouse dienas: spektaklis baigėsi mirtimi su 4,16 prom. alkoholio kraujyje (5)

Amy Winehouse save, ko gero, laikė labiau ne žvaigžde, o rusenančia žvake, blankiai...

Žurnalas „Top“: turtingiausiųjų lietuvių dešimtuke – vienas milijardierius ir viena moteris (10)

Turtingiausi lietuviai yra „Vilniaus prekybos“ įkūrėjas Nerijus Numavičius , įmonių grupės...

Dončičiaus karjeros mačas: 42 taškai, įtvirtinta pergalė ir pakartotas LeBrono pasiekimas (2)

Luka Dončičius pasiekė naują asmeninį rezultatyvumo rekordą NBA lygoje, o jo atstovaujama...

Fukušima atgimsta: naujas energetikos projektas šią vietą pavers tikru energijos centru

Fukušimą 2011-aisiais nuniokojo cunamis ir branduolinė nelaimė, tačiau dabar ši Japonijos...