aA
Trečiadienį Gruzijoje vyksta antrasis prezidento rinkimų ratas. Duris atvėrė daugiau kaip 3,6 tūkstančio rinkimų apylinkių. Kovą dėl valstybės vadovo posto tęsia du kandidatai - partijos „Gruzijos svajonė“ remiama Salomė Zurabišvili ir opozicinės partijos Vieningasis nacionalinis judėjimas atstovas Grigolas Vašadzė.
Gruzijos vėliava
© AFP/Scanpix

Naujasis valstybės vadovas didele dalimi bus reprezentacinė figūra, bet šis balsavimas laikomas repeticija prieš verslininko Bidzinos Ivanišvilio valdančiosios partijos „Gruzijos svajonė“ ir opozicijos kovą per svarbesnius, 2020 metais numatomus parlamento rinkimus.

Prieš balsavimą tvyrojo didelė įtampa ir buvo girdimi perspėjimai dėl galimų neramumų šioje provakarietiškoje respublikoje, kurią po nepriklausomybės nuo Sovietų Sąjungos paskelbimo 1991 metais krėtė vidaus konfliktai ir 2008 metų karas su Rusija.

Per pirmąjį rinkimų ratą spalio 28 dieną „Gruzijos svajonės“ remiama kandidatė, buvusi Prancūzijos diplomatė Salomė Zurabišvili negavo daugiau nei 50 proc. balsų, reikalingų pergalei jau pirmajame rate.

66 metų S. Zurabišvili tuomet surinko 39 proc. balsų, o 38 proc. balsų gavo opozicijos lyderis, 60 metų Grigolas Vašadzė, kurį remia užsienyje gyvenančio buvusio prezidento Michailo Saakašviliio Vieningasis nacionalinis judėjimas (VNJ) ir 10 kitų politinių grupių.

G. Vašadzė prieš antrąjį rinkimų ratą populiarumu šiek tiek lenkė varžovę, be to, didelį postūmį jam suteikė buvusio parlamento pirmininko Davido Bakradzės iš partijos „Europietiška Gruzija“ parama. D. Bakradzė su beveik 11 proc. balsų liko trečias per pirmąjį rinkimų ratą.

G. Vašadzės pergalė drastiškai pakeistų šalies politinį klimatą ir tikriausiai pranašautų šešerius metus trukusio „Gruzijos svajonės“ dominavimo pabaigą.

Po pirmojo rinkimų rato B. Ivanišvilis per televiziją kreipėsi į rinkėjus ir sakė girdintis jų „širdies skausmą“.

„Girdžiu, kad esate nepatenkinti, nes jūsų gyvenimas nepagerėjo“, – sakė B. Ivanišvilis. Jis atrodė išblyškęs ir kone apsiašarojęs.

Politikas pažadėjo, kad vyriausybė smarkiai padidins išlaidas socialinei apsaugai ir kad jis pats savo pinigais padengs daugiau kaip 600 tūkst. asmenų bankų paskolas. Kritikai tai pavadino balsų pirkimu.

„Oligarcho valdymas“

Įtampa didėjo opozicijai apkaltinus vyriausybę rinkėjų bauginimu ir pareiškus, kad valdančiosios partijos aktyvistai užpuolė G. Vašadzės kampanijos darbuotojus.

S. Zurabišvili, kuri po pirmojo rinkimų rato laikėsi santūriai, sakė, kad ji ir jos vaikai sulaukė su VNJ susijusių žmonių grasinimų mirtimi SMS žinutėmis ir balso pranešimais.

Keli įtakingi „Gruzijos svajonės“ parlamentarai koordinuotais pareiškimais net prakalbo apie galimą „pilietinį karą“, jei bus išrinktas G. Vašadzė.

Šis karjeros diplomatas kritikavo B. Ivanišvilio „neformalų oligarcho valdymą“, augant nepasitenkinimui vyriausybės nesugebėjimu spręsti skurdo problemos.

B. Ivanišvilis, turtingiausias Gruzijos žmogus, 2013 metais pasitraukė iš premjero posto, kuriame išdirbo metus, bet ir toliau yra laikomas de facto šalies vadovu.

Trečiadienio balsavimas yra paskutiniai tiesioginiai Gruzijos vadovybės rinkimai, nes šalis po prieštaringai vertinamos konstitucinės reformos pereina prie parlamentinės valdymo formos.

Naujo prezidento inauguracija sudarys sąlygas įsigalioti naujai konstitucijai, pagal kurią valstybės vadovas bus daugiausia reprezentacinė figūra.

Atitinkama konstitucijos pataisa buvo priimta 2017 metų rugsėjį, nepaisant opozicinės partijos protestų.

Darbą baigiantis dabartinis prezidentas Georgijus Margvelašvilis atsisakė siekti antros kadencijos, nurodydamas, kad nėra suinteresuotas apribotu vaidmeniu.

Ir G. Vašadzė, ir S. Zurabišvili žadėjo vesti šalį narystės Europos Sąjungoje ir NATO link.

Teisę balsuoti šiuose rinkimuose turi daugiau kaip 3,5 mln. žmonių. Rinkimus stebės tarptautiniai stebėtojai iš Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO).

Rinkimų apylinkės buvo atidarytos 8 val. vietos (6 val. Lietuvos) laiku, o darbą baigs 20 val. vietos (18 val. Lietuvos) laiku. Pirmųjų rezultatų laukiama naktį.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Paksas – didesnio žaidimo dalis: savo tikruosius tikslus išdėstė Kremliaus ruporui (65)

Maksvai Rolandas Paksas yra įdomesnis europiniame kontekste nei kaip žaidėjas Lietuvos vidaus...

Oficiali skaičiuoklė: pasitikrink, kaip po visų pokyčių 2019 metais atrodys tavo atlyginimas (153)

Darbdavio ir darbuotojo įmokų sujungimas, nauji tarifai, naujovės pensijų kaupime – nuo 2019...

Žiniasklaida: Michaelis Schumacheris pakilo iš lovos (31)

Prabėgus beveik penkeriems metams nuo nelemto Michaelio Schumacherio pasivažinėjimo slidėmis...

Dar vienas skandalas Kaune: 10-metė skubos tvarka atiduodama įvaikinti Naujosios Zelandijos piliečiams (1569)

Sveika, graži, visų mylima dešimtmetė kaunietė skubiai ruošiama įvaikinimui ir vyks gyventi į...

Prieššventinė krepšinio savaitė – įtempta: „Žalgiris“ nebegali leisti sau paslysti (26)

Jeigu Kauno „Žalgirio“ krepšininkai toliau puoselėja viltis rimtai kovoti dėl kelialapio į...

Noras susilaukti vaikų buvo stipresnis už baimę: papasakojo, ką moterys turi iškęsti per dirbtinį apvaisinimą (76)

Vilnietė Viktorija Beišienė, tinklaraščio „Nesupermama“ autorė prisipažįsta, kad apie...

Kalėdos be streso: kaip nepamesti galvos dėl dovanų pirkimo (3)

Dovanos sustiprina žmonių ryšius, nuspalvina šventę. Daugeliui žmonių jos pažadina jausmą,...

Penktojo vaikelio laukiantys Krivickai atvėrė namų duris: ant karališkos eglutės – tūkstančius kainuojančios dekoracijos (160)

„Man Kalėdos asocijuojasi su šeima, eglute, židiniu, kuriame visi galime gėrėtis liepsna ir...

Paprastas tobulų kūčiukų receptas: išsikeps net ir nemokantys gaminti (1)

Kaip išsikepti skanius kūčiukus , kurie būtų nesunkiai pagaminami? Štai paprastu ir...

Baltijos šalių premjerai sutarė dėl bendros laiko juostos, atsisakius laikrodžių sukiojimo papildyta (262)

Baltijos šalių premjerai Vilniuje sutarė išlaikyti bendrą laiko juostą, kai Europos Sąjunga...