Šis pareiškimas nuskambėjo Ankarai siekiant daryti spaudimą Vakarų šalims dėl Sirijos konflikto ir perspėjus, kad netrukus į Europą plūstelės „milijonai“ migrantų.

A. Merkel atstovas pirmadienį nurodė, kad 2016 metais ES pasiektas susitarimas su Turkija dėl migrantų srauto stabdymo tebegalioja ir kad jo reikia laikytis.

„Tikime šio susitarimo vertingumu ir tikimės, kad jo bus laikomasi“, – žurnalistams Berlyne sakė A. Merkel atstovas Steffenas Seibertas.

Pasak jo, jeigu Ankara yra nepatenkinta šiuo susitarimu, savo nuoskaudas ji turėtų aptarti tiesiogiai su ES.

2015 metais Europos Sąjungoje kilus pabėgėlių krizei blokas pasirašė su Turkija susitarimą, kad Ankara nebepraleis pabėgėlių per savo sienas, o už tai Bendrija jai teiks finansinių paskatų.

Europos Sąjunga įsipareigojo išmokėti Turkijai 6 mlrd. eurų, kad padėtų jai apgyvendinti migrantus ir ši nepraleistų jų į Europą. Iki šiol Ankara gavo 3,2 mlrd. eurų, sakė S. Seibertas.

Turkijoje šiuo metu gyvena maždaug 4 mln. pabėgėlių, daugiausia iš Sirijos, bet Turkija reikalauja, kad ES suteiktų papildomos finansinės paramos pabėgėlių apgyvendinimui.

Pastarosiomis dienomis dėl Rusijos palaikomų Sirijos vyriausybės pajėgų vykdomo Turkijos remiamų sukilėlių puolimo Idlibe Graikijos pasienį pasiekė nauja pabėgėlių iš Sirijos banga.

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas perspėjo, kad nebesijaučia susaistytas minėto susitarimo, ir pažadėjo atverti pabėgėliams vartus į ES.

„Jau šimtai tūkstančių perėjo (sieną), greitai skaičius sieks milijonus“, – sakė jis pirmadienį.

Tačiau šie skaičiai kelia abejonių.

Vokietijos užsienio reikalų ministerija pacitavo Tarptautinės migracijos organizacijos pranešimą, rodantį, Turkijos pusėje stovykloje liko nuo 7 tūkst. iki 13 tūkst. žmonių.

„Kol kas neteisėtai sieną perėjo labai nedaug žmonių“, – nurodė Vokietijos užsienio reikalų ministerijos atstovas.