Specialiu zondu, kuriame įtaisyta nedidelė vaizdo kamera, termometras, dozimetras ir vandens matuoklė, mėginta nustatyti antrojo reaktoriaus bloko būklę.

Antradienį gauti duomenys rodo, kad padėtis yra tokia pavojinga, jog reikės sukurti specialią technologiją ir įrangą, kuri galėtų veikti itin atšiauriomis sąlygomis, norint išmontuoti pažeistąją jėgainę - šis procesas turbūt truktų dešimtis metų.

Kiti du reaktoriai, kurie yra išsilydę, gali būti dar blogesnės būklės. Specialistai kol kas galėjo ištirti tik vieną - antrąjį reaktorių.

Antradienį pramoniniu endoskopu gauti radiacijos matavimai iki 10 kartų viršija mirtiną dozę reaktoriaus bloke. Elektrinės pareigūnai anksčiau minėjo, kad daugiau kaip pusė išsilydžiusio kuro pažeidė šerdį ir užliejo pirmąją apsauginę ertmę; dalis jo aptaškė sieną ir grindis.

Zondu taip pat nustatyta, jog reaktoriaus aušinimui pumpuojamo vandens nepakanka, todėl reaktorius yra perkaitęs.

Nors teritorijai aplink elektrinę pavojus kol kas negresia, specialistai pripažįsta, jog reaktoriaus ir kitos įrangos demontavimas bus itin sunki užduotis. Net ne visi automatai gali veikti tokiomis sąlygomis, o apie siuntimą ten žmonių negali būti jokios kalbos.

Specialistai taip pat nuogąstauja, kad naujas žemės drebėjimas ar cunamis gali pažeisti dabartinę laikinąją reaktoriaus aušinimo sistemą, tad pasekmės gali būti neprognozuojamos.

Elektrinę eksploatuojančios bendrovės "Tokyo Electric Power Co" (Tepco) atstovas pripažino, kad kituose dviejuose reaktoriuose padėtis gali būti dar blogesnė. Planuojama artimiausiu metu ir ten pasiųsti specialų zondą.