Europos Komisija vengė viešai komentuoti politinę sumaištį Britanijoje, kai kurie kiti Briuselio veikėjai kalbėjo atviriau.

„Boriso Johnsono pasitraukimas atverčia naują puslapį santykiuose su Britanija“, – sakė buvęs vyriausiasis ES „Brexito“ derybininkas Michelis Barnier.

„Linkiu, kad būtų paskelbta konstruktyvesnių, pagarbesnių įsipareigojimų, ypač dėl taikos ir stabilumo Šiaurės Airijoje, taip pat didesnio draugiškumo su partneriais ES. Kadangi reikia daug daugiau nuveikti kartu“, – pridūrė jis.

Europos Parlamento buvęs koordinatorius „Brexito“ klausimais, buvęs Belgijos premjeras Guy Verhofstadtas savo tviterio žinutėje rašė: „Boriso Johnsono viešpatavimas baigiasi nešlove, kaip ir jo draugo [buvusio JAV prezidento] Donaldo Trumpo.

Jis išreiškė viltį, kad B. Johnsono atsistatydinimas žymi „transatlantinio populizmo eros pabaigą“. G. Verhofstadtas pridūrė, kad „ES ir JK santykiai smarkiai nukentėjo dėl Johnsono pasirinkto „Brexito“. Reikalai gali tik pagerėti!“

Vis dėlto nebuvo jokių požymių, kad Europos Sąjunga ketina sustabdyti prieš JK pradėtą teisinę procedūrą dėl B. Johnsono vadovaujamų pastangų atšaukti dalį „Brexito“ sutarties, susijusios su Šiaurės Airija.

Europos Komisijos atstovas Danielis Ferrie žurnalistams sakė, kad procesas tęsiasi.

Ankstesnę dieną EK pirmininkės pavaduotojas Marošas Šefčovičius pabrėžė Bendrijos griežtą nusistatymą prieš britų rengiamus sutarties pakeitimus, tebesvarstomus JK parlamente, kuriais siekiama apeiti punktus, išlaikančius Šiaurės Airiją ES bendrojoje rinkoje.

ES ir JK ryšiai turi būti grindžiami šia sutartimi ir vėliau sudarytu prekybos paktu, žinomu kaip Šiaurės Airijos protokolas, sakė M. Ševčovičius. Pasak jo, protokolas yra šios schemos „neatsiejama dalis“.

Vis dėlto analitikai pažymi, kad nors B. Johnsonas atsistatydino iš savo Konservatorių partijos pirmininko pareigų, kol kas neaišku, kada jis baigs darbą premjero poste. Jis sakė planuojantis vadovauti vyriausybei, kol partija išrinks jo įpėdinį, o šis procesas gali tęstis ne vieną mėnesį.

„Johnsonas dar ne visai išėjo“ ir galbūt viliasi „rasti būdą įšokti atgal“, naujienų agentūrai AFP sakė Jacques'o Delors'o instituto vyresnioji tyrėja Elvire Fabry.

Be to, neaišku, kas gali perimti JK ministro pirmininko postą.

Kai kurie iš pagrindinių pretendentų mažų mažiausiai lygiai taip pat tvirtai kaip B. Johnsonas palaiko vadinamąjį kietą „Brexitą“. Be to, valdančioji Konservatorių partijoje esama įtakingų frakcijų, stumiančių torių lyderius į dešinę.

„Europiečius tikriausiai neramina, kad vienas iš kandidatų jį pakeisti yra [britų užsienio reikalų sekretorė] Liz Truss (Liz Tras), kuri yra labai agresyvi Šiaurės Airijos protokolo atžvilgiu“, – sakė E. Fabry.

„Europiečiams trumpalaikis prioritetas – tikėtis atnaujinto ir suaktyvinto dialogo dėl Šiaurės Airijos protokolo bent jau minimaliai konstruktyviu būdu“, – pridūrė analitikė.