„Sprendimas dėl pasenusios statulos buvo pagrįstas išorės teisinėmis konsultacijomis ir rizikos vertinimu, kad būtų naudingiausia Universiteto interesams“, – teigiama institucijos pranešime.

Jenso Galschioto sukurtas aštuonių metrų aukščio „Gėdos stulpas“ Honkongo universiteto (HKU) miestelyje stovėjo nuo 1997-ųjų, kai miestas buvo sugrąžintas Kinijai.

Skulptūra vaizduoja 50 kančios iškreiptų, vienas ant kito suverstų veidų ir kūnų. Ji skirta Pekino Tiananmeno aikštėje 1989 metais protestavusiems ir karių nužudytiems demokratijos šalininkams pagerbti.

Honkongas buvo vienintelė vieta Kinijoje, kur masiniai Tiananmeno aikštės žuvusiųjų paminėjimai dar būdavo toleruojami.

Tačiau po didžiulių ir dažnai smurtinių demokratijos šalininkų protestų, krėtusių Honkongą prieš dvejus metus, miestas dabar performuojamas pagal Kinijos autoritarinį pavyzdį.

Dešimtys opozicijos veikėjų buvo įkalinti ar pabėgo į užsienį, be to, valdžia ėmėsi misijos perrašyti istoriją ir didinti miesto „patriotiškumą“.

Per vienus pastaruosius metus buvo areštuota daug „Honkongo aljanso“ lyderių, o pastaruosius dvejus metus Tiananmeno įvykių minėjimai buvo uždrausti remiantis kova su pandemija.

Pareigūnai taip pat įspėja, kad Tiananmeno įvykių minėjimas gali prilygti ardomajai veiklai pagal naują nacionalinio saugumo įstatymą, Pekino miestui primestą praėjusiais metais.

Spalį HKU administracija nurodė nukelti skulptūrą, motyvuodama nauja teisine rizika, tačiau konkrečiai jos neįvardijo. Ketvirtadienį paryčiais šis nurodymas buvo įgyvendintas.

Naktinė operacija

Universiteto darbuotojai atitvėrė skulptūrą aukštomis užtvaromis ir baltos medžiagos uždanga nuo lubų iki žemės. Naktį buvo girdėti gręžimo ir daužomo metalo garsai.

Apsaugininkai bandė sutrukdyti žiniasklaidos atstovams filmuoti, tačiau žurnalistams visgi pavyko įamžinti, kaip statula buvo supjaustyta į gabalus, šie buvo įvynioti į plastiką ir išvežti.

Kai operacija buvo užbaigta, HKU patvirtino, kad statula padėta saugoti.

„Sprendimas dėl pasenusios statulos buvo pagrįstas išorės teisinėmis konsultacijomis ir rizikos vertinimu, kad būtų naudingiausia Universiteto interesams“, – teigiama švietimo įstaigos pranešime.

HKU sakė, kad niekas nebuvo gavęs pritarimo eksponuoti statulą, stovėjusią 24 metus. Jos nukėlimą universiteto administracija taip pat teisino kolonijinių laikų Nusikaltimų įsaku.

Tame įsake minimas „raginimas maištauti“, ir šis teisės aktas kartu su Pekino primestu nauju nacionalinio saugumo įstatymu vis dažniau naudojamas traukti baudžiamojon atsakomybėn demokratijos aktyvistus ir valdžios kritikus.

„Šokiruojantis“ žingsnis

J. Galschiotas naujienų agentūrai AFP sakė, kad jį šokiravo universiteto sprendimas nukelti statulą, kuri, anot skulptoriaus, vis dar yra jo nuosavybė.

„Tai iš tiesų brangi skulptūra. Jeigu jie ją sunaikins, mes, suprantama, paduosime juos į teismą“, – pridūrė jis.

Danų menininkas sakė, kad jis siūlėsi pasiimti skulptūrą, taip pat su teisininkų pagalba bandė įvairiais būdais susisiekti su universitetu, tačiau nesulaukė jokio atsakymo.

Statulos nukėlimą griežtai pasmerkė užsienyje gyvenantys disidentai.

„Šiuo niekingu aktu jie bando ištrinti kruviną istorijos skyrių“, – socialiniame tinkle „Facebook“ parašė Wang Danas (Vang Danas), vienas iš Tiananmeno studentų judėjimo lyderių, kuris po tų įvykių buvo įkalintas, o dabar gyvena Jungtinėse Valstijose.

Buvęs Honkongo prodemokratinės stovyklos parlamentaras Nathanas Law (Neitanas Lo), pernai pasitraukęs į Jungtinę Karalystę, sakė, kad skulptūra liks gyva žmonių atmintyje.

„#GėdosStulpas nukeltas, bet atmintis gyva. Turime prisiminti, kas įvyko 1989 metų birželio 4-ąją. #TiananmenoŽudynės“, – parašė jis socialiniame tinkle „Twitter“.

Honkongo menininkas disidentas Kacey Wong (Keisis Vongas), neseniai persikėlęs gyventi į Taivaną, skulptūros nukėlimą pavadino „gėdingu nuskalstamu aktu“.

Šaltinis
Temos
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją